شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#سیاست خارجی

هاآرتص: نتانیاهو تنها شخصیت سیاسی اسرائیل که این همه اشتباه مرتکب شده است

هاآرتص: نتانیاهو تنها شخصیت سیاسی اسرائیل که این همه اشتباه مرتکب شده است

روزنامه عبری زبان هاآرتص در شماره روز یکشنبه خود به هفت اشتباه بزرگ نتانیاهو در بعد سیاست خارجی پرداخته و آن را عامل اصلی سقوط این شخصیت سیاسی رژیم صهیونیستی توصیف کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه عبری خبرگزاری تسنیم، آلون بینکس در مقدمه یادداشت خود در این رسانه عبری زبان نوشت: این واقعیت را در همین ابتدا در نظر داشته باشیم که نتانیاهو استعفا نخواهد داد، به فکر استعفا هم نیست و اصلا به مفاهیم اساسی مانند پاکدستی، آداب عمومی، مسئولیت پذیری و مورد سئوال قرار گرفتن اصلا اعتقادی ندارد.

گرچه اعلام این واقعیت‌ها کسی را غافلگیر نمی‌کند اما باید گفت که او علاوه بر آنها او وجدان اخلاق مدارانه نداشته و قطب نمای (چارچوب های) اخلاقی هم ندارد، از جنون عظمت رنج برده و از اینرو دولت اسرائیل را در بردگی خود گرفته است.

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است، طی سال‌های پیش از 7 اکتبر که او نخست وزیر بود، او از خود اسطوره‌ای ساخته بود: بنیامین نتانیاهو یک سیاستمدار و یک بازیگر زبردست در صحنه بین المللی و نیز امپراطور مانورهای دیپلماتیک است، اما اجازه بدهید ما بطلان این اسطورها را در اینجا به اثبات برسانیم.

نتانیاهو طی این سال‌ها هفت اشتباه بزرگ که اشتباهاتی اساسی و محوری هم محسوب می‌شوند، مرتکب شده است که هر یک از آنها به خودی خود می‌توانند یک کیفر خواست مفصل سیاسی علیه او محسوب شوند.

1. ایران: نویسنده اولین (و بزرگترین) اشتباه نتانیاهو را در نحوه تعامل با ایران توصیف کرد که باعث شد زندگی سیاسی نتانیاهو را به طور کامل محدود کند، انتقادهای نتانیاهو از توافق هسته‌ای از جمله سخنرانی که در کنگره آن هم بدون اجازه از رئیس جمهور اوباما انجام داد، باعث شد تا مسئله هسته‌ای ایران به یک مسئله اسرائیلی تبدیل شده در حالی که تشویق و ترغیب ترامپ توسط او برای خروج از توافق در سال 2018 نیز یک اشتباه محاسباتی بسیار بزرگ بود.

2. عراق: از دیدگاه نویسنده عراق دومین اشتباه بزرگ نتانیاهو است، در سال 2002 در جلسه استماع در مجلس نمایندگان آمریکا بنیامین نتانیاهو به ایالات متحده توصیه کرد به عراق حمله کند زیرا چنین گامی می‌تواند بازتاب خود را بر تمامی نقاط خاورمیانه داشته باشد و منجر به ثبات و دموکراسی سازی آن شده، نظام ایران را هم تضعیف نماید، اما نتیجه آن شکل‌گیری داعش، تلفات بسیار زیاد آمریکا و تقویت تاثیر گذاری ایران در عراق بود.

3. حماس: علت اصلی و ریشه‌ای شکست فاجعه باری که دو ماه پیش به وقوع پیوست آن بود که آقای نتانیاهو این فرضیه را مد نظر خود داشت که تقویت حماس منجر به تضعیف تشکیلات خودگردان شده و مانع از شکل‌گیری روند سیاسی خواهد شد، او تصور می‌کرد که با این کار فلسطینیان مشغول مدیریت نوار غزه شده و هر زمان هم که بخواهد قادر به سرکوب آنها خواهد بود، زیرا غزه که تحت محاصره قرار داشت و تشکیلات خودگردان هم که کلا ضعیف بود و جهان نیز هیچ توجهی به این مسایل نداشت، اما حاصر این سیاست 7 اکتبر بود.

4. عربستان سعودی: از همان ابتدا نتانیاهو یک خاورمیانه فرضی و موازی برای خود خلق کرد، خاورمیانه‌ای که تحت رهبری ائتلافی سنی ـ اسرائیلی بر علیه ایران اداره می‌شد، او این توهم را داشت که توافق‌های ابراهیم می‌توانند این رویکرد را تقویت و به پیش ببرند اما نتیجه آن تجدید روابط بین عربستان سعودی و ایران بود که با وساطت چینی‌ها انجام شد، امارات متحده عربی به ایران نزدیک شد و دیگر خبری از آن ائتلاف و شکل‌گیری جریان نبود.

به اعتقاد نویسنده بزرگترین اشتباه نتانیاهو در این بخش آن بود که تصور می‌کرد می‌تواند با نادیده گرفتن مسئله فلسطین به سازش با جهان عرب بپردازد، گرچه این تصورات نتانیاهو در چارچوب یک پروژه تاریخی قرار داشت اما از واقع بینی سیاسی به دور بود، نبود واقع بینی سیاسی باعث شد که تصور کند فلسطینیان هرگز محور اصلی کشمکش اسرائیلی عربی نبودند و باز هم نتیجه این امر منجر به 7 اکتبر شد.

5. مدیریت روابط با ایالات متحده: ایالات متحده متحد اصلی و تکیه گاه امنیت اسرائیل و حامی راهبردی آن است، مسئله صرفا به کمک‌های نظامی سخاوتمندانه 150 میلیارد دلاری ختم نمی‌شود بلکه آمریکا چتر دیپلماتیک اصلی را برای اسرائیل به وجود آورده است.

اما نتانیاهو از سال 1996 که به قدرت رسید به تدریج این روابط را دچار تزلزل کرده و باعث شد اسرائیل به یکی از مسایل مورداختلاف در سیاست آمریکا تبدیل شود.

او متعمدانه با جمهوری خواهان هم پیمان شد و علیه رؤسای جمهور دموکرات همچون کلینتون و اوباما صف آرایی کرد با ترامپ روابط گسترده‌ای برقرار کرد تا در نتیجه شاهد دور شدن دموکرات‌ها از اسرائیل و نفرت جوانان آمریکایی از اسرائیل شده و حتی بسیاری از یهودیان ساکن ایالات متحده هم خود را از اسرائیل جدا بیابند.

6. روسیه: روز جمعه گذشته در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، بعد از درخواست دبیر کل سازمان ملل متحد برای آتش بس در غزه، جانشین سفیر روسیه در سازمان مل اعلام کرد اسرائیل مرتکب جنایات جنگی شده است و راهبردهای جنگی که در پیش گرفته غیر انسانی است.

پوتین که نتانیاهو در پوسترهای انتخاباتی سال 2019‌اش به ارتباط با او فخر می‌فروخت و بارها او را متحد خود دانست امروز به طور کامل در کنار حماس قرار گرفته است، روابطش با ایران بسیار نزدیک تر از اسرائیل است و حتی از دیدگاه ایالات متحده هم وی بیشتر به محور مقاومت نزدیک است.

7. چین: دو ماه پیش از آغاز جنگ، در اوج کودتای قضائی، نتانیاهو به مردم خبر داد که دعوتنامه محبت آمیزی از سوی رئیس جمهور چین برای انجام سفر رسمی به پکن دریافت کرده است.

اما فقط چند ساعت بعد یک منبع مطلع به رسانه‌های اسرائیل خبر داد که این سخنان صرفا یک نوع گروکشی با آمریکا بود تا نتانیاهو به جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که حاضر به دعوت از نخست وزیر اسرائیل برای حضوردر کاخ سفید نشده بگوید که گزینه‌های دیگری هم دارد، با این حال این سفر هرگز انجام نشد، در حالی که چین از زمان وقوع حادثه 7 اکتبر بارها اسرائیل را به دلیل اقداماتش محکوم کرده و در عین حال روابط حسنه‌ای با ایران دارد.

انتهای پیام/