شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ملک#امام حسین#کتاب

مأموریت «فطرس» پس از آنکه توسط امام حسین (ع)‌ شفاعت یافت

مأموریت «فطرس» پس از آنکه توسط امام حسین (ع)‌ شفاعت یافت

یکی از احادیث مربوط به فطرس ملک در کتاب کامل الزیارات إبن قولِویه آمده است. وی از برجسته‌ترین چهره‌های راویان شیعه در قرن چهارم هجری و یکی از بهترین شاگردان شیخ کلینی صاحب کتاب «الکافی» و نیز از برجسته‌ترین مشایخ شیخ مفید است.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، ماجرای شفاعت فُطرس مَلک توسط امام حسین علیه السلام ماجرایی است که روایت های متعددی را به خود اختصاص داده است. یکی از احادیثی که در این زمینه وجود دارد، در کتاب کامل الزیارات إبن قولِویه است. وی از برجسته‌ترین چهره‌های راویان شیعه در قرن چهارم هجری و یکی از بهترین شاگردان شیخ کلینی صاحب کتاب «الکافی» و نیز از برجسته‌ترین مشایخ شیخ مفید است. علما و فقهای شیعه برای او احترام خاصی قائلند و توثیق بسیاری از راویان شیعه به دلیل روایت او از آنهاست. شیخ مفید از او به نیکی یاد کرده است. این روایت را در ادامه می خوانیم:

ماجرای فطرس ملک در این روایت حاوی چند پیام است:
1.  خداوند به خاندان وحی اذن شفاعت داده است.
2. تمام خلایق برای شفاعت محتاج پیامبر صلی الله علیه و آله و خاندان مطهر ایشان هستند.
3. امام حسین علیه السلام، مصباح هدایت و کشتی نجات نه تنها برای انسان ها بلکه برای تمام موجودات ذی شعور همچون ملائک است.
4. نقش امام حسین علیه السلام طبق حکمت خداوند در شفاعت و دستگیری بسیار ویژه و خاص است؛ این ویژگی بوده، هست و تا قیامت خواهد بود.
5. هر انسانی در هر شرایطی می تواند از شفاعت حسینی بهره ببرد  تا خطاهایش ترمیم شود؛ نمونه آن را در گذشته و تاریخ معاصر بارها دیدیم و یا در داستان ها خواندیم و در منابر شنیدیم.
6. شفاعت حسینی همراه با عزت دادن و تکریم شفاعت شونده است؛ همچنان که فطرس ملک مقرب درگاه خدا شد و نقش ویژه ای را در قبال زائران امام حسین علیه السلام ایفا کرد.

انتهای پیام/