بازار
پنج شنبه 14 تیر 9:37

 

چکیده : اهمیت آموزش در کوهنوردی را به هیچ عنوان نمی‌شود نادیده گرفت. حال باید به دنبال مراجع خوب برای دریافت آموزش گشت که استفاده از پادکست‌های کوهنوردی و همچنین منتورینگ ورزشی از این جمله به شمار می‌رود. با بیان مثال‌هایی از حوادث کوهنوردی می‌توانیم اهمیت آموزش در کوهنوردی را بیش از پیش متوجه شویم.

 

باز هم حادثه در کوهنوردی به دلیل نبود آموزش در کوهنوردی

تقریبا فاصله شنیدن اتفاقات و حوادث کوهنوردی دیگر به قدری نزدیک شده است و تعداد آنها به قدری زیاد شده است که دیگر به زودی و به راحتی از روی آنها گذر می‌کنیم و شاید حوادث را اگر خدایی نکرده برای عزیزانمان پیش نیامده باشد در زباله‌دان اطلاعات ذهنی خود دفن می‌کنیم. در حالی که قدری باید تامل کرد که چرا و چگونه این حوادث رخ می‌دهند و چطور باید از بروز آنها جلوگیری کرد. این مقاله برای شمایی تهیه شده است که قصد دارید به صورت علمی کوهنوردی را بیاموزید و از حوادثی که در ادامه روایت می‌شوند حذر کنید.

اهمیت آموزش در کوهنوردی

آموزش در کوهنوردی را شاید بتوان سنگ بنای اولیه مشارکت در این فعالیتی دانست که به هر دلیلی در ایران و مخصوصا پایتخت بسیار فراگیر است. از آنجایی که طبیعت آزاد است و هر کسی هر جوری که دلش بخواهد می‌تواند به فعالیت در آن بپردازد تا جایی تناقض با فعالیت ورزشی دارد که شاید بتوان تمام بخش‌های آن را تا حد زیادی تخصصی دانست.

از بستن بند کفش و مشاوره خرید کفش کوهنوردی بگیرید تا برنامه‌ریزی برای صعودهای حتی بلند چون قله اورست و مواردی از این دست. در نتیجه اهمیت آموزش و وقت گذاشتن برای یاد گرفتن تکنیک‌های مفید در کوهستان مخصوصا در شرایط بحرانی تا حد زیادی در تناقض با ماهیت آزاد بودن این فعالیت در طبیعت است.

بنابراین باید کوهنوردی را در اکثرا موارد نه یک فعالیت به منظور خوش گذرانی صرف دانست بلکه باید کوهنوردی را یک ورزش تخصصی در نظر گرفت که واقعا باید همانند بسیاری از ورزش‌های دیگر مانند کشتی، تکواندو و اسکی نیازمند آموزش است. بنابراین آموزش در کوهنوردی نقش بسیار زیادی هم در سلامت جسمی و روانی شما خواهد داشت و هم به نوعی می‌تواند تضمین فعالیت درست و بی خطر برای شما باشد.

آموزش کوهنوردی با دکوول

حال سوالی پیش می‌آید که آموزش در کوهنوردی را به چه شکلی باید دنبال کرد. مجموعه‌های مختلفی هستند که در حال حاضر زیر نظر فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران به برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف می‌پردازند. در این میان می‌توان به مجموعه دکوول اشاره کرد که با تولید محتوا در زمینه کوهنوردی و ادونچر و همچنین تولید پادکست کوهنوردی در این زمینه اطلاعات بسیار خوبی را در اختیار شما قرار می‌دهند.

به شکل کلی هم باید دوره‌های حضوری را بگذرانید و هم دوره‌های تئوری را بگذرانید و هم به شکل آنلاین به تحقیق و مطالعه بپردازید که بتوانید از تکنیک‌های به روز کوهنوردی نیز آگاه باشید.

منتورینگ ورزشی راهی نوین برای آموزش در کوهنوردی

منتورینگ ورزشی را شاید بتوان جدیدترین مفهوم آموزش در کوهنوردی و ورزش‌های ادونچر ایران دانست. در این روش با توجه به شرایطی که انتخاب می‌کنید یک ورزشکار با تجربه در رشته انتخابی شما در کنار شما قرار می‌گیرد که هم می‌تواند ایرادات شما را رفع کند و هم می‌تواند به شکل کلی در آموزش‌های شخصی‌سازی شده همراه شما باشد.

برای مثال بیایید در نظر بگیریم که قصد صعود به قله دماوند را دارید در این صورت یک مربی کوهنوردی حرفه‌ای در کنار شما قرار می‌گیرد و شما را از نظر آمادگی جسمانی، تغذیه‌ای و تجهیزاتی کنترل می‌کند. در نهایت با ارائه برنامه تمرینی شخصی سازی شده و همچنین ارائه مشاوره‌ها و راهنمای خرید درست هم کمک می‌کند تا تجهیزات درست تهیه کنید و هم شما را یاری می‌رساند تا با برنامه ورزشی شخصی سازی شده مطمئن در محیط کوهستان قدم بگذارید.

دریافت آموزش کوهنوردی از حوادث کوهنوردی

از جمله آخرین حوادثی که در تیرماه 1403 در حال وقوع بوده است مسائلی بود که به دلیل شرایط بد جوی و برخورد صاعقه رخ داده است. این موضوع را شاید بتوان یکی از موضوعاتی به شمار آورد که با آموزش و گذراندن دوره‌های آنلاین و حضوری مطمئن یک بار برای همیشه در آن سرمایه گذاری کنید و دیگر خود را از قرار گرفتن در شرایطی که می‌تواند برای شما مشکل آفرین باشد دور کنید.

به یاد داشته باشید که هیچ حادثه‌ای به یک باره رخ نمی‌دهد و تجمیع عوامل زیادی است که در نهایت منجر به از دست رفتن جان و مال افراد می‌شود. بنابراین با دریافت آموزش کوهنوردی دقیق و درست خواهید توانست از هر نوع پیشامدی برای خودتان جلوگیری به عمل آورید.

دوره‌های آموزشی کوهنوردی

دوره‌های آموزشی کوهنوردی را می‌توان به دوره‌های کوهنوردی رسمی که مدرک فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی را دریافت می‌کنید و دوره‌های غیر رسمی که صرفا با حضور در آنها به تکمیل دانش خود می‌پردازید تقسیم کرد.

همچنین در قالب دوره‌های رسمی هم دوره‌ها به شکل پیش نیاز برای هم تعریف شده‌اند اما با توجه به اطلاعاتی که از دکوول دریافت شده است 5 دوره اصلی و پایه‌ای که می‌تواند بسیار برای پیشبرد کوهنوردی شما مفید باشد عبارتند از: کارآموزی کوهپیمایی، کارآموزی برف و کارآموزی سنگ که هر سه به شکل حضوری و در طبیعت برگزار می‌شوند و دوره‌های پزشکی کوهستان و هواشناسی کوهستان توجه کنید که در تمام طول سال تشکیل می‌شوند.

نکات مهم برای گذراندن دوره‌های کارآموزی

چند نکته مهم در این حوزه وجود دارد. قدم اول حتما با باشگاه‌های این دوره را بگذرانید که مجوزهای کافی و همچنین تجربه کافی در برگزاری دوره‌ها را دارند. همچنین در قدم دوم سعی کنید به مربی و همچنین فصل مناسب برای گذراندن این دوره‌ها نیز توجه کنید. به شکل کلی این دو را اگر رعایت بکنید و در انتخاب مربی و باشگاه نیز توجه کنید بهترین دوره‌های آموزشی را در محیطی ایمن که برای شما آماده شده است را خواهید گذراند.

اهمیت آموزش در کوهنوردی در صعودهای ارتفاع بلند

بدون بحث باید این نکته را پذیرفت که وقتی از کوهنوردی به سمت هیمالیانوردی می‌رویم روی صعودها به شکل کلی عوض می‌شوند. دیگر هر اشتباه کوچکی بهای بزرگی برای پرداخت در پی خواهد داشت که باید به آن توجه کنید. بنابراین اگر قصد دارید در حوزه هیمالیانوردی پا به عرصه فعالیت بگذارید باید توجه کنید که این مساله ریسک‌های خودش را دارد و با آمادگی کافی نسبت به این موارد باید آموزش‌های مناسب را دریافت کنید.

آموزش‌هایی مانند اصول هم طنابی در کوهستان، اصول ایجاد کمپ در کوهستان، اصول برنامه‌ریزی یک برنامه کوهنوردی، اصول خرید لوازم کوهنوردی مانند خرید کفش کوهنوردی و موارد بسیار دیگری که باید به آنها توجه کنید.

هیمالیانوردی را شاید بتوان اوج دشواری فعالیت‌های کوهنوردی و کوهپیمایی دانست که هم باید آموزش کافی را دریافت کنید و هم باید توان جسمانی و تجهیزاتی و ذهنی کافی داشته باشید. اینجاست که اهمیت منتورینگ ورزشی و منتورینگ کوهنوردی نیز پیش از پیش آشکار می‌شود.

بنابراین شما نیز اگر قصد دارید که به شکل حرفه‌ای در این مسیر فعالیت کنید توصیه می‌کنیم از بهترین متخصص‌های این حوزه مشاوره دریافت کنید تا با آگاهی کافی و بعد از گذراندن آموزش‌های کافی بتوانید با موفقیت به صعودهای خود بپردازید.

سرمایه گذاری در کوهنوردی با دریافت آموزش

در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که آموزش در کوهنوردی و زمان و هزینه صرف شده در این مسیر یک سرمایه گذاری کامل و تمام عیار به شمار می‌رود و باید با توجه به این مساله در طی زمان اقدام به دریافت آموزش‌های کافی و تقویت بنیه تخصصی خود در حوزه کوهنوردی کنید. موضوعی که نیازمند اختصاص زمان است.

مروری بر چند حادثه کوهنوردی

حادثه برخورد صاعقه به کوهنوردان در ارتفاعات دماوند. علت: عدم توجه به هشدارهای هواشناسی از قبل، عدم داشتن تجربه کافی در تشخیص وارد شدن به میدان الکتریکی و مغناطیسی، عدم داشتن دانش کافی در زمینه مدیریت شرایط در لحظه وارد شدن به میدان الکتریکی. رخداد: برخورد صاعقه و ایجاد آسیب‌های بسیار شدید جسمانی و مغزی.

حادثه سرمازدگی شدید در اندام تحتانی دست و پا. علت: عدم مدیریت انرژی صحیح در طول فعالیت، عدم انتخاب تجهیزات مناسب با توجه به شرایط صعود، عدم برنامه‌ریزی زمانی صحیح برای انجام صعود. رخداد: از دست دادن حداقل چهار انگشت از دست و حداقل یه انگشت از پا که دیگر جبران نخواهند شد.

کلام آخر

بروز حوادث کوهنوردی می‌توانند خیلی سریع باشند پس با دریافت آموزش‌های کوهنوردی کافی سعی کنید از بروز هر نوع حادثه‌ای که می‌تواند برای شما مشکل آفرین باشد دوری بجویید. در نهایت با استفاده از پادکست‌های کوهنوردی و همچنین دریافت خدمات منتورینگ ورزشی می‌توانید مسیری مطمئن برای صعودهای خود انتخاب کنید.سلب مسئولیت: سایت شهرخبر صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و هیچ مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.