شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#آمریکا#دولت#رئیس جمهور

پایان زندگی هنری کیسینجر در صدسالگی/ دیپلمات نابغه‌ای که مسئول مرگ میلیون‌ها نفر بود!

پایان زندگی هنری کیسینجر در صدسالگی/ دیپلمات نابغه‌ای که مسئول مرگ میلیون‌ها نفر بود!

ریچارد نیکسون رئیس جمهور آمریکا در سال ۱۹۶۹ او را به عنوان مشاور امنیت ملی منصوب کرد که باعث نفوذ زیاد او در سیاست خارجی آمریکا در دو دولت شد. در این دوره و تمام دوران‌های بعدی، کسینجر توان خودش را بر سر تنش‌زدایی خرج می‌کرد. البته او نه یک سیاستمدار ضد جنگ بلکه نظریه‌پردازی بود که سعی داشت منازعات را کنترل کرده و سود و زیاد ایالات متحده را در نظر بگیرد.

مهسا مژدهی: هنری کسینجر دیپلمات و نظریه‌پرداز سیاست خارجی چهارشنبه شب در ۱۰۰ سالگی از دنیا رفت. او را نابغه دیپلماسی می‌دانند و نقش‌هایش در منازعات جهانی همواره آشکار بوده است.

خانواده کسینجر یهودی بودند و او تا سال ۱۹۳۷، یعنی وقتی ۱۵ سال داشت در آلمان زندگی می‌کرد. با قدرت‌گیری نازی‌ها خانواده کسینجر به همراه او آلمان را به مقصد ایالات متحده ترک کردند. تحصیلات اولیه کسینجر حسابداری بود که ناتمام باقی ماند. بعد به ارتش و سپس به سیستم ضد اطلاعات امریکا نزدیک شد. در سال‌های بعد او تصمیم گرفت در رشته روابط بین الملل تحصیل کند. همین تحصیلات باعث شد تا او راهش را به دستگاه سیاست خارجه آمریکا باز کند. کسینجر بعد از کسب مدرک لیسانس، فوق لیسانس و دکتری، شروع به تدریس رشته روابط بین الملل در هاروارد کرد.

پایان زندگی هنری کیسینجر در صدسالگی/ دیپلمات نابغه‌ای که مسئول مرگ میلیون‌ها نفر بود!

ریچارد نیکسون رئیس جمهور آمریکا در سال ۱۹۶۹ او را به عنوان مشاور امنیت ملی منصوب کرد که باعث نفوذ زیاد او در سیاست خارجی آمریکا در دو دولت شد. در این دوره و تمام دوران‌های بعدی، کسینجر توان خودش را بر سر تنش‌زدایی خرج می‌کرد. البته او نه یک سیاستمدار ضد جنگ بلکه نطریه‌پردازی بود که سعی داشت منازعات را کنترل کرده و سود و زیاد ایالات متحده را در نظر بگیرد.

او از طرفداران خروج نیروهای آمریکایی از ویتنام بود. آنهم در شرایطی که امریکا خروج خود را شکستی تمام عیار می‌دانست. کسینجر به‌ خاطر نقشش در برقراری آتش‌بس در آن منازعه، در سال ۱۹۷۳ جایزه نوبل صلح را دریافت کرد. اعطای جایزه به او باعث جنجال شد و دو نفر از اعضای کمیته نوبل استعفا کردند. لی دوک تو از ویتنام هم دیگر برنده مشترک آن سال اعلام شد که از پذیرش جایزه خودداری کرد. اما در نهایت جنگ ویران‌گر و پرهزینه ویتنام پایان پیدا کرد و نقش قهرمانی آن به کسینجر رسید.

او برای پایان جنگ ۱۹۷۳ یوم کیپور میان اسراییلی ها و کشورهای عربی نقش داشت.

اما نقاط تاریک در پرونده کسینجر هیچ‌گاه کم نبوده‌اند. او با طرفداری از دیکتاتور شیله پینوشه نقطه سیاهی بر روی کارنامه کاری خود گذاشت و از اتهاماتش تا اخرین روز زندگی هم رها نشد. از طرف دیگر بسیاری دهه ها جنگ سرد و رقابت میان مسکو و واشنگتن را ناشی از نوع سیاست ورزی کسینجر می دانستند. او تا سال ۱۹۷۷ مقام دولتی داشت. اما بعد تبدیل به مهم ترین نظریه پرداز امریکا شد. شغلی که تا پایان عمر او ادامه پیدا کرد. او دقیقا در ۱۰۰ سالگی در سفر به پکن با شی جین‌پینگ رئیس جمهور چین دیدار کرد. او طراح اصلی برقراری رابطه آمریکا و چین بود.

کارهای کیسینجر فراتر از دانشگاه بود. او برای اندیشکده‌ها مقاله می‌نوشت و در شورای امنیت ملی و وزارت امور خارجه آمریکا در زمان روسای جمهور جان اف کندی و لیندون جانسون، سمت مشاور را به عهده گرفت.کسینجر دو بار ازدواج کرده است که نام همسرانش فلیشر (۱۹۴۹–۱۹۶۴) و نانسی کیسینجر (۱۹۷۴ تا کنون) بودند. او همچنین یک دختر به نام الیزابت و یک پسر که به اسم دیوید داشت او در کنار جرج بوش به عنوان رئیس کمیته بررسی حملات ۱۱ سپتامبر نقش‌آفرینی کرده و البته به دلیل فضای منفی که علیه او وجود داشته مجبور به استعفا شده است. کسینجر هرگز نتوانست دامانش را از ننگی که با سرنگونی آلنده در شیلی آلوده شده بود پاک کند.

پایگاه اینترسپت در گزارشی درباره مرگ دیپلمات کهنه کار آمریکایی نوشت: تعداد کمی از مردم در بسیاری از نقاط جهان به اندازه هنری کیسینجر در مرگ و ویرانی و رنج انسانی دست داشته اند.

براساس آرشیو منحصر به فرد اسناد نظامی آمریکا و مصاحبه با بازماندگان کامبوج و شاهدان آمریکایی، تحقیقات سال ۲۰۲۳ نشان داد که کیسینجر - شاید قدرتمندترین مشاور امنیت ملی در تاریخ آمریکا و معمار اصلی سیاست جنگی آمریکا در جنوب شرق آسیا از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۵ مسئول مرگ غیرنظامیان در کامبوج بوده است. به گفته کارشناسان، کیسینجر مسئولیت مهم حملاتی در کامبوج را بر عهده داشت که به کشته شدن ۱۵۰۰۰۰ غیرنظامی منجر شد.

۳۱۱۳۱۲