بازار
سه شنبه 21 شهریور 12:42

برای داشتن سفری راحت این کارها را در هواپیما انجام ندهید


 

این روزها به لطف صنعت حمل و نقل هوایی سفر کردن از هر زمان دیگری سریع‌تر، آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر شده است. با این وجود انجام برخی کارها در طول سفر هوایی می‌تواند موجب شود تا آنطور که باید از سفر هوایی خود لذت نبرید. در مطلب حاضر قرار است به آن دسته از کارهایی بپردازیم که با انجام ندادن آنها در هواپیما می‌توانید تجربه بهتری از سفرتان داشته باشید. بنابراین اگر به تازگی بلیت هواپیما خریده‌اید و قرار است راهی سفر شوید با ما همراه شوید تا به شما بگوییم با انجام ندادن چه کارهایی می‌توانید سفر راحتی داشته باشید.

 

نشستن طولانی مدت بر روی صندلی هواپیما

اولین و رایج‌ترین اشتباهی که مسافران هواپیما در طول پرواز به ویژه پروازهای طولانی مدت انجام می‌دهند این است که از ابتدا تا انتهای پرواز بر روی صندلی می‌نشینند و از جای خود بلند نمی‌شوند. قرار گرفتن در وضعیت بدنی ثابت و به حالت نشسته موجب می‌شود تا در حرکت طبیعی جریان خون از پاها به سمت بالاتنه اختلال به وجود بیاید. ممکن است در نگاه اول این موضوع بی‌اهمیت به نظر برسد اما بهتر است در نظر داشته باشید که گاه این کار موجب ایجاد اختلالی است که به آن ترومبوز وریدی گفته می‌شود. ترومبوز وریدی همان ایجاد لخته خون در بدن تعریف می‌شود که علت آن عدم تحرکت و ثابت ماندن جریان خون است. بنابراین توصیه می‌کنیم این بار که برای سفر اقدام به تهیه بلیت هواپیما کردید در نظر داشته باشید که بعد از آنکه فرایند اوج گرفتن هواپیما به پایان رسید در فواصل مناسب در طول پرواز کمی تحرک داشته باشید. برای این کار می‌توانید کمی در راهرو قدم بزنید و یا با تغییر یا انجام برخی حرکات نرم ورزشی پاهای خود را از حالت ثابت خارج کنید.

 

زیاده روی در خوردن غذا یا تنقلات در پرواز

بی‌تردید یکی از کار‌های رایجی که اغلب مسافران در طول سفر چه زمینی و چه هوایی انجام می‌دهند تا گذران زمان را کمتر حس کنند سرگرم شدن از طریق خوردن انواع خوراکی‌ها و مزه کردن تنقلات در طول مسیر است. در سفرهای هوایی نیز این کار بسیار رایج است. با وجود آن که خوردن میان وعده‌های سالم در طول سفر موجب می‌شود تا انرژی بدن حفظ شود اما زیاده‌روی در این کار در زمان پرواز موجب می‌شود تا احتمال ایجاد حالت تهوع با ارتفاع گرفتن هواپیما زیاد شود و این همان چیزی است که می‌تواند یک سفر هوایی شیرین را به سفر با خاطره‌ای ناخوشایند تبدیل کند. از این رو توصیه می‌شود از خوردن وعده‌های سنگین و همچنین نوشیدنی‌های گازدار در طول پرواز پرهیز شود. در مقابل می‌توان چند میان وعده مقوی و کم حجم برای خوردن در طول پرواز در نظر گرفت.

 

خوردن قهوه یا چای در هواپیما

خوردن چای و قهوه کمک می‌کند تا حالت هوشیاری داشته باشیم و معمولا در پروازهای چند ساعته و طولانی که اغلب شامل پرواز خارجی می‌شود، بیشتر مسافران برای فرار از حالت کسالت‌بار پرواز یا برای رفع احساس خواب‌آلودگی از خودرن یک لیوان چای یا قهوه در طول پرواز به شدت استقبال می‌کنند. هرچند خوردن این نوع نوشیدنی‌ها در طول پرواز هیچ ایرادی ندارد اما یک نکته مهم وجود دارد که کمتر به آن اشاره می‌شود و آن هم موضوع ایمنی و سالم بودن آبی است که قهوه یا چای با آن تهیه می‌شود. احتمالا بسیاری از افراد نمی‌دانند که آب معمولی که در هواپیما برای تهیه قهوه یا چای استفاده می‌شود مستعد آلودگی است و احتمال انتقال باکتری از آن به بدن بسیار بالا است. بنابراین توصیه می‌شود مسافران هواپیما در طول پرواز از نوشیدن چای یا قهوه خودداری کنند و به جای آن به سراغ نوشیدنی‌های بسته‌بندی شده مانند آب میوه‌های آماده و یا بطری‌های آب معدنی بروند. 


 

عدم توجه به اختلاف ساعت در مبدا و مقصد

تصور کنید بلیط هواپیما لحظه آخری خریده‌اید و در مدت زمان کمی خود را مهیای سفر کرده‌اید، احتمالا بعد از شروع پرواز اولین فکری که به ذهنتان خطور می‌کند این است که از فرصت استفاده کنید و کمی بخوابید. خوابیدن در هواپیما به شرطی که در زمان فرود آمدن و یا بلند شدن هواپیما نباشد به خود خود ایرادی ندارد اما اگر در پروازهای خارجی بدون توجه به اختلاف ساعتی که با کشور مقصد وجود دارد اقدام به این کار کنید احتمال آنکه دچار حالت جت لگ شوید بسیار بالا می‌رود. جت لگ که به آن پرواززدگی هم می‌گویند وضعیتی است که به دلیل تغییر در زمان روز و شب و ناسازگار بودن ساعت خواب بدن با وضعیت جدید ایجاد می‌شود. این حالت موجب می‌شود تا فرد پس از اتمام پرواز و ورود به یک منطقه جدید با اختلاف ساعت بسیار به دلیل ناسازگار بودن بدن با ساعت خواب در مقصد دچار سردرد یا تهوع شود. هرچند این اختلال همیشگی نیست و با گذشت یک یا دو روز رفع می‌شود اما مسلما تجربه آن برای هیچ مسافری خوشایند نیست. بعلاوه مسافر زمان زیادی از سفر را به دلیل این موضوع از دست خواهد داد. از این رو معمولا توصیه می‌شود از همان زمان تهیه بلیت هواپیما یا چند روز پیش از شروع پرواز مسافران با اطلاع از وضعیت شبانه روز در کشور مقصد بدن را با آن وضعیت سازگار کنند و یا دست کم در طول پرواز زمان خواب و بیداری را طبق زمان مقصد تنظیم کنند.

 


 

استفاده از میزهای تاشوی هواپیما

احتمالا بسیاری از مسافران پرواز قسمت دستشویی هواپیما را کثیف‌ترین بخش آن می‌دانند. اما جالب است بدانید که یکی از آلوده‌ترین جاهای هواپیما که همواره از چشم‌ها پنهان می‌ماند همان میزهای تاشو جلوی صندلی هواپیما است. نتایج بدست آمده از تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است نشانگر این موضوع است که علیرغم آنکه طبق پروتکل‌ها و قوانین صنعت هوایی کارکنان ایرلاین‌ها موظف هستند که پیش از شروع هر پرواز صندلی ها و میزهای پذیرایی هواپیما را نظافت کنند، اما اغلب فضای میزهای هواپیما مملو است از انواع باکتری‌ها و تعداد این باکتری‌ها بسیار بیشتر از تعداد باکتری‌هایی است که بر روی دکمه تخلیه آب دستشویی در هواپیما وجود دارد. بنابراین توصیه می‌شود تا حد امکان از لمس کردن و قراردادن غذا یا خوراکی بر روی میزهای هواپیما جدا خودداری کنید.سلب مسئولیت: سایت شهرخبر صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و هیچ مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.