شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#خودرو

9 روش برای استعلام رایگان خلافی خودرو

اقتصاد 100- پرداخت خلافی خودرو همچنین از مدارک الزامی برای خرید و فروش یا اجاره خودرو محسوب می‌­شود؛ لذا آشنایی با روش‌های مختلف استعلام خلافی خودرو تا حد زیادی از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری خواهد کرد.

9 روش برای استعلام رایگان خلافی خودرو

عدم آگاهی از انواع جرایم رانندگی و نحوه استعلام خلافی خودرو ، گاهی می‌تواند به بروز مشکلاتی جدی همچون توقیف خودرو یا جلب گواهینامه رانندگان منجر شود. پرداخت خلافی خودرو همچنین از مدارک الزامی برای خرید و فروش یا اجاره خودرو محسوب می‌­شود؛ لذا آشنایی با روش‌های مختلف استعلام خلافی خودرو تا حد زیادی از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری خواهد کرد.

کاماپرس در این گزارش ضمن معرفی انواع جرایم رانندگی، 9 روش کاربردی استعلام خلافی خودرو (رایگان) را تشریح کرده است.

خلافی خودرو چیست؟

خلافی خودرو به انواع تخلفات و نقض قوانین در هنگام رانندگی گفته می‌شود که این تخلفات توسط نیروی انتظامی در پرونده خودرو و راننده ثبت شده و برخی منجر به اعمال جریمه می‌شود.

انواع جرایم رانندگی

جریمه مادی: جرایم مادی همان شیوه قدیمی است که طی آن و در پی تخلفات رانندگی، فیش کاغذی جریمه توسط افسر صادر و به راننده تحویل داده می‌شود.

جریمه نمره منفی: در این نوع جریمه که در پی بی‌توجهی راننده به جرایم و تخلفات رانندگی رخ می‌دهد، علاوه بر جریمه مادی، نمره منفی نیز به راننده تعلق می‌گیرد. هر سطح از نمره منفی، پیامد خاص خود را دارد. به عنوان نمونه، اگر امتیاز منفی راننده به عدد ۳۰ برسد، گواهینامه تا سه ماه توقیف می‌شود. همچنین اگر برای بار دوم، نمره منفی فرد به عدد ۲۵ برسد، گواهینامه او تا شش ماه توقیف شده و راننده اجازه رانندگی نخواهد داشت.

جریمه توقیف خودرو: برخی از تخلفات رانندگی علاوه بر جریمه با توقیف خودرو همراه است. برخی از این تخلفات عبارتند از تصادفات منجر به جرح فوت، نداشتن بیمه شخص ثالث، ارتکاب همزمان دو تخلف، حرکات نمایشی در سطح جاده‌ها، مستی یا استفاده از مواد مخدر و روان‌گردان در زمان رانندگی و رانندگی با وسیله نقلیه فاقد مدارک.

چهار شیوه پلیس برای ثبت خلافی خودرو

نیروی انتظامی از شیوه‌های مختلفی برای ثبت جرایم رانندگی استفاده می‌کند که تسلیمی، الصاقی، دوربینی و دوبرگی از جمله آنهاست.

تسلیمی: در این روش، پلیس برگه جریمه را همراه با مشخصات راننده و گواهینامه و همچنین نوع تخلف‌ ثبت کرده و به راننده تحویل می‌دهد.

الصاقی: برخی تخلفات رانندگی مانند پارک ممنوع توسط پلیس ثبت شده و چون راننده در زمان اعمال جریمه در خودرو حضور ندارد، پلیس قبض جریمه را صادر و روی ماشین گذاشته و در واقع آن را الصاق می‌کند.

دوربینی: جرایم دوربینی به جرایمی گفته می‌شود که طی رانندگی در خیابان یا جاده‌ها توسط دوربین‌های پلیس ثبت می‌شود.

دوبرگی: جریمه دوبرگی به جرایمی گفته می‌شود که در پی عدم توجه راننده به فرمان ایست پلیس ثبت می‌شود. در این وضعیت، افسر راهور دو برگه جریمه را پر می‌کند که برگه اول برای جریمه رانندگی و برگه دوم برای عدم توجه راننده به فرمان پلیس صادر می‌شود.

خلافی خودرو-کاماپرس

چرا پرداخت خلافی خودرو مهم است؟

بسیاری از جرایم خطرآفرین رانندگی علاوه بر جریمه نقدی، نمره منفی نیز به همراه داشته و بی‌توجهی و عدم پرداخت خلافی می‌تواند به جلب گواهینامه فرد منجر شود. همچنین در صورت عدم پرداخت به موقع خلافی خودرو، جریمه مذکور دو برابر خواهد شد. علاوه بر این، استعلام و پرداخت خلافی در زمان نقل و انتقال سند خودرو یا اجاره خودرو اهمیت زیادی دارد؛ چراکه خلافی خودرو در زمان خرید و فروش ماشین باید صفر باشد؛ لذا استعلام و پرداخت خلافی خودرو اهمیت زیادی دارد.

همچنین در صورت عدم پرداخت خلافی و رد شدن رقم مجموع جرایم از سقف یک ‌میلیون ‌تومان، در مواجهه با افسر راهنمایی ‌و رانندگی، خودرو توقیف و به پارکینگ منتقل می‌شود.

9 روش کاربردی برای دریافت خلافی خودرو (رایگان)

استعلام خلافی خودرو از طریق سامانه پیامکی: برای دریافت خلافی خودرو (رایگان) از طریق سامانه پیامکی باید کد 17 رقمی VIN که روی سند و کارت ماشین درج شده را به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ پیامک کرد. پس از آن پیامک میزان خلافی به همراه شناسه پرداخت و قبض برای فرد ارسال می­‌شود و می‌توان قبض جریمه را پرداخت کرد.

استعلام خلافی خودرو از طریق وب سایت پلیس راهور: برای استعلام خلافی خودرو (رایگان) در این روش‌ می‌توان به سایت پلیس راهور مراجعه و ضمن کلیک روی گزینه «خدمات»، به صفحه استعلام خلافی خودرو وارد شد. در این صفحه ابتدا باید شماره بارکد پستی (کد هشت رقمی درج شده روی کارت ماشین) و سپس کد امنیتی را وارد و سپس روی دکمه جست­وجو کلیک کرد. در این روش نیز پس از طی مراحل مذکور، میزان خلافی خودرو به همراه شناسه قبض و شناسه پرداخت ارسال می‌شود

خلافی خودرو-کاماپرس

مراجعه به پلیس 10+ برای دریافت خلافی خودرو: در این روش، متقاضی برای دریافت استعلام خلافی خودرو (رایگان) می‌تواند با به همراه داشتن کارت خودرو، سند خودرو یا بیمه‌نامه، به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کند. البته اگر مبلغ خلافی بیشتر از ۱۰ میلیون ریال باشد، باید به مراکز راهنمایی و رانندگی مراجعه کرد. البته در این روش پول پرینت برگه های خلافی از متقاضی دریافت می­‌شود!

استعلام خلافی خودرو از طریق کد  USSD: در این روش باید با گوشی تلفن همراه و بدون نیاز به اینترنت، کد #۱۱۰*  را شماره‌گیری کرد. سپس دو گزینه‌‌ «خدمات قابل ارائه » و«خدمات در دست اقدام » برای فرد ارسال می­شود که در این مرحله برای دریافت رقم خلافی خودرو (رایگان) باید عدد ۱ را انتخاب و ارسال کرد. پس از وارد کردن عدد 1 و انتخاب گزینه «استعلام خلافی خودرو»، باید کد‌ ۱۷ رقمی پشت کارت خودرو را وارد کرد. در مرحله آخر برای دریافت لیست خلافی خودرو، عدد ۱ و برای دریافت شناسه قبض و شناسه پرداخت باید عدد ۲ را وارد کرد.

خلافی خودرو-کاماپرس

دریافت خلافی خودرو از طریق تماس تلفنی: برای استعلام خلافی خودرو (رایگان) از طریق تماس تلفنی باید با شماره تلفن ۸۸۲۸۸۸۸ تماس گرفت و ضمن وارد کردن کدVIN  درج شده در پشت کارت ماشین، از میزان جرایم و خلافی خودرو کسب اطلاع کرد.

دریافت خلافی خودرو با کد ملی: برای این کار باید در سامانه سخا به نشانی  sakha.epolice.ir ثبت‌نام کرده و سپس با وارد کردن کد ملی، شماره خط مالک و شماره کارت خودرو، نسبت به استعلام خلافی خودرو (رایگان) اقدام کرد.

استعلام خلافی خودرو از طریق شناسه قبض و پرداخت: برای پرداخت اینترنتی خلافی خودرو (رایگان) با کمک شناسه قبض و شناسه پرداخت باید ابتدا وارد سایت بانک ملی شده و از منوی بالایی سایت گزینه «خدمات الکترونیکی» را انتخاب کرد. سپس در بخش خدمات الکترونیک،‌ با انتخاب گزینه «پرداخت قبوض» و وارد کردن اطلاعات کارت بانکی به همراه شناسه قبض و شناسه پرداخت، می‌توان خلافی خودرو را به سادگی پرداخت کرد.

خلافی خودرو-کاماپرس

پرداخت خلافی با دستگاه خودپرداز: برای پرداخت خلافی خورو با دستگاه خودپرداز می توان ضمن وارد کردن شناسه قبض در بخش پرداخت قبوض، نسبت به پرداخت خلافی خودرو (رایگان) اقدام کرد.

پرداخت خلافی با کمک تلفن بانک: متقاضی در این روش می‌تواند با شماره­گیری 09622 و وارد کردن شناسه پرداخت و شناسه قبض، خلافی خودرو را پرداخت کند.

ضرورت پرداخت خلافی پیش از نقل و انتقال یا اجاره خودرو

استعلام و پرداخت خلافی خودرو یکی از اقدامات ضروری پیش از خرید و فروش یا اجاره خودرو به شمار می‌رود و ضروری است که پیش از عقد قرارداد برای نقل و انتقال یا اجاره خودرو، حتما خلافی آن را به یکی از روش‌های بالا استعلام و پرداخت کرد.

شرکت کهن گشت آراد با نام تجاری “کافه رنت” در سال 1393 در تهران تاسیس شد و فعالیت آنلاین خود را در سال 1399 آغاز کرد. مجموعه کافه رنت با دارا بودن شعب متعدد در داخل و خارج از کشور به عنوان یکی از برترین شرکت‌های اجاره خودرو در ایران و خاورمیانه فعالیت می‌کند. مجموعه کافه رنت به عنوان یکی از معتبرترین موسسات اجاره خودرو با داشتن پشتیبانی 24 ساعته، آماده پاسخگویی به کلیه سوالات مشتریان در زمینه استعلام خلافی خودروهای اجاره‌ای است.

منبع:کاماپرس