شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ارتش#شورای امنیت#اوکراین

تحولات اوکراین| دشوارترین وضعیت در میدان جنگ از زمان آغاز درگیری

تحولات اوکراین| دشوارترین وضعیت در میدان جنگ از زمان آغاز درگیری

اذعان به پیشروی کم ولی مستمر ارتش روسیه، تصویب اولیه لایحه کمک به اوکراین در سنای آمریکا، درخواست مسکو برای تشکیل شورای امنیت در سالگرد توافقات مینسک و وعده دبیرکل ناتو درباره پاسخ قاطع به هرگونه حمله به ائتلاف، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،  "آلکسی دانیلوف"، دبیر شورای امنیت ملی و شورای دفاع اوکراین در مصاحبه با یک آژانس خبری پرتغالی، اعتراف کرد که وضعیت نیروهای مسلح این کشور در خط مقدم جبهه در حال حاضر بسیار دشوار است.

به گفته وی، اکنون انگیزه نیروهای نظامی برای ادامه نبرد بسیار پایین است و شرایط سخت بر روحیه نیروهای مسلح اوکراین تأثیر گذاشته است.

دانیلوف در عین حال پیش بینی کرد که بدون افزایش قابل توجه در عرضه تسلیحات غربی، وضعیت برای کی‌یف حتی دشوارتر از این خواهد شد.

پیش از این، روز یکشنبه، یوری بوتوسوف، مشاور سابق وزیر دفاع اوکراین نیز یادآور شد که نیروهای مسلح این کشور، برخلاف ارتش روسیه، خطوط دفاعی آماده و مستحکمی ندارند. ولی در عوض از لحاظ نیروی انسانی صرفه جویی نمی‌شود و به همین دلیل میزان تلفات آنها بسیار زیاد است. به گفته وی، نیروهای مسلح اوکراین با کمبود تجهیزات ویژه و لجستیکی مواجه هستند، سربازان مجبورند با استفاده از بیل برای خودشان سنگر حفر کنند و این تنها خط دفاعی آنهاست.

در این رابطه، نشریه آلمانی "بیلد" نیز روز گذشته در مقاله‌ای به این واقعیت اشاره کرد که اوکراین در شدیدترین بحران نظامی از زمان آغاز درگیری نظامی در این کشور قرار دارد.

به نوشته مفسر این روزنامه، ارتش روسیه اکنون در جبهه از برتری کامل نظامی برخوردار است و با استقامت "متر به متر" در حال پیشروی است. این در حالی است که به گفته خبرنگار بیلد که به مناطق درگیری سفر کرده بود، روحیه نیروهای نظامی اوکراینی بسیار ضعیف شده و عدم اطمینان و ناامیدی در میان آنها در این روزهای سرد زمستان به بیشترین حد خود رسیده است.

این نشریه با اشاره به اینکه وضعیت فعلی احتمالاً بدترین بحران نظامی در اوکراین از زمان آغاز حمله روسیه به این کشور در سال 2022 است،  در پایان این سوال را مطرح کرده که چرا این همه درد و رنج نظامیان اوکراینی توسط مقامات واشنگتن، برلین و پاریس درک نمی‌شود. ضمن اینکه بدون کمک‌های ایالات متحده و بدون وجود تسلیحات نظامی، مقاومت برای ارتش اوکراین، اگر غیر ممکن نباشد، بسیار دشوار خواهد بود.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به هفتصد و نوزدهمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

روسیه در سالگرد توافقات مینسک درخواست برگزاری نشست شورای امنیت درباره اوکراین را داد

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان ملل صبح امروز، دوشنبه، اعلام کرد که این کشور خواستار تشکیل نشست ویژه شورای امنیت در مورد اوکراین به مناسبت سالگرد امضای توافقنامه مینسک شده است.

وی در کانال تلگرام خود در این باره نوشت: «در روز 12 فوریه - سالگرد تصویب بسته اقدامات مینسک - ما درخواست تشکیل نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل را کرده‌ایم تا به همکاران غربی خود یادآوری کنیم که چه شانس تاریخی برای حل و فصل صلح آمیز بحران داخلی اوکراین توسط مقامات کی‌یف و حامیان آنها از دست رفته است.»

پولیانسکی همچنین گفت که در این نشست قرار است در مورد اقدامات خاص شورای امنیت صحبت شود که منجر به شکست در یکی از وظایف اصلی سازمان ملل - یعنی جلوگیری از بحران‌ها و درگیری‌های نظامی شده است.

پیش از این، در اواخر ژانویه، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه یادآور شد که رهبری اوکراین "از روز عمد از اجرای توافقات مینسک خودداری کرد" و در عوض عملیات نظامی در منطقه دونباس و علیه مردم ساکن این منطقه را تشدید کرده بود. 

 لایحه کمک به اوکراین و اسرائیل در سنای آمریکا به تصویب رسید

در مجلس سنای ایالات متحده، طی رای گیری اولیه، نمایندگان سنا از لایحه کمک همزمان به اوکراین و اسرائیل حمایت کردند. البته مفاد اختصاص بودجه برای حفاظت از مرزهای ایالات متحده در مناطق جنوبی از این نسخه از لایحه مستثنی شده است.

این لایحه دو سوم آرای لازم را کسب کرد و اکنون با بررسی نهایی روبرو است.

تاریخ رای گیری نهایی هنوز تعیین نشده است. مرحله بعدی مجلس نمایندگان کنگره خواهد بود، جایی که احتمالاً این لایحه ممکن است تصویب نشود، زیرا حزب جمهوری خواه که اکثریت را در اختیار دارد، با آن مخالف است.

روز گذشته سناتور جمهوریخواه کنتاکی، رند پل، لایحه اختصاص 60 میلیارد دلار کمک به اوکراین را توهین به تک تک شهروندان آمریکایی خواند.

زلنسکی فرماندهان جدید  ارتش اوکراین را منصوب کرد

تغییرات در کادر رهبری نیروهای مسلح اوکراین همچنان ادامه دارد که از جمله فرماندهان جدید نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروهای مشترک و نیروهای دفاعی این کشور است. احکام مربوطه توسط ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین روز یکشنبه در وب سایت او منتشر شد.

بدین ترتیب "الکساندر پاولیوک" به عنوان فرمانده نیروی زمینی منصوب شد و "یوری سودول" نیز فرمانده نیروهای مشترک نیروهای مسلح اوکراین شد. علاوه بر این، رهبری نیروهای هوایی اوکراین برعهده "ایگور اسکیبیوک" گذاشته شد و "ایگور پلاخوتا" به سمت فرماندهی نیروهای دفاع سرزمینی منصوب گردید.

زلنسکی روز پنجشنبه، والری زالوژنی، فرمانده کل سابق نیروهای مسلح اوکراین را از سمت خود برکنار و "الکساندر سیرسکی" که از سال 2019 به عنوان فرمانده نیروی زمینی خدمت می کرد، را جایگزین او کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز گذشته در خصوص انتصاب‌های جدید مقامات بلندپایه نظامی اوکراین یادآور شد کرد که این تغییرات به هیچ وجه مسیر عملیات نظامی ویژه را تغییر نخواهد داد  و نبرد تا رسیدن به اهداف تعیین شده ادامه خواهد داشت.

استولتنبرگ: ناتو از متحدان خود در صورت حمله محافظت خواهد کرد

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ائتلاف آتلانتیک شمالی اعلام کرد که هر گونه پیشنهادی مبنی بر اینکه متحدان ناتو از یکدیگر محافظت نخواهند کرد، امنیت کل این بلوک نظامی، از جمله امنیت ایالات متحده را تضعیف می‌کند و در وهله نخست سربازان اروپایی را در معرض خطر قرار می‌دهد و این مسئله قابل قبول نیست.

وی هشدار داد که هرگونه حمله به اعضای ناتو پاسخ قاطعی دریافت خواهد کرد. استولتنبرگ بدین ترتیب درباره اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا که گفته بود در صورت عدم اجرای تعهدات مالی خود در قبال این بلوک نظامی-سیاسی، روسیه را تشویق به حمله به کشورهای عضو ناتو خواهد کرد، چنین توضیح داد. وی تاکید کرد: هرگونه حمله به کشورهای عضو ناتو، بدون تردید با پاسخی مشترک و قاطع مواجه خواهد شد.

رئیس شورای اروپا، چارلز میشل، نیز به نوبه خود گفت که دستیابی به خودمختاری استراتژیک اتحادیه اروپا و سرمایه گذاری در عرصه دفاعی در رابطه با اظهارات انتقادی ترامپ در مورد روابط واشنگتن با متحدان خود در ناتو ضروری است. وی یادآور شد که ائتلاف فراآتلانتیکی به مدت 75 سال از امنیت و رفاه شهروندان آمریکایی، کانادایی و کشورهای اروپایی حمایت کرده است.

سرهنگ آمریکایی: ورود ناتو به درگیری در اوکراین یک فاجعه خواهد بود

سرهنگ بازنشسته "لارنس ویلکرسون"، مشاور سابق وزیر امور خارجه آمریکا، شب گذشته در مصاحبه‌ای ابراز عقیده کرد، همانطور که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مصاحبه با تاکر کارلسون یادآور شده، ایالات متحده و ناتو دائماً به دروغ در مورد وجود "تهدید از جانب روسیه" هشدار می‌دهند که این داستان سرایی دروغین می تواند فاجعه آمیز باشد.

وی گفت: من با اظهارات او (پوتین) درباره کاری که ما غربی‌ها انجام می دهیم موافقم. او می گوید ما دائماً تهدید را تشدید می‌کنیم. رئیس جمهور جو بایدن می گوید که اگر از اوکراین حمایت نکنیم، لتونی یا استونی هدف بعدی روسیه خواهند بود. چنین تصوری پوچ و بی معناست و فقط به آتش جنگ می‌افزاید.

این نظامی بازنشسته آمریکایی یادآور شد: وقتی تاکر پرسید که اگر ناتو مستقیماً در اوکراین وارد درگیری شود چه اتفاقی می‌افتد، پوتین پاسخ داد که این یک فاجعه برای بشریت خواهد بود.

ویلکرسون تاکید کرد که واشنگتن و رسانه‌های پیشروی غربی به طور مداوم در حال انتشار اطلاعات فیک در مورد "تهدید" روسیه هستند. وی افزود، با این وجود، مسکو قصد تشدید اوضاع را ندارد و این روند هیچ منفعتی برای آنها نخواهد داشت، در حالی که اقدامات ناتو  حتی شامل استفاده از سلاح‌های هسته‌ای می‌شود و تهدید واقعی از سوی ناتو است.

در پاریس وزیر امور خارجه فرانسه را "عامل واشنگتن" نامیدند

فلوریان فیلیپو، رهبر حزب میهن پرستان فرانسه، استفان سژورنه، وزیر امور خارجه این کشور را به دلیل اظهارات وی در خصوص امکان اعطای وام 100 میلیارد دلاری به اوکراین، "عامل واشنگتن" خواند. 

این سیاستمدار فرانسوی مصاحبه وزیر خارجه با روزنامه Ouest-France را "دیوانگی" نامید و ابراز تاسف کرد که فرانسه اکنون تحت کنترل دوگانه - ناتو و اتحادیه اروپا قرار دارد. وی از مقامات پاریس خواست تا از این دو انجمن خارج شود و بطور مستقل درباره منافع فرانسه تصمیم بگیرند. فیلیپو افزود: «سژورنه عامل واقعی واشنگتن است، نه وزیر خارجه فرانسه! <…> ما باید اتحادیه اروپا و ناتو را ترک کنیم! مسئله بر سر آزادی، استقلال و صلح است.»

سژورنه در همان مصاحبه از اتحادیه اروپا خواست تا بودجه نظامی برای مقابله با آنچه او «تهدید روسیه» می‌داند را افزایش دهد، و همچنین سازماندهی دفاع اروپا به شیوه‌ای هماهنگ‌تر ایجاد کند.

پیش از این، در اوایل فوریه، ایگور ژوکوا،  معاون رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین، گفت که کی‌یف ممکن است به زودی توافق نامه‌ای را در مورد تضمین‌های امنیتی با فرانسه امضا کند.

ادامه اعتراض خانواده‌های پرسنل نظامی بسیج شده در ارتش اوکراین 

خانواده‌های سربازان بسیج شده برای پر کردن صفوف نیروهای مسلح اوکراین که هم‌اکنون در جبهه جنگ حضور دارند، بار دیگر مانند هر روز یکشنبه، در یک تجمع اعتراض آمیز در میدان استقلال شهر کی‌یف خواستار بازگشت عزیزان خود از میدان نبرد شدند.

بر اساس اطلاعات رسانه‌های گروهی، چند صد نفر از خانواده‌های سربازان با در دست داشتن پوسترها و تصاویری از نظامیان اوکراینی در جبهه نبرد در این اعتراض گروهی شرکت کردند. یادآوری شده که یکی از خواسته‌های معترضان ایجاد یک دوره زمانی معقول برای اجرای قانون بسیج و امکان بازگشت سربازانی است که مدتهاست بدون استراحت در درگیری‌ها شرکت دارند.

ماسک موافقت کرد که کریمه و دونباس بخشی از روسیه باقی خواهند ماند

ایلان ماسک، میلیاردر آمریکایی، با این عقیده موافق است که شبه جزیره کریمه و منطقه دونباس بعنوان بخشی از خاک روسیه باقی خواهند ماند.

او روز یکشنبه در کامنتی به پست یکی از کاربران در شبکه اجتماعی X (توئیتر سابق) به این مسئله اشاره کرد. ماسک ابراز عقیده کرد که کمک غرب به اوکراین وضعیت را در خط تماس جبهه نبرد تغییری نداده و نخواهد داد، بلکه تنها مدت درگیری را طولانی خواهد کرد.

یکی از کاربران شبکه ایکس گفته بود: زمان آن رسیده که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، امانوئل ماکرون، رهبر فرانسه و اولاف شولز، صدراعظم آلمان شکست خود در مقابل روسیه را بپذیرند. وی افزود: تنها سوال این است که آنها قبل از تشخیص این واقعیت می خواهند اجازه دهند چند سرباز اوکراینی دیگر کشته شود؟ 

روز شنبه نیز ایلان ماسک تاکید کرده بود که زمان آن رسیده که درگیری نظامی در اوکراین متوقف شود و آن را "چرخ گوشت" نامید. 

این میلیاردر آمریکایی یادآور شده بود که این جنگ یک سال قبل می‌توانست پایان یابد. ماسک بدین ترتیب به سخنان جو بایدن، مبنی بر اینکه تاخیر حزب جمهوری خواه در تصویب کمک مالی به کی‌یف "سهل انگاری جنایتکارانه" است، پاسخ داد.

ترامپ زلنسکی را بزرگترین تاجر تاریخ خواند

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آتی، معتقد است که ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین "بزرگترین تاجر تاریخ" است.

به گزارش بلومبرگ، ترامپ این مسئله را روز یکشنبه در یک گردهمایی مبارزاتی در ایالت کارولینای جنوبی بیان کرد. 

رئیس جمهور سابق آمریکا بار دیگر مخالفت خود را با تخصیص کمک‌های مالی اضافی به اوکراین و اسرائیل اعلام کرده و زلنسکی را "بزرگترین تاجر تاریخ" خواند که اینچنین مقامات واشنگتن را در جیب خود قرار داده است. 

ترامپ یادآور شد: اگر اوکراین با روسیه آتش بس امضا کند و دیگر به ارسال سلاح از طرف واشنگتن نیازی نداشته باشد، ایالات متحده می‌تواند صدها میلیارد دلار ضرر کند". او  معتقد است که درگیری اوکراین باید هرچه زودتر پایان یابد و بار دیگر قول داد که در صورت پیروزی آن را سریعاً حل و فصل کند. 

انتهای پیام/