شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#سراسر کشور

برگزاری کنگرۀ ملی فعالان خواهر کانون های مساجد / روند راه اندازی ۱۳۰۰ کانون مساجد خواهران در سراسر کشور

حجت الاسلام خداداده گفت: کانون های تخصصی خواهران یگان عملیات فرهنگی و اجتماعی جبهۀ انقلاب اسلامی است که این یگان عملیات های فرهنگی خود را در مسائل اجتماعی و فرهنگی انجام می دهد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،  حجت الاسلام خداداده رئیس کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور در نشست خبری کنگرۀ ملی یک هزار نفری فعالان خواهر کانون های مساجد گفت: امروز تمدن بشری نیازمند گفت و گو و طرحی دوباره دربارۀ جایگاه زن و همسر است. جایگاهی که نظام توحیدی به زن دارد، در هیچ مکتبی قابل دستیابی نیست. نظام توحیدی شخصیت زن را دارای ارزش می داند و این ارزش چنان مهم است که اگر ما جایگاه زنان را نشناسیم و نفهمیم، انحطاط بشریت را در سال های آینده خواهیم داشت. موضوع زن موضوعی نیست که تنها مورد توجه کشور ما باشد. اندیشمندانی زیادی در دنیا دربارۀ زن و جایگاه زن سخن گفته اند. برخی تمدن ها جایگاه زنان را از نگاه جنسیتی به انحراف برده اند که نتیجه اش انحطاط خانواده و افول ارزش های اخلاقی و انسانی شده است. به تناسب، کشور ما مورد هجمۀ چنین اندیشه هایی قرار گرفته است و اگر ما از ریشه های معرفتی و دینی خود مراقبت نکنیم، به طور حتم به سمت و سوی خطرناک تری پیش می‌رویم.

به نقش شخصیت زن در تربیت انسان و نسل بشر کمتر پرداختیم

وی افزود: در طول این سالها حرف ها و صحبت هایی که از مسئلۀ زن بودن در بین مردان و زنان ساخته اند و تبدیل به رسوب فکری برای جامعۀ ما شده، متفاوت با آیات و روایات است. یا زنان را برای انزوا و کارگری در منزل خواستیم و جایگاهشان را تعریف نکردیم یا آنان را برای تعامل و مشارکت در مسئولیت های مردانه، به جامعه معرفی کردیم. یعنی مواردی را داریم که مردان باید عهده دار آن مسئولیت باشند، اما به زنان واگذار شده  است. به نقش شخصیت زن در تربیت انسان و نسل بشر کمتر پرداختیم. نقش مادری و همسری باید بازتعریف شود. در طول تاریخ هم برای خوشبختی پای زنان و هم برای تباهی و دوری از ارزش ها پای زنان میان است. بنابراین خداوند در قرآن هم الگوی زن نمونه و هم الگوی طاغوت را از بین زنان را معرفی می‌کند.

دستگاه های تبلیغی ما در مفاهمۀ مفهوم زن باجامعه ضعیف عمل کردند

خداداده ادامه داد: امروز دشمن این موضوع تمدنی را تبدیل به قضیه همه فهم در جامعه کرد و نوجوانان و جوانان ما حسشان این بود که محرومیت هایی را زنان ما تحمل می‌کنند و گاهاً عده ای همان حرفهایی که در مبانی سرمایه داری در جوامع لیبرال مطرح می شد، در کشور ما مطرح کردند. این نشان می دهد دستگاه های تبلیغی ما در مفاهمۀ مفهوم زن باجامعه ضعیف عمل کردند و نتوانستیم حقایق مفهوم زن را به جامعه ارائه دهیم. آنچه ما را متهم می کردند، فرسنگها فاصله داشتیم و آنچه از رسوب فکری جامعه از تعریف دینی و توحیدی دربارۀ زنان وجود داشت، با آموزه های انبیا فاصله داشت.

رئیس کانون های فرهنگی هنری مساجد دربارۀ ضرورت شکل گیری کانون های تخصصی بانون گفت: برای رفع این مشکلات و چالش ها، نیاز به یگان هایی از بین بانون داشتیم که در محلات و مساجد و جاهای تأثیرگذار به عنوان فعالان عرصۀ زن و خانواده عملیات هایی انجام دهند. این بانوان به تشخیص ائمه جماعات معرفی شدند و شبکه ای را از خواهران فعالان مسجدی شکل دادند. این شبکه می تواند در حوزۀ این مباحث ریشه ای گفتمان ایجاد کند.

وی افزود: هدف ما از تشکیل کانون های تخصصی این نیست که فعالیت ها را تفکیک جنسیتی دهیم. این یگان یک یگان عملیات گفتمان است و موضوع بحث آن کاملاً متفاوت با کانون های عمومی است، به همین دلیل اصلاً اصرار نداشتیم تمام کانون ها، کانون خواهران را تأسیس کنند. با توجه به شناختی که از مساجد و کانون ها داشتیم، حدود 5 درصد ظرفیت را به کانون های تخصصی زنان اختصاص دادیم.

خداداده ادامه داد: در این راستا سعی کردیم زیرساخت های شبکه ای را در 1300 نقطۀ کشور فعال سازی کنیم. به طور طبیعی اگر دوباره احساس نیاز کردیم که باید کانون های تخصصی خواهران شکل بگیرد، از ظرفیت کانون های مساجد که بالقوه است، در شکل گیری آن به کار می گیریم. ما محدودیتی ایجاد کردیم تا بتوانیم این شبکه را در حوزۀ آموزش و توانمندسازی و ساماندهی و سازماندهی آماده کنیم. در تمام استانها نشستهای تخصصی کانونهای خواهران برگزار شد. 8 ساعت آموزشِ بدو ورود مدیران کانون ها داشتند. در ادامۀ مسیر نیز آموزش هایی خواهند داشت. این شبکه و تشکیلات به صورت منسجم عملیات می‌کند.

وی دربارۀ کنگرۀ کانون های تخصصی خواهران گفت: این کنگره دبیرخانۀ دائمی دارد و در طول سال عملیات های مشترکی خواهند داشت و مدیران کانون ها حکم خود را  در این مراسم دریافت می‌کنند. اولین برنامه مشترک آنها در هفته زن و در روز ولادت حضرت زهرا سلام ‌الله علیها در 1300 نقطه برگزار خواهد شد. 

حجت الاسلام خداداده در تعریف کانون های تخصصی زنان گفت: در واقع و به صورت خلاصه تعریف کانون های تخصصی زنان این است: قرارگاه جریان آفرین هویت زن تراز انقلاب اسلامی. کانون های تخصصی خواهران یگان عملیات فرهنگی و اجتماعی جبهۀ انقلاب اسلامی است که این یگان عملیات های فرهنگی خود را در مسائل اجتماعی و فرهنگی انجام می دهد.

وی در انتها گفت: پیشران تحقق تمدن نوین اسلامی زنان هستند. اگر بانوان را به این عنوان بشناسیم و به استعداد آنها اعتماد کنیم، قطعاً به آن جایگاه تمدنی زودتر خواهیم رسید و دنیا آمادۀ شنیدن رویکردهای اسلامی به زن خواهد بود. زن تراز انقلاب اسلامی، نسخۀ بی بدیل اسلام در برابر تحجر و تجدد است.

انتهای پیام/