معادلات صعود پرسپولیس و سپاهان/می‌خواهم زنده بمانم

مشت‌های گره‌شده اوتاویو پس از سوت پایان داور مسابقه، تنها به‌دلیل گرفتن امتیاز با یک بازیکن کمتر روبه‌روی پرسپولیس نبود؛ النصر با این تساوی علاوه بر صعود، سرگروهی‌اش را نیز قطعی کرد تا آخرین مسابقه این تیم در دور گروهی، یک نبرد کاملا تشریفاتی باشد. در گروه سپاهان نیز، صعود الاتحاد به‌عنوان تیم اول یا دوم گروه قطعی شده و طلایی‌ها روز پایانی بازی‌ها در عربستان را با رؤیای سرگروهی پشت سر خواهند گذاشت. در نهایت ۸تیم از غرب آسیا به مرحله بعدی این تورنمنت می‌رسند و بهترین اتفاق ممکن برای فوتبال ایران، صعود هر دو تیم به مرحله بعدی خواهد بود. آیا این اتفاق رخ می‌دهد؟ همه‌چیز به دیدارهای دور پایانی مرحله گروهی بستگی خواهد داشت.

فعلا در بین ۵تیمی که در گروه‌های مختلف در رده دوم قرار گرفته‌اند، هر دو تیم ایرانی در منطقه صعود دیده می‌شوند. نوبهار ازبکستان به همراه سپاهان و پرسپولیس از ایران، فعلا ۳ تیم دوم برتر این مسابقه‌ها هستند و به فرض تکان‌نخوردن جدول‌ها، این ۳تیم راهی دور بعدی می‌شوند. شارجه و پاختاکور نیز ۲تیم دیگر هستند که فعلا در شرایط جدولی پایین‌تر از تیم‌های دیگر قرار دارند. با این حال، نباید روی این جدول فعلی حساب ویژه‌ای باز کرد؛ چراکه ممکن است در روز پایانی، همه‌چیز تغییر کند و شرایط دیگری در گروه‌ها حاکم شود. حتی ممکن است بعضی از این تیم‌های دوم در نهایت به‌عنوان سرگروه به دور بعدی بروند.

۲شکست پیاپی نساجی روبه‌روی نوبهار ازبکستان، بزرگ‌ترین ضربه به فوتبال ایران بود؛ چراکه نوبهار را به‌راحتی در مسیر تبدیل‌شدن به بهترین تیم دوم گروه‌ها قرار داد. این تیم در روز پایانی بازی‌ها روبه‌روی بمبئی هندوستان قرار می‌گیرد و به‌نظر می‌رسد حداقل در پایان دور گروهی ۱۳ امتیازی خواهد شد. در نتیجه باید از همین حالا پذیرفت که بهترین تیم دوم در گروه‌های مختلف، از همین گروه خواهد آمد؛ گروهی که هم بمبئی و هم نساجی در آن ضعیف‌تر از حد انتظار ظاهر شدند. در نتیجه شرایط برای امتیازگرفتن تیمی مثل نوبهار و صعود بی‌دردسر این تیم به دور بعدی فراهم شد. این اتفاق، کار را برای پرسپولیس و سپاهان دشوار کرد و یک سهمیه دوم را خارج از دسترس قرار داد.

در گروه اول لیگ قهرمانان آسیا همه‌چیز مطابق میل تیم‌های ایرانی پیش رفته است. تیمی که در جایگاه دوم جدول نهایی این گروه قرار می‌گیرد، قطعا نمی‌تواند بیشتر از ۱۰ امتیاز داشته باشد. این یعنی سپاهان همین حالا به‌خاطر تفاضل خوبش شرایط بهتری از تیم دوم این گروه دارد و پرسپولیس اگر در بازی آخر الدحیل را شکست بدهد، این گروه را پشت سر خواهد گذاشت. در نتیجه پاختاکور، آخال و یا الفیحا هر کدام که در این گروه دوم شوند، بعید است شانسی برای قرارگرفتن بین تیم‌های دوم برتر داشته باشند.

این رقیب سرسخت

شارجه این فصل در پلی‌آف لیگ قهرمانان تراکتور را از آسیا کنار زد و حالا رقابت بسیار نزدیکی با پرسپولیس و سپاهان در روز آخر خواهد داشت. تیم اماراتی این هفته مقابل السد شکست خورد و با این باخت خانگی، صدر جدول را از دست داد. اوضاع این گروه، فعلا بسیار پیچیده و فشرده به‌نظر می‌رسد. شارجه در روز پایانی با تیم قعرنشین یعنی الفیصلی مسابقه می‌دهد. این تیم فعلا ۸ امتیازی است و تفاضل صفر دارد. اگر آنها الفیصلی را شکست بدهند ۱۱ امتیازی می‌شوند. در این صورت اگر نسف‌قارشی نیز السد را ببرد، شارجه با ۱۱ امتیاز تیم دوم گروه خواهد شد. در این صورت اگر برای مثال سپاهان روبه‌روی الاتحاد مساوی کند و پرسپولیس الدحیل را ببرد، ۳ تیم دوم ۱۱ امتیازی خواهیم داشت که تفاضل گل، ۲تیم صعودکننده را مشخص خواهد کرد. در این گروه سناریوهای دیگری هم ممکن است وجود داشته باشد. مثلا بهترین سناریو برای تیم‌های ایرانی این است که شارجه روبه‌روی الفیصلی شکست بخورد و نسف‌قارشی نیز السد را ببرد. در این صورت، پرسپولیس به‌احتمال زیاد حتی با یک تساوی هم راهی دور بعد خواهد شد. اگر هم شارجه با الفیصلی مساوی کند و السد هم موفق به بردن نسف‌قارشی نشود، باز هم پرسپولیس با یک تساوی شانس صعود خواهد داشت. با این حال این نتایج کمی دور از انتظار به‌نظر می‌رسند و پرسپولیس باید به فکر بردن بازی آخرش باشد.

سپاهان هنوز شانس صعود مستقیم از گروه را دارد و اگر الاتحاد را شکست بدهد، به‌عنوان تیم اول راهی دور بعد خواهد شد. در این صورت، الاتحاد با ۱۲امتیاز یکی از بهترین تیم‌های دوم صعودکننده است و رقابت شارجه و پرسپولیس نفسگیرتر می‌شود. اگر سپاهان در برابر الاتحاد شکست بخورد، شانس کمی برای صعود خواهد داشت. با این حال، سپاهان درصورت تساوی به‌خاطر تفاضل بالا، برای پرسپولیس دست‌نیافتنی می‌شود و به‌احتمال زیاد به دور بعد صعود می‌کند.