شهرخبر

ژاپن با فوتبالیست‌ها شروع کرد و عربستان با رونالدو! | قلعه‌نویی مشورت‌پذیر بوده و تخریب تیم ملی فوتبال خیانت است

پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ - ۱۸:۵۵

حمید مطهری:

حمید مطهری، دستیار امیر قلعه‌نویی همچنان معتقد است برخی انتقادات از تیم ملی جنبه تخریب و خیانت دارد. او و همکارانش به حضور در فینال جام ملت‌ها فکر می‌کنند.

حمید مطهری

همشهری‌آنلاین - امیرحسین اعظمی

تساوی تیم ملی ایران مقابل ازبکستان، آن‌هم درحالی‌که ایران با ۲گل از حریفش پیش افتاده بود، انتقادهایی را از تیم ملی به همراه داشته. حمید مطهری، مربی تیم ملی مدعی است که سرمربی تیم و سایر اعضای کادر فنی از انتقاد فراری نیستند اما به شرطی از نقدها استقبال می‌کنند که منتقدان قصد تخریب و عناد نداشته باشند. مطهری که امیدوار است تیم ملی بعد از چند دهه به فینال جام ملت‌ها راه پیدا کند، درخصوص شرایط تیم، شانس قهرمانی ایران در قطر و مسائل مختلف دیگر با همشهری صحبت کرده است.

*بعد از بازی با ازبکستان انتقادهایی از تیم ملی شد که ظاهرا به مذاق اعضای کادر فنی خوش نیامد. چرا انتقادها را قبول ندارید؟

اصلا اینطور نیست و بهتر است به صحبت‌هایی که ما انجام دادیم، با دقت توجه شود. ما گفتیم کادر فنی تیم ملی انتقادپذیر است و انتقادها را روی چشم می‌گذاریم ولی برخی از صحبت‌های ما را تقطیع و طوری که می‌خواستند، منتشر کردند. چرا نباید انتقاد سازنده را که به تیم ملی کمک می‌کند، گوش کنیم؟ با این حال اگر قرار باشد این انتقاد در راستای تخریب و عناد باشد، این خیانت به تیم ملی کشور است.

*از نظر شما برخی انتقادها از روی تخریب و عناد است؟

بله، برخی انتقادها تخریبی بوده است. ما ۸برد و ۲تساوی به‌دست آورده‌ایم ولی برخی انتظار دارند همه بازی‌ها را ببریم و این امکان‌پذیر نیست. باید درنظر گرفت که کشورهای دیگر در حال پیشرفت هستند. دیدید که همین ازبکستان در تیم‌های پایه چه کار کرده است. ما در بازی با ازبکستان یک نیمه فوق‌العاده داشتیم ولی اینطور نبود که بخواهیم نمایش بد در نیمه‌دوم را نادیده بگیریم. همه می‌دانند در فیفادی‌ها فرصت اینکه کار تاکتیکی انجام دهیم بسیار کم است ولی تلاش می‌کنیم ایرادها را برطرف کنیم.

*برخی هم معتقدند که آمار خوب تیم ملی به‌دلیل انجام بازی‌های آسان مقابل حریفان ضعیف بوده است. این نظر را قبول دارید؟

این کم‌لطفی است که بخواهیم چنین نظری بدهیم. ما با این صحبت‌ها به حریفان هم احترام نمی‌گذاریم. در گذشته تیم ملی در یک بازی ۱۷گل به مالدیو زد ولی شما دیگر چنین نتایجی را در فوتبال نمی‌بینید، چون همه تیم‌ها پیشرفت کرده‌اند. مسئله مهم این است که سرمربی تیم ملی و اعضای کادر فنی هم دوست دارند با تیم‌های قوی و مطرح بازی کنیم. واقعا چه‌کسی بدش می‌آید با آرژانتین یا فرانسه بازی کند ولی شما باید بحران مالی فدراسیون، پول‌های بلوکه‌شده، تحریم‌ها و شرایط سیاسی را هم درنظر بگیرید.

*یک انتقاد هم در مورد تعداد زیاد مربیان روی نیمکت تیم ملی مطرح است.

این نگاه بسیار سطحی است و شما می‌توانید تیم‌های دیگر دنیا را ببینید که چه سبک و وضعیتی روی نیمکت دارند.

*در اردوی اخیر داستان نوراللهی هم سروصدای فراوانی به راه انداخت. احتمال بازگشت این بازیکن به تیم ملی وجود دارد؟

در این زمینه جلسه‌ای نداشتیم و نمی‌توانم چیزی بگویم. همه ما باید قدر پیراهن تیم ملی را بدانیم. احمد هم چند سال در پرسپولیس با من کار کرده و فوتبالیست باشخصیتی است. امیدوارم هر اتفاقی رخ می‌دهد، به سود تیم ملی باشد.

*خیلی‌ها ژاپن را شانس اول قهرمانی در جام ملت‌ها می‌دانند. نظر شما چیست؟

این طبیعی است که برخی چنین تصوری داشته باشند. از زمانی که آقای قلعه‌نویی به تیم ملی آمد، تصویرسازی ما این بوده که به فینال جام ملت‌ها راه پیدا کنیم ولی همه می‌دانند این کار بسیار سخت است. ژاپن با کارتون فوتبالیست‌ها شروع کرد و به اینجا رسید، عربستان هم با رونالدو شروع کرده و دنبال تحول بزرگ در فوتبال کشورش است.

*در جام ملت‌ها به‌احتمال زیاد تا فینال با ژاپن، عربستان و استرالیا روبه‌رو نخواهیم شد. این می‌تواند برای تیم ملی اتفاق مثبتی باشد.

تیم‌هایی که اسم بردید بزرگ و باکیفیت هستند و ما به آنها احترام می‌گذاریم. برای تیمی که هدف و برنامه دارد، نباید مهم باشد با چه تیمی بازی می‌کند. در مرحله حذفی احتمالا به کره‌جنوبی می‌خوریم که در این سال‌ها معمولا مقابل آنها سربلند بوده‌ایم. تلاش می‌کنیم تا یک مسیر خوب و همراه با موفقیت‌ داشته باشیم ولی می‌دانیم کار سختی در پیش داریم.

*چقدر امیدوارید که تیم ملی بعد از ۵دهه قهرمان جام ملت‌ها شود؟

انسان‌ها با امید زنده هستند و مطمئن باشید می‌جنگیم تا یک موفقیت بزرگ را به‌دست بیاوریم.

امیر حرف‌گوش کن است

کمک امیر قلعه‌نویی او را مربی مشورت‌پذیری می‌داند. مطهری می‌گوید: «اگر قلعه‌نویی مشورت‌پذیر نبود، ما در تیم ملی نبودیم. ما همیشه جلسه داریم، او صحبت‌های همکارانش را گوش می‌کند و بهترین تصمیم را می‌گیرد.»

لیگ را تعطیل نکردیم

مطهری در مورد کیفیت بازی‌های این فصل لیگ برتر می‌گوید: «لیگ در حال جلو رفتن است و باید این را درنظر گرفت که لیگ برتر به هیچ عنوان به‌خاطر تیم ملی بزرگسالان تعطیل نشده چون ما اعتقاد داریم اگر لیگ به‌صورت منظم برگزار شود، بازیکنان هم در شرایطی ایده‌آل می‌توانند به تیم ملی کمک کنند.»