بازار
دوشنبه 3 اردیبهشت 10:1
رصد قیمت روز قوطی و پروفیل و عوامل موثر بر آن در روزهای پر فراز و نشیب بازار

بررسی قیمت قوطی و پروفیل برای بسیاری از صنایع که به ­طور معمول از این محصولات استفاده می­ کنند، مسئله مهمی تلقی می­ شود و البته می­ تواند در برآورد بودجه نهایی آنها نیز تاثیرگذار باشد. انواع مختلفی از قوطی و پروفیل با ضخامت و اندازه ­های گوناگون تولید می ­شود که هزینه مواد اولیه در کنار برخی عوامل دیگر همچون میزان عرضه و تقاضا، حمل­ ونقل و نوسانات بازار جهانی امکان دارد بر قیمت تمام ­شده انواع این محصولات تاثیر بگذارد. از این خاطر بررسی روزانه قیمت این محصولات از مراکز خرید و فروش انواع مقاطع فولادی (ahanmelal.com) در خرید به صرفه و مطمئن چاره ساز خواهد بود چرا که علاوه بر درج قیمت روز، نوسانات رخ داده در بازار فولاد را نیز در دسترس قرار خواهند داد. در ادامه قصد داریم تا به بررسی مفصل این عوامل بپردازیم.

هر آنچه که باید در مورد قوطی و پروفیل بدانید!

در کارخانجات تولید محصولات فولادی انواع مختلفی از مقاطع ساخته می­ شود که هر کدام، کاربردهای مخصوص به خود را دارند، قوطی و پروفیل نیز به ­عنوان بخشی از این محصولات فولادی هستند که در طرح­های عمرانی و مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

در نظر داشته باشید که منظور از پروفیل انواع مقاطعی است که در تمام طول خود دارای سطح مقطع یکسانی هستند و می توان براساس معیارهای مختلفی آنها را طبقه بندی کرد که شامل باز، بسته، ساختمانی، کلافی، لنگه دری و سپری می شود.

این درحالی است که وقتی صحبت از قوطی آهن می ­شود، منظور مقاطعی به شکل مربع یا مستطیل هستند که حالتی بسته و تو خالی دارند و البته در مواقعی نیز از واژه پروفیل برای معرفی این محصول نیز استفاده می کنند.

از همین رو می توان انتظار داشت که عوامل موثر بر قیمت قوطی با معیارهای تاثیرگذار بر قیمت پروفیل های مختلف مشابه باشد و البته هزینه نهایی هر کدام از آنها براساس نوع مقطع، از سوی کارخانه اعلام می شود.

رصد روزانه قیمت قوطی و پروفیل و اهمیت آن

با توجه به اینکه مشاهده قیمت قوطی و پروفیل می تواند بر هزینه نهایی یک پروژه تاثیرگذار باشد، کسانی که در زمینه ساخت و ساز و پروژه ­های عمرانی فعالیت دارند برای برآورد هزینه های مورد نظر تمایل دارند تا به صورت روزانه قیمت این محصولات را بررسی کنند.

از طرفی با توجه به اینکه از پروفیل در ساخت قطعات مختلفی استفاده می ­کنند، می توان انتظار داشت که به عنوان یکی از محصولات پایه ای در نظر گرفته شود و بر همین اساس، قیمت انواع قوطی و پروفیل برای صاحبان صنایع تولیدی نیز اهمیت زیادی دارد.

البته باید به این موضوع نیز توجه داشت، مبلغی که شما در ازای خرید انواع قوطی و پروفیل می پردازید معمولا براساس وزن این محصولات محاسبه می شود و تغییرات قیمتی آنها، برای صنایعی که مقادیر زیادی از مقاطع فولادی را به صورت مداوم نیاز دارند، می تواند در محاسبه بودجه موثر واقع شود.

مورد دیگری که برای رصد آخرین قیمت قوطی و پروفیل به صورت روزانه برای افراد اهمیت دارد، به دلیل عدم ثبات بازار محصولات فولادی است که می تواند بر اثر عوامل مختلفی دچار تغییر شود.

عوامل موثر بر قیمت قوطی و پروفیل

در صورتی ­که نوع فعالیت شما به گونه­ ای باشد که در اغلب موارد به استفاده از انواع پروفیل و قوطی نیاز داشته باشید، بدون شک در نظر گرفتن عواملی که می تواند بر قیمت پروفیل و قوطی تاثیرگذار باشد، امری مهم و ضروری به نظر می­رسد که برخی از مهم ترین عوامل به شرح زیر است.

قیمت ورق و مواد اولیه

ورق هایی از جنس آلیاژ آهن به عنوان مواد اولیه و مورد نیاز به منظور ساخت مقاطع فولادی در نظر گرفته می شوند و از طرفی نیز دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آنها قیمت خاص خود را دارد. در صورتی که قیمت ورق و سنگ آهن در بازار دچار نوسان شود، به دنبال این روند می­توان انتظار داشت که قیمت قوطی و پروفیل نیز متناسب با آنها تغییر کند.

رشد و توسعه صنایع

در حال حاضر صنایع متنوعی همچون ساختمان سازی، بسته­ بندی، خودروسازی و هوافضا از محصولات فولادی همچون قوطی و پروفیل به مقدار زیادی استفاده می کنند، در همین راستا هرگونه پیشرفت تکنولوژی و رشدی که در این صنایع اتفاق بیفتد می­ تواند بر قیمت روز قوطی و پروفیل موثر باشد.

برای درک این موضوع به مثالی در خصوص خودروسازی توجه کنید که با افزایش جمعیت، میزان تقاضا برای خرید خودرو بالاتر می رود و به دنبال آن، مقدار استفاده از قوطی و پروفیل نیز افزایش پیدا می کند، به همین دلیل قیمت محصولات فولادی نیز دستخوش تغییر می شود.

 

اقتصاد جهانی

مواد خام و پایه ای که برای تولید انواع مقاطع فولادی مورد استفاده قرار می گیرد، در سطح جهانی معامله می شود و با در نظر گرفتن این موضوع که تعدادی از کشورها در زمینه ساخت و عرضه این مواد نقش دارند، رویدادهای مربوط به کشورهای تولید کننده می تواند بر قیمت قوطی و پروفیل اثر بگذارد.

البته به این مسئله نیز توجه کنید که آلیاژهای فلزی نقش مهمی در صنعت جهانی دارند و در زمانی که مسائلی همچون رکود اقتصادی، ایجاد محدودیت های تجاری یا حتی رشد اقتصادی در سطح جهان وجود داشته باشد، به عنوان عامل موثر بر قیمت تمام شده محصولات فولادی نیز در نظر گرفته می شود.

میزان عرضه و تقاضا در بازار

بدون شک زمانی که تقاضا برای خرید قوطی و پروفیل بالاتر باشد و از سوی دیگر مقدار این محصولات در بازار رو به کاهش برود، می توان شاهد افزایش قیمت قوطی و پروفیل بود که این وضعیت می­ تواند در حالت عکس نیز اتفاق بیفتد. به این صورت که با بالا رفتن عرضه و کاهش تقاضا، قیمت نیز افت می کند.

برند تولید کنندگان

تولید کنندگان داخلی و خارجی زیادی وجود دارند که در زمینه ساخت انواع پروفیل و قوطی فعالیت می کنند، با توجه به اینکه امکان دارد سطح کیفی محصولات هر کدام از این برندها تفاوت هایی داشته باشد، ممکن است بر قیمت نهایی تاثیر بگذارد.کارخانه های تولیدکننده انواع قوطی و پروفیل ، این محصولات را بر اساس مدل های مختلفی تولید و روانه بازار می کنند. که نحوه تولید، دستگاه های مورد استفاده، کیفیت نهایی لوله و استفاده از آنالیزها و استانداردهای تعیین شده، می تواند مشخص کننده کیفیت نهایی محصول کارخانه باشد. از بهترین تولید کنندگان قوطی و پروفیل می توان به کارخانه فولاد مبارکه، کارخانه پروفیل سپاهان، حداد گستر، به فلز سپاهان، فولاد خلیج فارس اشاره کرد که برند این کارخانه ها در بازار فولاد بسیار شناخته شده اند.

هزینه های حمل و نقل

زمانی که محصولی از محل تولید یا مرکز فروش به دست خریدار می رسد، هزینه ­های حمل و نقل برعهده متقاضیان خواهد بود. از همین رو قیمت انواع قوطی و پروفیل نیز با توجه به هزینه ای که برای جا به جایی پرداخت می کنید متغیر است.

قیمت دلار

برخی از مواد اولیه برای ساخت مقاطع فولادی وارداتی هستند، از طرفی قیمت سنگ آهن در سطح جهانی و متناسب با نوسانات دلار تغییر می کند، بنابراین قیمت قوطی و پروفیل نیز براساس نرخ ارز تعیین می شود.

در زمان خرید قوطی و پروفیل باید به چه نکاتی دقت داشت؟

با توجه به اهمیت استفاده از قوطی و پروفیل در صنایع مختلف، زمانی که قصد خرید این محصولات را دارید باید به نکات مختلفی توجه کنید که تعدادی از آنها به شرح زیر است:

  • قیمت روز انواع قوطی و پروفیل
  • نوع کاربرد
  • مشخصات مربوط به اندازه و ضخامت محصول
  • گرید فولاد به کار رفته
  • برند تولید کننده قوطی و پروفیل

جمع ­بندی

قیمت قوطی و پروفیل در ابعاد و سایزهای مختلف با توجه به اینکه در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می ­گیرد، براساس عوامل گوناگونی تعیین می­ شود که بررسی آنها برای صاحبان صنایع حائز اهمیت است.

به طور کلی مواردی همچون قیمت مواد اولیه، عرضه و تقاضا، اقتصاد جهانی، رشد و توسعه صنایع، برند تولیدکننده و نرخ ارز می تواند در تعیین قیمت این مقاطع فولادی موثر باشد.سلب مسئولیت: سایت شهرخبر صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و هیچ مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.