بازار
چهارشنبه 3 آبان 10:8

قیف بازاریابی یا Marketing Funnel یک اصطلاح در حوزه فروش و دیجیتال مارکتینگ می باشد که در جذب مشتری موثر است. شاید برای شما هم جالب باشد بدانید قیف بازاریابی چطور باعث فروش بیشتر می شود؟

با این اصل که امروزه مشتری هسته اصلی کسب و کارها ست قیف بازاریابی به شما کمک می کند تا پروسه جذب مشتری، از سرنخ گرفته تا وفادار کردن به صورت تخصصی و با موفقیت طی کنید و به هدف نهایی که افزایش فروش است دست پیدا کنید.

قیف بازاریابی از مراحل و انواع مختلفی شکل گرفته که به جذب مشتری برای رشد فروش کمک بسیاری خواهد کرد. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر به بررسی قیف بازاریابی در رشد فروش بپردازیم.

قیف بازاریابی چیست؟

تنها 2 درصد از افراد با تماس اول تصمیم به خرید می گیرند، این درصد در تماس های بعدی به 10% نیز افزایش پیدا می کند. به طور میانگین برای اینکه یک مشتری تصمیم نهایی برای انجام خرید بگیرد به 5 الی 8 تماس و یا حتی پیگیری از طریق کانال های دیگری همچون ارسال پیامک تبلیغاتی انبوه و ... نیاز دارد.

این تماس ها  مسیر مشتری را شکل می دهد که بر اساس شخصیت و سلایق هر فرد این مسیر متفاوت است. تعامل و ارتباط با مشتری در این مسیر موجب انتقال اطلاعات مفید به فرد می شود و مشتری احتمالی را به یک خریدار؛ بلکه یک مشتری وفادار تبدیل خواهد کرد. به این مراحل تا زمان خرید محصول یا استفاده از خدمات قیف بازاریابی گفته می شود.

اهمیت قیف بازاریابی در فروش

اهمیت قیف بازاریابی در درک مشتری های احتمالی و بازاریابی درست برای انتقال پیام به مشتری می باشد. همچنین اهمیت قیف بازاریابی در رسیدن به اهداف زیر در کسب و کارتان خواهد بود.

·      رشد فروش

·      تدوین یک استراتژی هدفمند و حرفه ای

·      صرفه جویی در زمان و هزینه

·      پیش بینی میزان فروش در آینده

·      حفظ مشتری

مراحل قیف بازرایابی

اصول اولیه قیف بازاریابی سال ها بدون تغییر مانده است؛ اما هیچ اصول کلی در مورد تعداد مراحل قیف بازاریابی وجود ندارد. با این حال در این قسمت متداول ترین مراحل قیف بازاریابی را برای شما توضیح می دهیم.


آگاهی

این مرحله بالاترین بخش یک قیف بازاریابی ست. در این مرحله مشتری از طریق کمپین های تبلیغاتی و تحقیقات بازار با برند و کسب و کار شما آشنا می شود. در این مرحله فرآیند جذب کاربر انجام می شود و از اطلاعات مشتری احتمالی استفاده می کنند تا او را به سمت قیف بازاریابی هدایت کنند.

مثلا با ارائه یک محصول رایگان و یا تستی به کاربر شانس آشنایی بیشتر و شروع یک رابطه را دهید. همچنین شما با این کار می توانید اطلاعات کاربر را دریافت کنید.

یکی از بهترین سایت هایی که در ایران به خوبی این روش را پیاده سازی کرده است سایت پیام رسان است. بسیاری از کاربران جهت مشاهده پنل پیامکی رایگان و تست ارسال پیامک ابتدا یک ثبت نام اولیه انجام می دهند و یا یک درخواست ثبت می کنند.

با این کار پیام رسان شانس دریافت یک سرنخ جدید را کسب می کند. حتما به لینکی که در بالا قرار دادیم مراجعه و محتوای کامل آن درباره پنل پیامک رایگان و تست پنل اس ام اس و ارسال پیامک تستی را مطالعه بفرمایید که بسیار کاربردی است.

علاقه مند شدن

در این مرحله مخاطب بعد از آشنایی با کسب و کار و برند شما به محصول و خدمات شما علاقه مند می شود، و فرآیند جذب مخاطب به فرآیند پرورش مخاطب تبدیل می شود. کسب و کارها سعی می کنند تا از طریق راه های ارتباطی جمع آوری شده به ارتباط با مخاطب بپردازند.

توجه کردن

در این مرحله علاقه مشتری نشان میدهد، چقدر احتمال دارد از محصول و خدمات ما استفاده کند. بنابراین با فرایند ایمیل مارکتینگ به ارسال ایمیل های هدفمند مانند اعلامیه فروش، آزمایش رایگان محصولات و خدمات، شرکت در وبینار و انجمن ها و... می پردازند.

تصمیم گیری

در این مرحله کسب و کار سعی می کنند برای شما مشخص کنند که چرا پیشنهاد و چیزی که به آنها ارائه شده بهترین گزینه برای مشتری بالقوه است. در این مرحله بازاریابی اگر به صورت درست و اصولی انجام شود افزایش درصد خرید نیز بالا می رود.

ارزیابی

در این مرحله مشتری در حال ارزیابی برای خرید نهایی ست و قیف بازرایابی می تواند روی ارائه بهترین پیشنهاد به مشتری بالقوه تمرکز کند و بهترین پیشنهاد را برای مشتری ارائه دهد.

خرید کردن

در این مرحله که انتهای قیف بازاریابی است مشتری وارد مرحله خرید می شود و از مشتری بالقوه به مشتری بالفعل یا خریدار واقعی تبدیل می شود، و از محصولات و خدمات شما خرید می کند. در این مرحله تیم فروش مسئولیت مدیریت معاملات را به عهده دارد.

چگونه یک قیف بازاریابی طراحی کنید؟

برای طراحی قیف بازاریابی تنوع فراوانی وجود دارد که این کار را سخت تر می کند. در این قسمت مراحل پایه ای برای طراحی قیف بازاریابی را مطرح می کنیم.

1.    مخاطبان و مشتریان احتمالی خود را بشناسید.

2.    برای محصولات و خدمات خود آگاهی و تبلیغات ایجاد کنید.

3.    از موثرترین روش ها و تاکتیک های بازاریابی برای بازاریابی استفاده کنید.

4.    تغییرات را به صورت مداوم بررسی کنید.

5.    علاقه مشتریان احتمالی را حفظ کنید.

6.    دلایلی را برای مشتریان ارائه دهید تا به خدمات و محصولات شما توجه کنند.

7.    مشتری احتمالی را به خریدار تبدیل کنید.

کلام آخر

در این مطالب سعی کردیم شما را با قیف بازاریابی و مراحلی که دارد آشنا کنیم تا در هر کسب و کاری که فعال هستید از راز موفقیت برای تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل آگاه باشید.

استفاده از سامانه پیامکی یکی از روش های موثر در بازاریابی می باشد که می توانید در تاکتیک های قیف بازاریابی استفاده کنید.

شما با ثبت نام اولیه در پنل پیامکی پیام رسان می توانید از امکانات فراوان این سامانه پیامکی بدون پرداخت هرینه مازاد تنها با شارژ اعتبار حساب بهرمند گردید. برای درخواست پنل اس ام اس پیام رسان می توانید عدد 111 را به شماره 500040075 پیامک کنید.سلب مسئولیت: سایت شهرخبر صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و هیچ مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.