امروز چهارشنبه 8 آذر، جلسه هفتگی هیات دولت برگزار شد و در حاشیه آن مسوولان وزارتخانه‌های مختلف توضیحاتی را در مورد مسائل مختلف به خبرنگاران ارائه دادند. 

تلاش‌ برای استمرار آتش‌بس در غزه ادامه دارد

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: دولت آمریکا در صدور ویزا برای من و سایر هیئت ایرانی تاخیر داشت و همین امر باعث شد نتوانیم در نشستی که امروز در سازمان ملل برگزار می‌شود شرکت کنیم.  همه تلاش‌ها برای استمرار آتش‌بس ادامه دارد. طبعاً حماس باید تصمیم بگیرد که برای تداوم آتش‌بس باید  چگونه عمل کند. الان ابتکاری روی میز است که چطور در ازای آزادی و تبادل همه اسرای فلسطینی در برابر اسرای اسرائیل به یک آتش‌بس دائمی برسیم.

 

خودکفایی در تولید کاغذ

محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: هفته گذشته مراسم انتخاب پایتخت کتاب کشور را در سمنان داشتیم و همچنین هفته فرهنگی ترکمنستان که در اصفهان آغاز شد.

اسماعیلی ضمن اعلام برگزاری جشن خودکفایی در تولید کاغذ در مازندران در روز جمعه، عنوان کرد در سال جاری به تولید ۸۰ هزار تن رسیده‌ایم و ۱۵۵ میلیون کتاب درسی با کاغذهای تولیدی داخل چاپ شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: اعزام هنرمندان به غزه ما اهالی فرهنگ و هنر را در چند نوبت به حوزه مقاومت در لبنان و مرزهای عراق و اردن و همچنین بخش‌هایی که امکان داشت اعزام کردیم. 

علت کمبود شیر خشک در بازار قاچاق است

بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت هم اعلام کرد: بهترین  تغذیه برای بچه ها شیر مادر است و حتی شیر خشک نیز نمی تواند جایگزین مناسبی برای شیر مادر باشد. ماه های گذشته برای تهیه شیر خشک ارز به صورت ارز ترجیحی تخصیص پیدا می کرد که مشکلی وجود داشت اما اکنون تولید شیر خشک ما نسبت به سال گذشته افزایش داشت ولی کمبود آن به خاطر سطح قیمتی ما با کشورهای همسایه است که موجب قاچاق می شود تدبیری اندیشیده شده که از طریق سامانه تیتک به هر نوزاد تازه متولد شده و به هر کدملی شیر خشک اختصاص پیدا کندو در بحث اتباع نیز آنهایی که شناسه دارند می توانند شیر خشک را دریافت کند.

وزیر بهداشت تاکید کرد دارویار اگر انجام نمی شد مشکلی که در شیر خشک به وجود آمد در داروهای دیگر هم به وجود می آمد زیرا سطح قیمت داروها در داخل کشور با کشورهای همسایه پایین است.

 

افزایش 6 درصدی مصرف گاز

جواد اوجی، وزیر نفت هم اعلام کرد میزان مصرف گاز امسال نسبت به سال قبل ۶ درصد افزایش یافته و وزارتخانه روزی ۳۶ میلیون متر مکعب گاز بیشتر به نیروگاه ها و ۶ میلیون متر مکعب گاز بیشتر به صنایع دادیم. 

وزیر نفت همچنین از کاهش روزانه ۲۰ میلیون لیتر سوخت مایع  در دولت سیزدهم خبر داد. به گفته وزیر نفت تا امروز 11.5 میلیون متر مکعب گاز سمی مشغل جمع‌آوری و به ارزش افزوده تبدیل شده که این میزان تا پایان سال به 18 میلیون متر مکعب خواهد رسید.