بازار
پنج شنبه 31 خرداد 11:24
معرفی جوجه بوقلمون و بلدرچین و نگهداری و پرورش آن با نغمه تورنگ

معرفی جوجه بوقلمون و بلدرچین و نگهداری و پرورش آن با نغمه تورنگ

 

فروش جوجه بوقلمون با بهترین قیمت

بوقلمون‌ها (Turkey) از جمله پرندگان گوشتی هستند که امروزه به دلیل طعم لذیذ گوشتشان طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. پروتئین زیاد و قیمت مناسب از دیگر عواملی است که باعث محبوبیت گوشت این پرنده می‌شود. در گذشته، جوجه بوقلمون‌های یک روزه از کشورهای اروپایی به ایران صادر می‌شُد؛ اما با گذشت زمان و افزایش تقاضا از سمت مصرف کننده، پرورش دهندگان به فکر پرورش جوجه بوقلمون افتادند تا علاوه بر تامین نیاز غذایی مردم، به کسب درآمد نیز مشغول شوند.

اگر شما نیز قصد پرورش و فروش جوجه بوقلمون را دارید، لازم است اطلاعات کافی در مورد این نوع پرنده را به خوبی کسب کرده تا از چالش‌های مالی پیش رو در آینده در امان بمانید. در این مقاله از گروه نغمه تورنگ طلایی اطلاعاتی در مورد نحوه خرید، فروش، سفارش و پرورش جوجه بوقلمون، در اختیار شما قرار داده‌ایم.

مشخصات کلی جوجه بوقلمون

جوجه بوقلمون برنز را مرغ می‌گویند. مرغ بوقلمون نوعی بوقلمون جوان است که کمتر از 4 هفته سن دارد. طی این مدت، طیور بوقلمون برای محافظت و راهنمایی به مادر خود نیاز دارد. بوقلمون‌ها تخمگذار هستند و تخمگذاری آن‌ها در صورتی آغاز می‌شود که به مدت 28 روز دما و رطوبت مناسب و ثابتی داشته باشند.

 

رژیم غذایی جوجه بوقلمون

 

تعداد دفعات وعده غذایی بوقلمون 2 مرتبه در روز است این تعداد بسته به شرایط ممکن است متغیر کند. جوجه بوقلمون‌ها بسیار شبیه پرندگان شکاری هستند زیرا برای رشد مناسب به سطوح پروتئینی بسیار بالاتری نیاز دارند. جو خرد شده، شیر، تخم مرغ پخته و سبزیجات از جمله مواد غذایی مناسب برای شروع تغذیه جوجه بوقلمون است. به یاد داشته باشید که استفاده از سبزیجات و نان به عنوان تغذیه برای جوجه بوقلمون مناسب است اما باید محدود شود.

در بوقلمون‌ها تا سن 1 الی 1 و نیم ماهگی، لازم است در وعده‌های غذایی آب، دوغ و شیر بدون چربی با 28 درصد پروتئین استفاده شود. در صورت استفاده از میان وعده، جوجه بوقلمون مانند بچه انسان سیر شده و وعده غذایی مغذی خود را نمی‌خورد، به این ترتیب به رشد کافی و سلامت مطلوب نمی‌رسد.

 

وعده‌های غذایی برای بوقلمون‌های جوان


مخلوط تخم مرغ، ذرت به میزان 1 کیلوگرم، برگ کاهو و نمک به همراه شیر
مخلوط آرد گندم، برگ یونجه، سبوس گندم، پودر یونجه و نمک
نان سفید خشک، شیر یا دوغ با مقداری شن‌ریزه(برای هضم بهتر) روزی 5 مرتبه به مدت نه روز و ترجیحا از روز نهم تا بیست و هشتم، همین اندازه از غذا را در 3 وعده غذایی به جوجه‌ها بدهیم. این پیشنهاد وعده غذایی متناسب با بوقلمون‌های درشت و جوان است.

 

غذای جوجه بوقلمون در سنین مختلف

اگر قصد خرید و فروش جوجه بوقلمون را دارید باید به این نکته توجه داشته باشید که نوع و مقدار تغذیه در جوجه بوقلمون‌ها با توجه به سن و گونه‌ای که دارند متفاوت است اما در کل جنس نر به میزان غذایی به مراتب بیشتر از جنس ماده نیاز دارد.

بوقلمون در روز دو وعده غذایی دارد که البته با توجه به شرایط پرنده احتمال دارد تغییر کند.
تغذیه جوجه‌ها یک روز بعد از خارج شدن از تخم شروع و باید بسیار دقیق انجام شود.
برای شروع تغذیه جوجه‌ها می‌شود از غذاهایی مثل تخم مرغ پخته، جو خرد شده، شیر و غذای سبز استفاده کرد.

 

پرورش جوجه بوقلمون

برای پروش جوجه بوقلمون به فضا و شرایط نگهداری ویژه‌ای نیاز خواهید داشت. کمبود فضا باعث ایجاد مشکلات سلامتی و بیماری می‌شود. با افزایش سن، بوقلمون‌ها به فضای بیشتری برای رشد نیاز دارند، لذا لازم است از همان ابتدا فضای کافی برای پرورش درنظر داشته باشید. لوازم و تجهیزاتی که برای پرورش جوجه بوقلمون نیاز دارید، شامل موارد زیر است:

وان یدکی
لامپ حرارتی
دماسنج
کاسه کم عمق برای غذا
کاسه کم عمق برای آب
خوراک طیور

محل پرورش بوقلمون باید طوری تنظیم شود که جوجه بوقلمون‌ها گرمای کافی، غذا، آب و تهویه مناسب داشته باشند. لامپ حرارتی یکی از بهترین گزینه‌ها برای تولید گرما در محیط است. دماسنج و همچنین مشاهده رفتار آن‌ها، به شما می‌گوید که آیا دما مناسب است یا نیاز به تنظیم دارد.

مهم است که تا حد ممکن محیط بوقلمون خشک باشد، زیرا گرما و رطوبت می‌تواند باعث تولید کپک و باکتری در محیط شود. یک وان حمام استفاده نشده یک راه عالی برای جلوگیری از ریختن آب در محیط است، اما اگر این امکان وجود ندارد، قرار دادن ظرف آب در یک ظرف بزرگتر و کم عمق دیگر می‌توانید به جلوگیری از نشت آب و خیس شدن بستر و غذا کمک کند.

 

نکات مهم پرورش جوجه بوقلمون

جوجه بوقلمون یک‌روزه به دلیل اینکه بهره هوشی کمی دارند و به بوقلمون مادر وابسته هستند، روش نگهداری سخت‌تری خواهند داشت‌. مخصوصا در فاصله روز اول تا سن 2 الی 3 هفتگی که خیلی آسیب‌پذیرند. اما با رعایت نکاتی که در ادامه گفته می‌شود، تلفات جوجه‌ها را در مقطع بحرانی یعنی دو هفته اول به حداقل برسانید.

از روش‌های مهم مدیریت و بالا بردن درصد زنده‌ ماندن جوجه‌ها، فراهم کردن حلقه پرورش و پن بندی است که البته زمانی به کار می‌رود که تعداد زیادی جوجه بوقلمون یک‌روزه برای پرورش داشته باشیم؛ تعدادی بالای 300 قطعه.

در طبیعت این بوقلمون مادر است که محل آب و غذا را به جوجه‌ها نشان می‌دهد اما در پرورش صنعتی جوجه‌ها خودشان باید محل آب و غذا را پیدا کنند. با پن بندی سالن، تعداد مشخصی جوجه بوقلمون در هر بخش قرار می‌گیرند و همین کمک می‌کند که جوجه‌ها زودتر به محیط عادت کنند و راه رسیدن به آب و غذا را یاد بگیرند. برای ایجاد این حلقه‌ها می‌توان از کارتن پلاست یا کارتن مقوایی استفاده کرد و یک دایره با قطر 3.5 تا نهایتا  4.5 متر و ارتفاع 45 سانتی‌متر درست نمود.

300 جوجه نر یا 400 جوجه ماده را می‌توان در هر حلقه جای داد. در هر حلقه یک عدد لامپ مادر مصنوعی بالای سر جوجه‌ها نصب کنید و به تعداد کافی آبخوری و دان‌خوری به دور از دیوار قرار دهید.

 

خرید و فروش جوجه بوقلمون

اگر تصمیم دارید، بوقلمون پرورش دهید، محل خرید جوجه بوقلمون تاثیر زیادی در مراحل پرورش آن دارد. لازم است قبل از خرید به خوبی تحقیق کرده و مکان مناسبی را برای خرید انتخاب نمایید و حتماً قبل از خرید جوجه بوقلمون‌ها را از نظر سلامتی کاملاً بررسی نمایید. ما در گروه نغمه تورنگ طلایی آماده ارائه تمامی خدمات در زمینه فروش انواع جوجه بوقلمون به شما هستیم.

 

انواع نژاد جوجه بوقلمون

 

برخی از انواع جوجه بوقلمون‌های موجود در بازار که شما می‌توانید از طریق گروه نغمه تورنگ طلایی سفارش دهید شامل موارد زیر است:

 

جوجه بوقلمون برنز 

جوجه بوقلمون بیوتی

جوجه بوقلمون بیوتی به دلیل رنگ سفید خود با نام بوقلمون سفید نیز شناخته می‌شود. بوقلمون بیوتی نر نسبت به بوقلمون ماده دارای هیکلی بزرگ و تاج و ریش بلند است. این نوع بوقلمون دارای سرعت رشد بالا بوده و پس از گذشت 4 الی 5 ماه به وزنی حدود 10 تا 12 کیلوگرم می‌رسند، به همین دلیل از آن‌ها به عنوان بوقلمون گوشتی یاد می‌شود.

اگر هدف از پرورش این نوع بوقلمون تخمگذاری است، لازم است آن‌ها را تا سن 8 ماهگی پرورش دهید. جوجه بوقلمون بیوتی در سن 8 ماهگی به سن بلوغ رسیده و با فراهم کردن شرایط لازم، می‌توانید بوقلمون را ترغیب به جفت گیری و تولید تخم نمایید. میزان تخمگذاری بوقلمون بینی در هر فصل 30 الی 40 تخم است، به همین دلیل فروش تخم‌ها به صرفه نیست و پرورش دهندگان اغلب جوجه بوقلمون نژاد بیوتی را برای تولید گوشت پرورش می‌دهند.

مشخصات کلی جوجه بلدرچین تخمگذار

 

جوجه بلدرچین مولد دارای پرهای رگه‌دار و براق به رنگ‌های آبی، سیاه، قهوه‌ای، کرم یا سفید هستند.
رنگ‌ها و چیدمان پرها بلدرچین تخمگذار دارای طرحی فلس مانند است.
بلدرچین‌های مولد پاهای بلند و قوی دارند که رنگ آن قهوه ای است.
قسمت‌های پایین بدن آن‌ها رنگ نارنجی گرم و پفکی دارد.
منقار آنها کوتاه، خمیده، درشت و سیاه رنگ است.
طول بلدرچین فقط می‌تواند به 4.5 تا 7.8 اینچ برسد.
وزن آن‌ها 70 تا 139 گرم است.
طول بال آنها می‌تواند به 32 تا 35 سانتی متر برسد.
اگرچه آنها دارای بال‌های بلند و نوک تیز هستند، اما قادر به پرواز در مسافت‌های کوتاه می‌باشند.
گونه‌های مختلف بلدرچین می‌توانند از نظر رنگ، اندازه و محیط مناسب بسیار متفاوت باشند.
گونه خاصی از بلدرچین‌ها دارای گره بالایی (که به آن پره نیز می‌گویند) در بالای سر خود هستند که به شکل قطره اشک است.

 سلب مسئولیت: سایت شهرخبر صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و هیچ مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.