شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#غزه

از شهر تاریخی رفح در جنوب غزه چه می‌دانیم؟

رفح در جنوب غزه که اشغالگران حملات هوایی وحشیانه خودرا ضد آن تشدید و تهدید به انجام حمله زمینی گسترده در این منطقه کرده‌اند، اکنون میزبان نزدیک به یک و نیم میلیون آواره از سراسر غزه بوده و هشدارهای زیادی درباره تبدیل شدن رفح به حمام خون مطرح شده است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، طی روزهای گذشته بحث تهدیدات رژیم صهیونیستی برای حمله زمینی به رفح در جنوبی‌ترین نقطه غزه که نزدیک به یک و نیم میلیون فلسطینی از جمله ساکنان خود این منطقه و آوارگانی که از مناطق مختلف غزه آواره شده‌اند را در خود جای داده، تبدیل به یکی از تحولات اصلی مربوط به جنگ غزه شده است.

حمله احتمالی زمینی به رفح واکنش‌های زیادی در سطح منطقه و جهان داشته و سازمان‌های بین‌المللی و کشورهای مختلف درباره عواقب فجیع آن هشدار داده و خواستار انجام اقدام فوری برای مقابله با آن شده‌اند. در این بین از آنجایی که رفح در نزدیک ترین نقطه به مرز فلسطین و مصر قرار دارد، تهدید اسرائیل برای حمله به این منطقه بیش از همه نگرانی مصری‌ها را برانگیخته و حتی قاهره اسرائیل را تهدید به تعلیق توافق کمپ دیوید (توافق سازش مصر و رژیم صهیونیستی) کرده است.

هم‌زمان با این تهدیدات، صهیونیست‌ها حملات هوایی خود علیه رفح را به شکل وحشیانه‌ای تشدید کرده‌اند که در جدیدترین موردِ آن بامداد امروز صدها نفر در تجاوز اشغالگران به رفح شهید و زخمی شدند.

 

موقعیت جغرافیایی و تاریخی رفح

در همین راستا قصد داریم نگاهی به موقعیت جغرافیایی و تاریخی و اهمیت شهر رفح داشته باشیم.

رفح در جنوبی‌ترین نقطه نوار غزه در مرز فلسطین و مصر و در فاصله 5.5 مایلی از ساحل دریای مدیترانه قرار دارد. فاصله رفح با شهر غزه 33 کیلومتر و با خان یونس 13 کیلومتر بوده و از روستای شیخ زوید در سیناء مصر 16 کیلومتر و از شهر العریش مصر 45 کیلومتر فاصله دارد.

رفح در نوار مرزی با شبه جزیره سیناء مصر قرار دارد و یکی از بزرگترین شهرهای نوار غزه در مرزهای مصر محسوب می‌شود. مساحت این شهر به 55 کیلومتر مربع می‌رسد. تنها گذرگاه مرزی بین مصر و نوار غزه نیز در شهر رفح قرار دارد واین گذرگاه طی سالیان گذشته اصلی‌ترین نقش را در رساندن کمک‌های انسانی به نوار غزه و انتقال بیماران از این منطقه به خارج از غزه جهت درمان داشته است.

ارتفاع رفح از سطح دریا 48 کیلومتر بوده و یکی از مشخصات بارز محیطی این منطقه آن است که از هر طرف توسط تپه‌های شنی احاطه شده است. آب و هوای این منطقه علی رغم مجاورت با دریای مدیترانه، نیمه بیابانی است.

اقتصاد رفح

فعالیت‌های اقتصادی در رفح مبتنی بر 3 بخش اصلی است: فعالیت تجاری، فعالیت کشاورزی، فعالیت صنعتی و ماهیگیری.

ریشه‌های تاریخی شهر رفح

ریشه نامگذاری شهر رفح به این نام به دوره باستان برمی گردد. قدمت تاسیس این شهر 5 هزار سال است و مصریان باستان به این شهر «روبیهو»، آشوری‌ها به آن «رفیحو» و رومی‌ها و یونانی‌ها «رافیا» می‌گفتند. اما اسم رفح را اعراب برای این شهر انتخاب کردند.

بعد از توافق سازش مصر و رژیم صهیونیستی در سال 1979 تحت عنوان توافق «کمپ دیوید»، رفحِ شبه جزیره سینا از رفح غزه جدا شد و مساحت منطقه‌ای که در غزه باقی ماند تقریبا 3 برابر مساحت منطقه‌ای بود که در خاک مصر قرار گرفت.

جمعیت رفح قبل از جنگ غزه

اصالت ساکنان رفح اغلب به خان یونس و صحرای النقب و صحرای سینا برمی‌گردد. اما تعداد زیادی از آوارگان فلسطینی بعد از حادثه شوم نکبت در سال 1948 به رفح آمدند و بیشتر آنها متعلق به منطقه غزه بودند.

در سرشماری ساکنان رفح که در سال 1997 انجام شد تعداد ساکنان آن 91 هزار و 931 تن بود و در سرشماری بعدی که توسط اداره مرکزی آمار فلسطین در سال 2007 انجام شد، جمعیت این منطقه 120 هزار و 774 نفر اعلام شد.

طبق سرشماری‌های بعدی که گزارش‌های مربوط به آن توسط خبرگزاری فلسطین منتشر شده، جمعیت کل استان رفح در سال 2021 ، 260 هزار و 117 نفر بوده است.

جمعیت رفع بعد از جنگ غزه

اما بعد از آغاز جنگ ویرانگر رژیم صهیونیستی علیه غزه در اکتبر 2023 و درحالی که بیش از 4 ماه از این جنگ می‌گذرد سازمان ملل متحد اعلام کرد که با ورود آوارگان فلسطینی از سراسر غزه به رفح، این منطقه تبدیل به یکی از پرجمعیت ترین مکان‌های دنیا شده است. درحال حاضر حدود 1.4 میلیون آواره در رفح هستند که برخی از آنها 6 بار به دلیل حملات رژیم صهیونیستی آواره شده‌اند.

بنابراین جمعیت رفح بعد از جنگ 5 برابر شده و این آوارگان در شرایط بسیار اسف‌باری زندگی می‌کنند.

آوارگان در کدام مناطق پناه گرفته‌اند

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که تقریبا همه زمین‌های خالی از سکنه واقع در شمال غربی استان رفح به پناهگاه آوارگان تبدیل شده است.

منابع مربوطه هشدار می‌دهند که در صورت حمله نظامی ارتش اشغالگر به رفح، در سایه بحران انسانی فجیعی که در این منطقه و کل غزه وجود دارد، حمام خون در رفح به راه می‌افتد و علاوه بر اینکه امنیت ملی مصر به خطر خواهد افتاد، این اقدام موجب گسترش جنگ به شکل فاجعه‌بار در کل منطقه می‌شود.

انتهای پیام/