شهر خبر
برچسب‌های مهم خبری:#ارتش#پاکستان

هرگونه تجاوز به پاکستان را با قدرت تمام پاسخ خواهیم داد

ارتش پاکستان ضمن تاکید بر تعهد این‌ کشور بر همزیستی مسالمت آمیز با همسایگان، خطاب به هند همسایه شرقی خود گفت که هرگونه تجاوز به پاکستان را با قدرت تمام پاسخ خواهد داد.

پرچم پاکستان

به گزارش همشهری آنلاین، روابط عمومی ارتش پاکستان بامداد سه‌شنبه (به وقت محلی) به مناسبت پنجمین سالگرد نبرد هوایی با هند (در روز ۲۷ فوریه ۲۰۱۹) بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: روز ۲۷ فوریه رویداد مهمی در تاریخ پاکستان بود که عزم مردم و حرفه‌ای بودن نیروهای مسلح این کشور را در پاسخ به تجاوز هند، نشان داد.

ارتش پاکستان افزود که اسلام آباد متعهد به صلح است و همچنان بر اهمیت همزیستی مسالمت آمیز با همسایگان خود تاکید دارد . با این حال، هرگونه تجاوز به مردم پاکستان، حاکمیت و تمامیت ارضی آن بلافاصله و هر بار با قدرت کامل و بدون هیچ تردیدی پاسخ داده خواهد شد.

تنش ها در ۲۶ و ۲۷ فوریه سال ۲۰۱۹ میان دو قدرت اتمی جنوب آسیا هند و پاکستان به قدری شدید بود که دو کشور را تا آستانه یک جنگ تمام عیار برد.

پاکستان که هند را تهدیدی بالقوه و همیشگی برای امنیت خود می‌داند، سعی می‌کند پا به پای هند توان نظامی خود را تقویت کند و بر اساس گزارش موسسه‌های مطالعات و تحقیقات بین المللی، حتی در برخی زمینه‌ها از جمله در زمینه ساخت سلاح‌های هسته‌ای و موشک‌های پیشرفته، سعی کرده از هند پیشی بگیرد.

به رغم تلاش‌های دوجانبه و بین المللی برای کاستن از تنش‌های میان پاکستان و هند به عنوان تنها قدرتهای هسته‌ای جنوب آسیا، روابط این دو همسایه ناسازگار همواره شاهد تنش‌ها و اختلافات شدید سیاسی و مرزی بوده و این اختلاف‌های کهنه که از سال ۱۹۴۷ تاکنون بر روابط دو کشور سایه انداخته است، تاکنون باعث شده که هند و پاکستان سه بار وارد جنگ تمام عیار شوند.

روز ۲۶ فوریه ۲۰۱۹ (هفتم اسفند ۱۳۹۷) نیروی هوایی هند با ادعای آنچه هدف قرار دادن پایگاه‌های تروریستی در پاکستان خواند، با ورود به حریم هوایی این کشور چند نقطه را بمباران کرد. یک روز پس از این رویداد (هشتم اسفند ۱۳۹۷) نیروی هوایی پاکستان در اقدامی تلافی‌جویانه ۲ جنگنده هندی را سرنگون کرد و سپس یک خلبان نیروی هوایی هند را در منطقه کشمیر پاکستان بازداشت کرد. دولت وقت پاکستان به نشانه تنش زدایی و جلوگیری از هرگونه تداوم رویارویی با همسایه خود، خلبان هندی را به این کشور تحویل داد.