بازار
پنج شنبه 31 خرداد 9:40
کاربردهای چوب در صنعت لوازم خانگی

 

 

چوب طبیعی از دیرباز یکی از اصلی‌ترین متریال برای ساخت لوازم منزل و دکوراسیون‌ها بوده است. این ماده‌ی ارزشمند، هم به فراوانی در دسترس مردمان گذشته بوده است و هم به دلیل بافت نرم و قابل انعطافی که دارد با ابزارهای ساده نیاکان، قابلیت برشکاری و ساخت داشته است. همین الفت و دوستی دیرینه انسان با چوب باعث شده که امروزه نیز هر چیزی که از چوب ساخته شده باشد با روح آدمی سازگاری بیشتری داشته باشد و حس صمیمیت و مهربانی خود را بهتر به زندگی مدرن امروزی ساطع کند. 

تاثیر چوب در دکوراسیون

در دنیای امروز که ساخت وسایل منزل از متریال مختلف امکان‌پذیر و به راحتی در دسترس است، وسایل چوبی هنوز هم اصالت خود را حفظ کرده‌اند و در بسیاری موارد از متریال دیگر، گران‌تر و نفیس‌تر هستند. از نظر روانشناسی چوب رنگی گرم است و استفاده از آن، گرما و صمیمیت را به فضا منتقل می‌کند. هر قطعه چوب، یک اثر منحصربفرد نیز هست و از نظر بافت و رنگ با نمونه‌های دیگر متفاوت است. این ویژگی باعث می‌شود که هیچ قطعه‌ی چوبی با سایر قطعات دقیقا یک شکل نباشد و الگوهای مختلفی از طرح و رنگ را پدید آورد.

با توجه به همین ویژگی‌ها، استفاده از لوازم چوبی روز به روز فراگیرتر می‌شود و حتی در مواردی که نمی‌توان از چوب طبیعی استفاده کرد، مصنوعات شبه چوب با همان الگوی بافت و طرح چوب طبیعی، به بازار عرضه می‌شوند تا ویژگی‌های بی‌نظیر چوب طبیعی را به محیط ببخشند.

کاربرد چوب طبیعی در دکوراسیون

چوب کاربرد وسیعی در دکوراسیون داخلی و حتی خارجی ساختمان‌ها دارد. در بسیاری کشورها که چوب‌های جنگلی فراوان هستند، حتی اسکلت برخی ساختمان‌ها نیز از چوب ساخته می‌شود. کف‌پوش، دیوارپوش، انواع کابینت آشپزخانه، نمای ساختمان‌ها، سقف خانه‌ها، راه‌پله‌، درب و پنجره منزل، ظروف غذاخوری و پذیرایی، سرویس خواب، مبلمان، میز ناهارخوری، میز و صندلی، سرویس اتاق کار و حتی وسایل کوچکی مثل شمعدان را نیز می‌توان با چوب طبیعی ساخت و در چیدمان دکوراسیون منزل به کار برد.

 تزئینات چوبی مانند پانل‌های دیواری، لوستر آویز و حتی مجسمه‌های کوچک چوبی یکی دیگر از المان‌های جذابی هستند که در دکوراسیون خانه‌های امروزی و حتی گذشته کاربرد داشته‌ و به زیبایی هر چه تمام‌‌تر، هنر دست استادان را به رخ می‌کشند.

مزایای استفاده از چوب طبیعی در دکوراسیون

 • چوب برگرفته از طبیعت است و به طبیعت نیز باز می‌گردد. این ویژگی باعث می‌شود استفاده از مصنوعات چوبی هیچ ضرری برای محیط زیست نداشته باشد.
 • چوب گرما و حس خوب زندگی را به محیط خانه می‌آورد و با روحیات انسان‌ بیشترین سازگاری را دارد.
 • چوب قابلیت برش‌خوری بسیار عالی دارد و تقریبا می‌توان آن را به هر شکلی در آورد و به زیباترین و ظریف‌ترین شکل ممکن تزیین، حکاکی یا منبت کرد.
 • ساخت مصنوعات چوبی یک شغل با درآمد خوب و مطمئن است و با توجه به فراگیر شدن بیشتر وسایل چوبی، بازار کاری خوبی در اکنون و آینده دارد.
 • هر قطعه یا هر وسیله‌ای که از چوب ساخته می‌شود یک اثر منحصر بفرد است که احتمالا مشابه دیگری ندارد.
 • وسایل چوبی را می‌توان به هر رنگی در آورد. امروزه رنگ‌های متنوعی هستند که با حالت‌های مختلفی از جمله پتینه و کهنه‌کاری نمای چوب طبیعی را زیبا و شاخص می‌سازند؛ هر چند که علاقمندان چوب طبیعی بافت و رنگ زنده‌ی چوب را بیش از هر رنگ دیگری می‌پسندند.
 • چوب عایق صوت و تا حد زیادی حرارت نیز هست.
 • با استفاده از روغن‌های جلا دهنده و آب‌گریز می‌توان مقاومت چوب طبیعی و وسایلی که از آن ساخته می‌شود، مانند کابینت آشپزخانه، مبلمان، پنل‌های چوبی و غیره را افزایش داد.
 • چوب دوام و ماندگاری بسیاری دارد و به شرط مراقبت، دهه‌ها و حتی چندین قرن زیبایی خود را حفظ می‌کند.

معایب استفاده‌ از چوب طبیعی در دکوراسیون

چوب طبیعی مزایای بی‌شماری دارد به گونه‌ای که شاید نتوان دنیای بدون مصنوعات چوبی را متصور بود. با این وجود چوب طبیعی معایبی نیز دارد که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • وسایل ساخته شده از چوب طبیعی در مقابل رطوبت و نفوذ آب مقاومت کمی دارند و در صورتی که به سرعت خشک نشوند، ممکن است باعث آسیب شوند. 
 • وسایل ساخته شده از چوب در مقابل خراش و آسیب مقاومت پایینی دارند و دچار خرابی یا شکستگی می‌شوند؛ البته خرابی‌ها تا حد زیادی قابل ترمیم می‌باشند.
 • چوب طبیعی و وسایل ساخته شده از آن نیاز به مراقبت و نگهداری دارند؛ در غیر این صورت خراب و پوسیده می‌شوند.
 • در صورت نفوذ آب و خرابی بافت آن، حشرات موذی چون سوسک و موریانه ممکن است در بافت چوب زندگی کنند. همچنین کپک و قارچ از دیگر تهدیدات مخربی است که در صورت نفوذ رطوبت، بافت چوب را آسیب می‌زند.

سخن پایانی

با وجودی که چندین سده و هزاران سال از عمر وسایل چوبی در منازل ما می‌گذرد، هنوز هم وسایل ساخته شده از چوب جزو نفیس‌ترین و گرانبهاترین وسایلی هستند که می‌توان در دکوراسیون خانه و وسایل خانگی مشاهده کرد. هنوز هم کابینت‌های چوبی، کمد دیواری ساخته شده از چوب، مبلمان چوبی، در و پنجره‌های چوبی و به طور کلی همه وسایل ساخته شده از چوب‌های متراکم و سنگین، جزو بهترین و ارزشمندترین وسایل در اِشِل خود هستند که خوشبختانه روز به روز نیز بر زیبایی و ظرافت ساخت آن‌ها افزوده می‌شود.سلب مسئولیت: سایت شهرخبر صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و هیچ مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.