بازار
سه شنبه 21 شهریور 10:9

متالایز و کاربردهای آن در صنعت چاپ

متالایز یکی از بهترین و جدیدترین روش‌های چاپ در دنیا است. اگر به محیط پیرامون خود دقت کنید متوجه کاربرد عمده و گسترده لیبل‌های متالایز در روی بسته بندی محصولات مختلف می‌شوید. میزان تنوع آیتم‌ها و افکت‌ها در لیبل‌های متالایز به حدی زیاد است که بدون نیاز به هر نوع لیبل دیگری می‌توان از این لیبل‌ها به تنهایی روی محصولات بسته بندی استفاده کرد.

تکنولوژی نوین متالایز روشی که با بهره‌گیری از آن می‌توان بسته بندی محصولات را با هزینه‌ای معقول اطلاعات محصولات را روی بسته بندی با بیشترین زیبایی درج کرد. در ادامه لیبل‌های متالایز و همچینن روش چاپ متالایز و کاربرد آن در صنعت گسترده چاپ را بیشتر توضیح می‌دهیم.


متالایز چیست؟

متالایز نوعی کافذ خاص است که بیشتر جنبه تزئینی دارد. در ساخت کاغذهای متالایز از یک لایه متالیک مخصوص استفاده می‌شود تا ظاهر آن‌ها زیباتر و جذاب‌تر شود. به همراه لایه متالیک یک لایه کوتینگ ژلاتینی نیز در ساخت این نوع لیبل‌ها استفاده می‌شود تا میزان استحکام و مقاومت آن‌ها در برابر ضربه و خط و خش افزایش یابد.

چاپ لیبل پشت چسب دار

علاوه بر لایه کوتینگ، بهره‌گیری از متریال آلومینیومی در لیبل‌های متالایز باعث می‌شود تا ظاهر این لیبل‌ها برق‌تر و درخشنده‌تر به نظر برسد. لایه آلومینیومی به کار رفته در این لیبل‌ها بیشتری نقش را در مقاوم بودن آن‌ها دارد.

ویژگی‌های ساختاری متالایز

متالایز در اصل ماده اولیه‌ای است که در صنعت چاپ و بسته بندی به منظور افزایش کیفیت و دوام بسته بندی‌ها استفاده می‌شود. البته این مورد ذکر شده یکی از کاربردهای متالایز در صنعت چاپ است. در این بخش بیشتر به ویژگی‌های ساختاری لیبل‌های متالایز می‌پردازیم.

یکی از اهداف اصلی استفاده از لیبل‌های متالایز افزایش کیفیت چاپ روی بسته بندی محصولات است؛ در اصل با به کارگیری این لیبل‌ها علاوه بر زیباسازی ظاهر بسته بندی قدرت چاپ‌پذیری آن‌ها افزایش می‌یابد. لیبل‌های متالایز خاصیت ضد آب داشته و تحت هیچ شرایطی رطوبت را به خود جذب نمی‌کنند، به همین دلیل این نوع لیبل‌ها بهترین گزینه برای استفاده در بسته بندی محصولات غذایی هستند. از دیگر ویژگی‌های چاپ متالایز و لیبل‌های آن می‌توان به موارد زیر پرداخت:

·         داشتن تنوع بالا در انتخاب رنگ و طرح

·         کیفیت بسیار بالای چاپ

·         مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی

·         قدرت چسبندگی بالا روی بسته بندی‌های مختلف

·         قابلیت شستشو

·         مقاوم در برابر مواد شیمیایی


موارد کاربرد لیبل در صنعت چاپ

همان گونه که در مطالب بالا گفته شد، استفاده از لمینت‌های متالایز در صنعت چاپ باعث بهبود فرایند چاپ روی بسته بندی‌های مختلف می‌شود. از کاربردهای چاپ متالایز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·         استفاده روی سلفون: از متالایز به عنوان لیمنت روی سلفون‌های بسته بندی استفاده می‌شود.

·         استفاده روی کاغذ: در صنعت چاپ و بسته بندی از مواد اولیه متالایز به منظور مستحکم‌سازی کاغذهای بسته بندی به خصوص جعبه کاغذی شیرینی، شکلات، مقوا و... استفاده می‌شود.

·         چاپ در دکوراسیون داخلی و تزئین و زیباسازی محیط

معرفی انواع لیبل متالایز

لیبل‌های متالایز بر اساس نوع کاربری و ویژگی‌هایی که دارند در انواع مختلفی تولید می‌شوند.

1.     لیبل متالایز لب چسب‌دار

2.     لیبل متالایز پشت چسبدار

هر یک از این لیبل‌ها در چاپ متالایز کاربردهای خاص خود را دارند. برای نمونه از لیبل‌های لب چسبدار در روی انواع بطری‌های نوشیدنی استفاده می‌شود. منظور از لیبل‌های لب چسبدار همان لیبل‌هایی هستند که دو لبه آن‌ها چسبدار بوده و قابلیت چسبیدن به یکدیگر را دارند.

لیبل‌های متالایز پشت چسبدار نسبت به لیبل‌های متالایز لب چسبدار کاربرد و استفاده بیشتری در صنعت چاپ دارند. برای مثال از این لیبل‌ها عمدتا در روی محصولات نوشیدنی پلاستیکی، فلزی، محصولات آرایشی و بهداشتی، دارویی و... استفاده می‌شود.


چاپ متالایز و ویژگی‌ها آن

حالا که با لیبل‌های متالایز آشنا شدید، لازم است تا در مورد تکنولوژی بزرگ چاپ متالایز هم اطلاعات مفیدی کسب کنید. فرایند چاپ و بسته بندی به میزان 70 درصد در پروسه فروش و تبلیغات محصولات تاثیر دارد. خصوصا اگر روش چاپ جزو بهترین و مدرن‌ترین روش‌ها باشد فرایند فروش و بازاریابی محصولات بیشتر و بهتر انجام خواهد شد.

با استفاده از دستگاه‌های مدرن چاپ متالایز می‌توان لیبل‌های متالایز را با بهترین کیفیت روی بسته بندی محصولات چاپ کرد. همچنین با بهره‌گیری از این روش مدرن می‌توان میزان زیبایی ظاهری بسته بندی‌ها را افزایش داده و بسته بندی‌های معمولی را به یک بسته بندی لوکس تبدیل کرد!

روش‌های مختلف چاپ متالایز روی محصولات

برای چاپ لیبل‌های متالایز روی بسته بندی محصولات از دو روش کلی زیر استفاده می‌شود:

1.     متالایز کردن کل سطح چاپی

2.     متالایز کردن بخشی از سطح چاپی (متالایز موضعی)

در روش متالایز موضعی تنها بخشی از بسته بندی یا سطح مورد نظر متالایز می‌شود. برای مثال در بسته بندی بسیاری از محصولات غذایی چاپ متالایز تنها روی لوگو یا نوشته‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در شرکت‌های معتبر خدمات چاپی مانند کیاما پرینت کلیه خدمات مربوط به چاپ متالایز با استفاده از بهترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های چاپ طبق روش درخواستی مشتری روی ظرف یا بسته بندی محصولات انجام می‌شود.

سخن پایانی

متالایز و چاپ آن در حال حاضر بهترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش برای چاپ لیبل‌های زیبا و درخشنده روی بسته بندی محصولات است. البته به این نکته هم اشاره کنیم که در فرایند چاپ متالایز از کاغذها یا فیلم‌های مخصوص متالایز استفاده می‌شود. این فیلم‌ها یا کاغذها ظاهری براق‌تر و زیباتری نسبت به سایر لیبل‌ها دارند.

تکنولوژی چاپ متالایز بیشترین نقش و تاثیر را در بهبود و ارتقای صنعت چاپ داشته است. امروزه در داخل کشورهای ایران شرکت‌های خدمات چاپی مانند کیاما پرینت هستند که با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های چاپ و کادر متخصص می‌توانند بهترین خدمات را در زمینه انواع روش‌های چاپ به خصوص چاپ متالایز ارائه کنند.

 سلب مسئولیت: سایت شهرخبر صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و هیچ مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.