بازار
دوشنبه 16 بهمن 9:17
آشنایی با کلر هندی، مزایا و کاربرد آن

آشنایی با کلر هندی، مزایا و کاربرد آن

کلر هندی آکوافیت یک نام تجاری برای ماده‌ای است که اصلی ‌ترین ترکیب آن کلسیم هیپوکلریت است. این ماده با درصد خلوص 70 درصد یک ترکیب معدنی است. کلر هندی آکوافیت به عنوان یک ماده باکتری‌ کش، انگل ‌زدا و جلبک ‌کش استفاده می ‌شود تا آب را ضدعفونی و تمیز کند. معمولا این نوع کلر در اشکال  قرص‌ کلر و پودر سفید کلر به عنوان کلر استخر استفاده می ‌شود، زیرا پایداری آن بیشتر از کلر معمولی است. از آنجا که کلر هندی آکوافیت در فرآیند ضد عفونی آب استخر استفاده می ‌شود، برای شوک کلرزنی و کنترل PH آب استخر نیز به کار می ‌رود.

معرفی کلر هندی آکوافیت

کلر هندی آکوافیت یا کلسیم هیپوکلریت با فرمول مولکولی Ca(ClO)۲ در هند تولید می ‌شود. این ماده از ایمنی بالایی برخوردار است، به راحتی در آب حل می‌ شود و عاری از هرگونه مواد آلی می ‌باشد. فرم خشک این ماده به حالت پودر سفید رنگی است که دارای خلوص 70 درصد و PH 10.8 می ‌باشد. زمانی که کلر هندی با آب حل می ‌شود،PH  آن را در محدوده بین 7.2 تا 7.6 تغییر می ‌دهد. همچنین حل کردن این ماده در آب، منجر به شفاف ‌تر شدن آب می ‌شود و مقدار ناچیزی از آن ممکن است ته ‌نشین گردد. به همین دلیل این ماده، تصفیه آب آشامیدنی را راحت‌ تر می ‌کند.

این ماده اشتعال ‌زا نیست. اما در صورت قرار گرفتن در نزدیکی مواد اشتعال ‌زا ممکن است به دلیل خاصیت اکسید کنندگی که دارد، واکنش ‌های ناخواسته ایجاد کند. با این‌ حال این ماده با آمونیاک، آمین ‌ها و سولفیدهای آلی، واکنش ‌های انفجاری ایجاد می ‌نماید.

کاربردهای کلر هندی

این نوع کلر به عنوان یک ماده ضد عفونی‌کننده و گندزدا در صنایع مختلف به‌ طور گسترده مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این ماده، که یک گندزدا و اکسید کننده قوی است، قابلیت از بین بردن باکتری‌ ها و ویروس ‌های موجود در آب را دارد. همچنین، به عنوان یک ماده سفید کننده برای پارچه ‌ها نیز مورد استفاده قرار می ‌گیرد. این ماده نسبت به آب ژاول کمتر پایدار است و به همین دلیل، در صنایع بیشتری استفاده می ‌شود.

کاربردهای پودر کلر هندی عبارتند از:

 • از بین بردن جرمها، باکتری ها و جلبک های موجود در آب
 • تصفیه و ضد عفونی کردن آب آشامیدنی و فاضلاب
 • استفاده در قالی ‌شویی
 • استفاده در صنایع مختلف از جمله کارخانه‌ های تولید مواد نوشیدنی و صنایع شیلات
 • ضد عفونی کردن آب استخرها
 • سفید کردن پارچه ها در صنعت نساجی
 • شستشو و ضد عفونی کردن میوه‌ ها و سبزیجات
 • ضد عفونی و تمیز کردن سرویس ‌های بهداشتی

ویژگی ‌های کلر هندی

یکی از مثال ‌های باکیفیت کلر در بازار، پودر کلر هندی آکوافیت است که ویژگی‌های منحصر به‌ فردی دارد. ویژگی ‌های این ماده شامل موارد زیر می ‌شود:

 

 • دارای خاصیت گندزدایی و اکسید کنندگی قوی است.
 • در دو شکل گرانولی و پودری در بازار موجود است و به راحتی در آب حل می ‌شود.
 • بوی قوی کلر از آن حاصل می ‌شود و در صورت ترکیب با سدیم هیپوکلریت، گاز سمی تولید می ‌کند.
 • پس از استفاده، هیچ آلودگی ‌ای در محیط باقی نمی‌ ماند.
 • قادر به تخریب کلرامین است.
 • به دلیل پایداری بالا، فرآیند کلرزنی با سرعت بیشتری انجام می‌ شود.
 • با توجه به خاصیت قلیایی، PH  آب استخر را در مقابل اضافه شدن عوامل اسیدی ثابت نگه می‌ دارد.
 • وجود کلسیم در ترکیب این ماده از زنگ ‌زدگی تجهیزات جلوگیری می ‌کند.

نحوه استفاده از پودر کلر هندی برای ضد عفونی آب استخر

استفاده از پودر کلر هندی برای ضد عفونی آب استخر در چند مرحله مهم انجام می‌ شود. این مراحل شامل راه ‌اندازی استخر، ضد عفونی روزانه، شوک کلر زنی و کنترل میزان PH آب استخر می‌ باشد. جزئیات هر یک از این مراحل به شرح زیر است:

پودر کلر هندی در هنگام راه ‌اندازی استخر

در این مرحله، به ازای هر 10.000 لیتر آب استخر، 60 گرم پودر کلر به آب اضافه می ‌شود. سپس باید به مدت حداقل 30 دقیقه منتظر بمانید تا کلر به طور کامل در آب حل شود و سپس میزان کلر آزاد را اندازه گیری کنید. در صورتی که کلر آزاد کمتر از 0.6 ppm باشد، باید کلر را دوباره به آب اضافه کنید تا مقدار کلر آزاد به میزان 0.6 تا 1 ppm برسد. همچنین، در صورتی که کلر آزاد به بیش از 2 ppm افزایش یابد، باید منتظر بمانید تا استخر استحکام بگیرد و کلر آزاد به زیر 2 ppm برسد.

پودر کلر هندی در ضد عفونی روزانه آب استخر

در این مرحله، به ازای هر 10.000 لیتر آب استخر، بین 40 تا 50 گرم کلر را به آب اضافه کنید تا میزان کلر آزاد به 0.6 تا 1 ppm برسد. برای هر 12 گرم پودر کلر مصرف شده در هر 10.000 لیتر آب، تقریبا یک ppm کلر آزاد افزایش می ‌یابد. برای بهبود اثربخشی و پخش بهتر پودر یا قرص کلر در آب استخر، ابتدا پودر را در آب حل کرده و سپس به آب استخر اضافه کنید. همچنین، برای تهیه محلول، برای هر 15 گرم پودر کلر یک لیتر آب در نظر بگیرید.

کلر هندی جهت شوک کلرزنی استخر

شوک کلرزنی برای زمانی استفاده می ‌شود که جلبک و خزه روی دیواره و کف استخر رشد کرده و باعث لیز شدن سطح آن شده است. به ازای هر 10.000  لیتر آب استخر، 120 گرم پودر کلر را در آب حل کرده و به آب استخر اضافه کنید. قبل از ورود محلول به استخر، میزان کلر آزاد را اندازه گیری کنید، که باید زیر 2 ppm باشد. شوک کلرزنی با پودر کلر، در زمان شب و هنگامی که استخر استفاده نمی ‌شود، انجام شود و در صورت لزوم این عمل را تکرار کنید.

استفاده از پودر کلر برای کنترل PH آب استخر

اگر PH آب استخر در محدوده 7.2 تا 7.6 باشد، می‌ توانید از پودر کلر هندی استفاده کنید. در این حالت، مقدار PH آب را به صورت روزانه اندازه گیری کنید و میزان قلیایی بودن آن را نیز بین 50 تا 100 ppm حفظ کنید. استفاده از پودر کلر هندی به همراه تنظیم و کنترل PH و قلیایی بودن آب استخر، موجب تمیزی و کیفیت بالای آب می ‌شود.

جمع بندی

کلر هندی یک ماده قوی ضد عفونی‌کننده و گندزداست که در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب، ضد عفونی استخرها، صنایع نساجی و غذایی استفاده می ‌شود. این ماده دارای ویژگی ‌هایی از جمله اکسید کنندگی قوی، قابلیت تخریب کلرامین و پایداری در مقابل تغییرات PH آب استخر است.سلب مسئولیت: سایت شهرخبر صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و هیچ مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.