شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#یزد

خاص‌ترین بنای مذهبی بافق یزد کدام است؟

بناهای تاریخی یزد جذاب و تماشایی است همراه باشید تا بدانیم خاص‌ترین بنای مذهبی بافق یزد کدام است؟

خاص‌ترین بنای مذهبی بافق یزد کدام است؟

سلام نو _ سرویس گردشگری: مسجد جامع بافق که با نام مسجد جمعه بافق نیز شناخته می‌شود، مربوط به دوره قاجار است و در محله قدیمی بافق، خیابان مسجد جامع قرار دارد.

با قدمتی که به قرن پنجم بازمی‌گردد، بنای مسجد از نظر معماری کویری حائز اهمیت است و آن را در دو قسمت تابستانی و زمستانی طراحی کرده‌اند.

در هشتی بزرگ مسجد که در ضلع شرقی ورودی اصلی قرار دارد، تزیینات گچ‌بری زیبایی به‌ چشم می‌خورد.

این اثر از جاهای دیدنی بافق محسوب می‌شود و در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۷۵، با شماره ثبت ۱۸۲۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خاص‌ترین بنای مذهبی بافق؛ مسجد جامع بافق

مسجد جامع بافق از قدیمی ترین مساجد این شهرستان است که در قرن پنج هجری قمری بنا شده است.

این مسجد که به زبان مردم مسجد جمعه نامیده میشود، در دو قسمت تابستانی و زمستانی طراحی شده که قسمت تابستانی آن شبستانی با بادگیرهای بزرگ به سبک مسجد جامع کبیر یزد است و در دو ردیف با پایه های محکم بنا شده است.

این مسجد دارای سقف دو لایه بوده که امروز تخریب گردیده و مسجد نوساز دیگری بنا گردیده است. در پیشانی ایوان و شبستان آن کاشیکاری قاجاری دیده میشود و مؤسس و بانی آن فردی به نام ملا محمد باقر بوده است.

خاص‌ترین بنای مذهبی بافق یزد کدام است؟

مسجد جامع یا مسجد جمعه بافق که میان حسینیه میانگاه و میدان خان واقع شده متصل به مدرسه است. ورودی این مسجد با سر دری زیبا در ضلع شرقی قرار دارد و پس از آن به هشتی بزرگی وصل می شود که سقفی شگفت انگیز با تزئینات گچی دارد.

حیاط پس از آن قرار گرفته و دارای باغچه ای در مرکز است. نخل های خرما کشیده و سرسبز میان آن سر بر آورده اند و حجره ها نیز در اطراف حیاط بر زیبایی آن افزوده اند.

ایوان آن نیز با کاشی هایی مربوط به دوره قاجار به زیبایی تزئین شده است.

همانطور که ذکر شد مسجد جامع بافق دو قسمت تابستانه و زمستانه دارد. قسمت تابستانه آن شبستانی است با پایه هایی محکم که بادگیرهایی بزرگ روی محراب دارد و هوا را تهویه می کند.

مسجد جامع بافق دارای کتیبه و وقف نامه میباشد. در پیشانی ایوان و شبستان آن، کاشی هایی از دوره قاجار باقی مانده و در محراب شبستانی آن، وقف نامه ای سنگی مورخ ۱۱۹۰ ه. ق نصب کرده اند.

سنگ وقف دیگری مورخ ۱۲۱۰ ه.ق در محراب زیر بادگیر و متصل به شبستان بزرگ و اصلی، و سنگ وقف سومی مورخ ۱۲۹۴ ه.ق در بدنه هشتی مدرسه نصب شده است.

در حال حاضر اقدامات مرمتی این مسجد با یاری هیأت امنای مسجد انجام گرفته است.

بافق از مناطق دیدنی استان یزد است و مهم ‌ترین بناهای تاریخی آن عبارتند از آرامگاه امامزاده عبدا..، مسجد جامع، پیرمراد، قاضی میر جعفر و قلعه باقرآباد. در ایام نوروز سفر خوبی را میتوانید به استان یزد و این منقطه از کشور برنامه ریزی کنید.

خاص‌ترین بنای مذهبی بافق یزد کدام است؟

بخش‌های جالب مسجد جامع بافق

معماری مسجد به گونه ای است که دو بخش تابستانی و زمستانی دارد که که قسمت تابستانی آن شبستانی دارای بادگیرهای بزرگ است و از این لحاظ به مسجد جامع کبیر یزد شباهت دارد.

سقف مسجد به صورت دو لایه بوده که در حال حاضر تخریب شده است و مسجد جدیدی به جای آن ساخته اند.

در پیشانی ایوان و شبستان آن کاشیکاری قاجاری دیده می شود و مؤسس و بانی آن فردی به نام ملا محمد باقر بوده است. ورودی مسجد که در قسمت شرقی واقع شده است، سردری بسیار زیبا همراه با هشتی بزرگی دارد که سقف آن دارای تزئینات زیبایی است.

حیاط مسجد بعد از این هشتی قرار دارد و به صورت مرکزی است و گرداگرد آن ا نخل های زیبا فرا گرفته اند.

علاوه بر این در این حیاط می توانید شاهد حجره هایی باشید که زیبایی خاصی به آن داده اند، همچنین ایوان آن با کاشی هایی مربوط به دوره قاجار به زیبایی تزئین شده است.

این مسجد با توجه به قدمتی که دارد دارای کتیبه و قف نامه است که در محراب شبستانی آن قرار دارد.

علاوه بر این در دو بخش دیگر بنا دو وقف نامه را می توان مشاهده کرد. در کنار این مسجد، مدرسه ای قرار دارد که یکی از وقف نامه ها در آن قرار دارد.

شهرستان بافق از شهرستان استان یزد است که مرکز آن شهر بافق به شمار می رود. این شهر در ۱۱۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد و در ارتفاع ۹۸۵ متری از سطح دریا قرار دارد. هوای آن گرم و آبش قدری شور است.

دمای آن در تابستان به ۴۸ درجه و در زمستان به ۷ درجه می رسد. رودخانه شور از مغرب آن می گذرد و اراضی اطراف شهر با سی رشته قنات آبیاری می شوند و شهر و حومه آن پوشیده از نخل و نخلستان است.

در این شهر که قدمت بالایی دارد بناهایی قدیمی قابل مشاهده است که یکی از آنها مسجد جامع بافق به شمار می رود.

قدمت این مسجد به قرن ۵ هجری قمری بر می گردد و معماری بسیار خاص و زیبایی دارد.

خاص‌ترین بنای مذهبی بافق یزد کدام است؟