بازار
شنبه 11 شهریور 12:51

 

 

پس از آن‌که ساخت یک ساختمان به پایان می‌رسد، توجه به جزییات و انتخاب المان‌های مناسب می‌تواند نقش مهمی در نتیجهٔ نهایی داشته باشد. به‌عنوان مثال انتخاب درب‌های مناسب برای هر ساختمان چیزی است که علاوه‌بر زیبایی، کارایی آن را هم تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. انواع گوناگونی از درب‌ها با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف در حال حاضر در بازار موجودند که می‌توانید بسته به سبک و سیاق سازه، آن‌ها را انتخاب کنید. با این حال بهتر است پیش از انتخاب، با انواع درب‌ها و کارایی هر یک آشنا شوید. در این مقاله شما را با درب اتوماتیک شیشه ای آشنا خواهیم کرد.

درب اتوماتیک چیست و چه کاربردی دارد؟

در هر سازه‌ای، بخش‌های مختلف به‌واسطهٔ درب‌ها به هم مرتبط می‌شوند. حتی اگر یک اتاق کوچک هم داشته باشید، آن را با یک درب از قسمت‌های دیگر مجزا خواهید کرد تا فضای شخصی داشته باشید. ازاین‌رو اهمیت انتخاب درب مناسب کاملاً واضح خواهد بود. در خانه‌ها و ادارات کوچک عمدتاً از درب‌های معمولی استفاده می‌شود که با یک دستگیره می‌توان آن‌ها را باز و بسته کرد. برای درب ورود و خروج هم ممکن است از انواع ضدسرقت استفاده شود. اکنون حالتی را تصور کنید که تردد در یک مرکزی مانند بیمارستان بسیار زیاد باشد. در چنین حالتی، استفاده از درب‌های معمولی بسیار آزاردهنده خواهد بود، چراکه برای هربار باز و بسته شدن درب، زمان زیادی صرف می‌شود و این کار پس از مدتی سبب استهلاک و خرابی درب نیز می‌شود. از سوی دیگر، احتمالاً شاهد تجمع همیشگی عده‌ای از افراد خواهیم بود.

برای رفع این دغدغه، درب‌های اتوماتیک یا برقی ابداع شدند. این درب‌ها به‌صورت خودکار با استفاده از سنسورها، حضور افراد را تشخیص داده و باز می‌شوند. پس از آن ظرف مدت چند ثانیه، مجدداً به‌صورت اتوماتیک بسته می‌شوند و به این ترتیب، نیاز به باز کردن و بستن درب به‌صورت دستی را از بین می‌برند. به‌طورکلی این نوع درب‌ها مزایای متعددی دارند و همین مسئله سبب افزایش کاربرد آن‌ها نیز شده‌است. به خصوص در دوران همه‌گیری کرونا، به دلیل آن‌که این درب‌ها بدون دخالت انسان باز و بسته شده و سبب کاهش نشر ویروس می‌شدند، بسیار مورد توجه قرار گرفتند.

مزایای درب‌های اتوماتیک

تمام درب‌های اتوماتیک ازجمله درب اتوماتیک شیشه ای، مزایایی دارند که از اهداف اصلی تولید این درب‌های برقی محسوب می‌شوند. بنابراین با استفاده از هر نوع درب اتوماتیک، از این مزایا بهره‌مند خواهید شد. چند مورد از این نکات مثبت را در ادامه بررسی کرده‌ایم:

 • پیش از هر چیز، درب اتوماتیک می‌تواند زیبایی ساختمان را افزایش داده و حالتی شیک و مجلل به آن ببخشد. اگر در ساختمان مسکونی از درب‌های اتوماتیک استفاده کنید، بر ارزش ساختمان می‌افزایید.
 • از سوی دیگر این درب‌ها می‌توانند امنیت ساختمان را نیز تا حد زیادی افزایش دهند. بسیاری از درب‌های اتوماتیک قابلیت کنترل با ریموت را دارند که نمونه‌ای از آن‌ها را در طلافروشی‌ها می‌بینید.
 • درب‌های اتوماتیک از نظر اقتصادی نیز کاملاً به‌صرفه ه‍ستند. اگرچه در ابتدا هزینهٔ بیشتری نسبت‌به درب‌های معمولی پرداخت می‌کنید، اما در ادامه نیازی به تعمیر مکرر و یا تعویض در نخواهید داشت، چراکه این درب‌ها تا سال‌ها بدون مشکلی قابل استفاده‌اند.
 • راحتی و آسایشی که این درب‌ها در مقایسه با انواع قدیمی فراهم می‌کنند، بسیار بیشتر است. ساکنین ساختمان و یا مراجعان، می‌توانند بدون معطلی از درب عبور کنند.

درب اتوماتیک شیشه ای؛ زیبایی و کارایی توأمان

علاوه‌بر درب اتوماتیک شیشه ای که شناخته‌شده‌ترین نوع درب اتوماتیک است، انواع دیگری از درب‌های اتوماتیک وجود دارند که به‌صورت فلزی ساخته می‌شوند. به‌عنوان مثال درب اتوماتیک پارکینگ یا درب کرکر‌ه‌ای مغازه‌ها نمونه‌ای از این درب‌ها هستند. اما به‌طورکلی مهم‌ترین مزایای درب اتوماتیک شیشه ای شامل موارد زیر است: 

 • مورد اول این‌که این درب‌ها شکل ظاهری خاص و منحصربه‌فردی دارند و می‌توان با استفاده از آن‌ها، زیبایی خاصی به ساختمان بخشید.
 • از سوی دیگر، کارایی بسیار بالایی دارند و می‌توانید مدت‌ها از آن‌ها استفاده کرده و آسایش مطلوبی را برای افراد فراهم آورید.

با این حال، نکتهٔ مهم در دستیابی به این مزایا، انتخاب درب اتوماتیک شیشه ای مناسب است. زمانی که بتوانید بهترین درب برقی شیشه ای را انتخاب کنید، آنگاه می‌توانید به‌صورت بهینه از آن بهره ببرید. به همین خاطر در ابتدا انواع درب شیشه‌ای اتوماتیک را بررسی کرده و سپس نکات مهم دربارهٔ انتخاب آن‌ها را از نظر می‌گذرانیم.

انواع درب برقی شیشه ای

برای آن‌که درب شیشه ای بیشترین کارایی را در محل نصب داشته باشد، لازم است بهترین نوع آن انتخاب شود. مواردی که در این قسمت نام می‌بریم، نمونه‌هایی از درب اتوماتیک شیشه ای هستند که برای سازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تقسیم‌بندی براساس شکل ظاهری درب‌هاست:

 • درب شیشه ای اسلایدی؛
 • درب شیشه ای کشویی؛
 • درب شیشه ای گرد؛
 • درب نیم‌گرد؛
 • درب فریم‌لس؛
 • درب تلسکوپی؛
 • درب لولایی تک‌لنگه؛
 • درب لولایی دولنگه؛
 • درب تاشو؛
 • درب مثلثی؛
 • درب گردان.

چند مورد در کاربردی‌ترین این درب‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

درب اتوماتیک اسلایدی

درب‌های اسلایدی را به فراوانی در محیط‌های مختلف مانند مراکز خرید و مغازه‌ها می‌بینید. این درب‌ها در محیط‌هایی با فضای کم نصب می‌شوند. انواع مختلفی از درب های اسلایدی نیز موجودند که براساس تعداد لنگهٔ درب تمایز می‌یابند. درب‌های دولنگه به فراوانی در محیط‌های کوچک و پرتردد استفاده می‌شوند.

درب اتوماتیک کشویی

درب کشویی نیز از دیگر انواع درب برقی شیشه ای است که در مغازه‌ها و فروشگاه‌های پرتردد استفاده می‌شود. این درب‌ها از نظر مصرف انرژی به‌صرفه هستند و همچنین برای افراد معلول و نابینا نیز مناسب‌اند. علاوه‌بر حالت معمول استفاده، می‌توان حالتی امنیتی برای این درب‌ها در نظر گرفت تا فقط به افراد خاصی اجازهٔ ورود بدهند. همچنین می‌توانید درب اتوماتیک کشویی را به‌صورت کنترل از راه دور مدیریت کنید.

درب اتوماتیک فریم‌لس

درب اتوماتیک شیشه ای فریم‌لس همان‌طور که از نامش پیداست، فاقد فریم مشخص است و شما نمایی از یک درب کاملاً شیشه ای و بسیار شکیل را مشاهده می‌کنید. نکتهٔ مهم دربارهٔ این درب‌ها این است که قابلیت‌های گسترده‌ای برای مدیریت و کنترل آن خواهید داشت. شما می‌توانید درب فریم‌لس را به سیستم هوشمند خانهٔ خود متصل کرده و سطح امنیت را بالا ببرید. از سوی دیگر، امکان تنظیم سرعت باز و بسته شدن درب و همچنین ترمز آن وجود دارد. وزن این درب‌ها بسیار کم است و بدون هیچ‌گونه سروصدا باز و بسته می‌شوند. همچنین می‌توان اذعان داشت که دوام این درب‌ها بسیار مطلوب است.

درب اتوماتیک گرد

درب اتوماتیک گرد بیشتر در محیط‌هایی استفاده می‌شود که به عرض زیادی برای باز شدن نیاز داشته باشند. این درب‌ها جلوهٔ محیط را چندین برابر می‌کنند و زیبایی فوق‌العاده‌ای به آن می‌بخشند. باید بدانید که درب‌های گرد جزو‌ درب‌های شیک محسوب می‌شوند و باید هزینهٔ نسبتاً زیادی برای آن‌ها بپردازید. در مجتمع‌های مسکونی یا تجاری مجلل، عمدتاً از این نوع درب‌ها استفاده می‌شود.

درب مثلثی

درب مثلثی یکی از جدیدترین انواع درب اتوماتیک شیشه ای است که در محیط‌هایی با فضای کم استفاده می‌شود. این درب‌ها به‌صورت دولنگهٔ متحرک با زاویهٔ ۹۰ درجه ساخته می‌شوند و می‌توانند کوچک‌ترین محیط‌ها را نیز پوشش دهند. نکتهٔ مهم دربارهٔ ساخت و اجرای این درب‌ها این است که از افراد متخصص کمک بگیرید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

مهم‌ترین نکته در تهیهٔ درب شیشه ای اتوماتیک

اگر به فکر تهیهٔ درب برقی شیشه ای برای منزل یا محیط کار هستید، لازم است چند نکتهٔ اساسی را در نظر داشته باشید تا درب خریداری‌شده بیشترین کارایی را داشته باشد. این نکات را در ادامه بررسی کرده‌ایم:

 1. مورد اول این است که درب مناسب را بسته به کارایی آن انتخاب کنید. در معرفی چند مورد از درب‌هایی که به آن‌ها پرداختیم، محیط‌های مناسب برای نصب را بیان کردیم. زمانی که برای خرید درب اقدام می‌کنید، باید هر درب را بسته به کارایی آن مورد بررسی قرار دهید. به‌عنوان مثال اجرای یک درب گرد برای ورودی بسیار کوچک، ایدهٔ مناسبی نیست. جایگزین کردن آن با یک درب اسلایدی می‌تواند انتخاب به مراتب بهتری باشد.

 2. مورد بعدی این است که کار را به دست کاردان بسپارید. تولیدکنندگان متعددی در حوزهٔ ساخت درب اتوماتیک شیشه ای فعالیت دارند. اما فقط بهترین آن‌ها می‌تواند نتیجه‌ای مطلوب را به شما ارائه کند. به‌عنوان مثال مجموعهٔ «آتی در» به‌عنوان یکی از بهترین‌های این حوزه، سال‌هاست که فعالیت حرفه‌ای خود را پیش گرفته و بهترین نمونه‌کارها را دارد.

کلام آخر

اگر می‌خواهید در انتخاب درب مناسب هم موفق باشید، بهتر است با انتخاب مرجعی معتبر مانند "آتی در"، از دانش کارشناسان کمک بگیرید. هر آنچه که دربارهٔ مزایا و کاربردهای درب شیشه ای نیاز بود، در این مقاله برای شما شرح داده شد. حال کافیست با مراجعه به وب‌سایت مجموعهٔ "آتی در"، کاتالوگ‌ها را بررسی کرده و در صورت نیاز، از کمک کارشناسان نیز بهره‌مند شوید. آن‌ها شما را در انتخاب بهترین درب اتوماتیک شیشه ای راهنمایی خواهند کرد. امید است به کمک این مجموعه، زیبایی مضاعفی را برای محیط کار یا زندگی خود به ارمغان بیاورید.سلب مسئولیت: سایت شهرخبر صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و هیچ مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.