شهر خبر
برچسب‌های مهم خبری:#مجلس#اصولگرایان#اصلاح طلب#بروز

ورود تندروها به مجلس در انتخاباتی با «مشارکت پایین» از نگاه یک اصلاح طلب /زایش ائتلاف ها در جریان اصولگرا عجیب بود

ورود تندروها به مجلس در انتخاباتی با «مشارکت پایین» از نگاه یک اصلاح طلب /زایش ائتلاف ها در جریان اصولگرا عجیب بود

عضو حزب اتحاد ملت می‌گوید: ائتلاف‌های متعدد در اصولگرایان شکل گرفت و این زمینه‌سازِ رفتن به سمت رویکردی است که در هیئت‌ها و دسته‌جات بروز و ظهور دارد، که چرا و به چه کسی رأی دهید، فارغ ار اینکه فرد مورد نظر تا چه اندازه به اخلاق و نظام پایبند است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اشرف بروجردی، فعال سیاسی اصلاح طلب و رئیس پیشین کتابخانه ملی، در واکنش به نتایج انتخابات تا این لحظه، براین باور است که وقتی کاندیدای مناسب در انتخابات وجود نداشته باشد مشارکت در انتخابات اهمیت ندارد.

اشرف بروجردی همچنین در واکنش به رأی آوردن افراد به جای لیست‌ها می‌گوید اصولگرایان لیست‎های متعددی ارائه کردند که برای انتخاب افراد برای حضور در لیست مواردی نظیر پایبندی فرد به اخلاق و نظام را ملاک قرار ندادند.

در ادامه گفتگوی خبرگزاری خبرآنلاین با اشرف بروجردی، عضو حزب اتحاد ملت را می‌خوانید:

****

کل مجلس باید صدای ملت باشد نه صدای طیف خاص. کاری که شورای نگهبان انجام داد و ردصلاحیت‌های گسترده‌ای که صورت گرفت، انتظار می‌رفت که همین طیف وارد مجلس شود چراکه اینها بسیار مهندسی شده برنامه انتخابات را پیش می‎ برند. حتی اینکه بسیار التماس کردند که مردم در انتخابات شرکت کردند، به این دلیل نبود که سطح مشارکت افزایش پیدا کند بلکه به خاطر این بود که فکر می‌کردند در صورت مشارکت بیشتر، برای این افرادی که می‌خواهند وارد مجلس شوند، از مردم تاییدیه‌ای گرفتند.

در هر صورت فکر می‌کنم از انتخابات صورت گرفته غیر از این انتظار نمی‌رفت که تبعاً افراد تندرو وارد مجلس شوند. البته رسایی قبلاً این پیام را داده بود که اگر میزان مشارکت افزایش پیدا کند، به نفع ما نیست بلکه به ضرر ما است. وقتی اساساً شرایط برگزاری انتخابات مهندسی شده است دیگر فرقی نمی‌کند فرد در انتخابات شرکت کند یا خیر.

بله، اینها در ظاهر فریاد می‌زنند که ۴۰ درصد در انتخابات شرکت کردند اما این ۴۰ درصد را با احتساب شهرستان‌ها که در آنجا قبیله‌گرایی و خانواده‌گرایی در انتخابات بسیار اهمیت دارد و مرسوم است، می گویند درحالیکه نمی‌شود این را به حساب کل انتخابات نوشت چراکه در حوزه‌های مذکور بحث‌های سیاسی، حزب و گروه مطرح نیستند، بلکه شرایط عمومی منطقه اهمیت دارد.

اگر قرار است در مورد مشارکت ارزیابی صورت بگیرد، باید تهران را ملاک قرار داد چراکه نمایندگان این حوزه به دور از قوم‌گرایی وارد مجلس شدند و طبیعتاً هر چه میزان مشارکت پایین باشد، پیروزی با اصولگرایان است، البته این نکته را در شرایطی مطرح می‌کنم که در تهران می‎توانستیم کاندیدای مناسبی داشته باشیم، وقتی کاندیدای مناسب نداریم کاهش یا افزایش میزان مشارکت فرقی نمی‌کند، بالاخره قرار بود عده‌ای وارد مجلس شوند که همان ها هم رفتند.

لیست‌های اصولگرایان بسیار متعدد و متنوع بود و زایشی که در این دوره از انتخابات مجلس برای تشکیل ائتلاف‌ها صورت گرفت، بسیار عجیب بود، در حقیقت ائتلاف‌های متعدد شکل گرفت و این زمینه‌سازِ رفتن به سمت رویکردی است که در هیئت‌ها و دسته‌جات بروز و ظهور دارد، که چرا و به چه کسی رأی دهید، فارغ ار اینکه فرد مورد نظر تا چه اندازه به اخلاق و نظام پایبند است.

من فکر نمی‌کنم در برابر ۲۷۰ نفر، این تعداد اصلاح‌طلبی که وارد مجلس شدند، عدد چشمگیری را تشکیل دهند، باید منتظر بود و مشاهده کرد که در نهایت چه ترکیبی می‌تواند حرف آخر را زد، آن وقت می‌شود قضاوت کرد که این تعداد می‌تواند فراکسیون اقلیت مقتدری را به وجود بیاورند یا خیر، البته منظور اقلیت صاحب نظر و صاحب رأی است.

۲۱۱۲۷