شهر خبر
برچسب‌های مهم خبری:#گذرنامه#دولت#اقلیم کردستان

اربیل به سرکرده گروهک تروریستی، شناسنامه و گذرنامه عراقی داده است

ادعای رسانه عراقی:

ادعای رسانه عراقی: اربیل به سرکرده گروهک تروریستی، شناسنامه و گذرنامه عراقی داده است

برخی منابع عراقی امروز (چهارشنبه) مدعی شدند که دولت اقلیم کردستان عراق به سرکرده گروهک تروریستی «دموکرات کردستان»، شناسنامه و گذرنامه عراقی اعطا کرده است.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری عراقی «المطلع»، این منابع اعلام کردند که اقلیم کردستان عراق در سال ۲۰۰۸ به «مصطفی هجری» هجری گذرنامه عراقی داده است که این گذرنامه در سال ۲۰۱۶ تمدید شده و اعتبار آن تا سال ۲۰۲۴ است.

منابع کرد عراقی اظهار داشتند که دلیل اعطای گذرنامه به این سرکرده گروهک تروریستی، حضور وی در عراق به مدت طولانی بوده است.

موضوع اعطای شناسنامه و گذرنامه عراقی به هجری بار دیگر پرونده اعطای شناسنامه عراقی به غیر عراقی ها را در رسانه ها مطرح کرده است که این امر در سال های اخیر، سرعت بیشتری پیدا کرده است.

پیشتر برخی از جریانات عراقی، مقامات اقلیم کردستان را به اعطای تابعیت عراقی به برخی از افراد اپوزیسیون کرد و همچنین نیروهای سوریه دموکراتیک یا اعضای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در مناطق مرزی بین عراق و سوریه متهم می کردند.

براساس قوانین عراق، اعطای تابعیت این کشور جزو اختیارات انحصاری وزیر کشور در بغداد است.

قبلا نیز شماری از نمایندگان مجلس عراق از استان های اقلیم کردستان، از اعطای تابعیت عراقی به کردهای دارای تابعیت سوریه، ترکیه، ایران و وابسته به احزاب حاکم بر اربیل به همراه تخصیص حقوق ماهیانه خبر داده بودند.

این نمایندگان همچنین تاکید کرده بودند که شناسنامه های اعطایی به این افراد، در دفاتر ثبت هویتی بغداد ثبت نشده است.

منبع: ایرنا