هشدار سیل و باران برای این استان ها / تهرانی ها منتظر تشدید آلودگی هوا باشند + جزئیات

به گزارش رکنا، از بعد از ظهر چهارشنبه تا روز شنبه (۸ تا ۱۱ آذر) به‌تدریج با استقرار جوی نسبتا پایدار وضعیت جوی آسمانی صاف تا قسمتی ابری و در مناطق پرتردد شهری روند افزایش غبار محلی و کاهش کیفیت هوا مورد انتظار است.

اداره کل هواشناسی استان تهران از بارش باران و وزش باد شدید خبر داد و اعلام کرد: از بعد از ظهر چهارشنبه تا روز شنبه (۸ تا ۱۱ آذر) به‌تدریج با استقرار جوی در مناطق پرتردد شهری، روند افزایش غبار محلی و کاهش کیفیت هوا مورد انتظار است.

بر اساس بررسی نقشه‌های پیش‌یابی و تحلیل الگوهای همدیدی، وضعیت جوی استان تهران امروز ( ۷ آذر) آسمانی نیمه ابری تا ابری تا بعد از ظهر در بعضی ساعات همراه با رگبار و رعد و برق و وزش باد و در ارتفاعات بارش باران و برف و مه پیش‌بینی می‌شود که از بعد از ظهر امروز تا صبح فردا (۷ و ۸ آذر) به‌ویژه در نیمه جنوبی استان گاهی با وزش باد شدید همراه خواهد بود.

امروز و فردا کاهش محسوس دما و از روز پنجشنبه تا شنبه روند افزایش تدریجی دما پیش‌بینی‌می شود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، «سنجش آلودگی فیروزکوه» با کمینه دمای ۲- درجه سانتیگراد سردترین ایستگاه استان تهران در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

آسمان تهران فردا (۸ آذر) صاف تا کمی ابری، گاهی وزش باد با حداقل دمای ۹ و حداکثر دمای ۱۵ درجه سانتیگراد و طی ‌پنجشنبه (۹ آذر) صاف، در بعضی ساعت‌ها غبار محلی با حداقل دمای ۱۲ و حداکثر دمای ۱۶ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی اعلام کرد: امروز در استان‌های گیلان، مازندران و گلستان بارش باران شدت می‌گیرد.

همچنین در مناطقی از غرب، زاگرس مرکزی، ارتفاعات البرز و شرق کشور رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید و در ارتفاعات بارش برف پیش‌بینی می‌شود.

بارش‌ها فردا در مناطقی از استان‌های ساحلی دریای خزر و مناطق شرقی کشور ادامه دارد.

وقوع سیل در مازندران

سازمان هواشناسی با اشاره به عبور سامانه سرد بارشی، نسبت به آبگرفتگی معابر عمومی و جاری شدن سیلاب در مناطق مختلف مازندران هشدار داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی، زمان فعالیت این سامانه را از بامداد سه ‌شنبه تا صبح روز چهارشنبه هفته جاری اعلام و پیش بینی کرد که آسمان مازندران در طی این مدت با بارندگی، گاهی رگبار شدید، رعد و برق ، وزش باد شدید موقتی، کاهش دما، احتمال تگرگ و در مناطق کوهستانی با بیش از ۲ هزار متر ارتفاع با بارش برف همراه خواهد بود.

هواشناسی منطقه اثر این سامامه را مناطق مختلف استان اعلام کرد و نسبت به آبگرفتگی معابر عمومی، جاری شدن روان‌آب، سیلابی شدن رودخانه ها و مسیل ها، رانش زمین، ریزش سنگ در محورهای کوهستانی، کاهش دید، اختلال در ترددهای جاده‌ای و احتمال خسارت به سازه های کم مقاوم در طی این مدت هشدار داد.

هواشناسی مازندران در اخطاریه سطح نارنجی خود به شهروندان توصیه کرد که در طی این مدت علاوه بر خودداری از صعود به ارتفاعات و مقاوم سازی سازه های کم مقاوم و سایر اقدامات پیشگیرانه، در ترددهای جاده ای جوانب احتیاط را رعایت و از اسکان یافتن در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها خودداری کنند.

براساس تجزیه و تحلیل آخرین نقشه های پیـش یابـی هواشناسـی، شرایط جوی امروز مازندران نیمه ابری تا ابری در ارتفاعات با احتمال بارش پراکنده و وزش باد و از بعدازظهر بتدریج با کاهش ابر و در روز دوشنبه نیز صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش دما و در ارتفاعات با وزش باد گرم به نسبت شدید و از اواسط شب ابری، با وزش باد به نسبت شدید از سمت غرب استان بتدریج با بارندگی و احتمال رعد و برق پیش بینی شده است.

آسمان مازندران در روز سه ‌شنبه ابری، در ارتفاعات مه آلود همراه با کاهش محسوس دما، وزش باد به نسبت شدید موقتی، رگبار باران، رعد و برق، احتمال تگرگ و در مناطق کوهستانی با بیش از ۲ هزار متر ارتفاع بارش برف و از اواخر شب بتدریج با کاهش ابر، روز چهارشنبه صاف تا نیمه ابری و در روز پنجشنبه نیز صاف تا نیمه ابری همراه با افزایش دما، از اواخر شب با افزایش ابر، وزش باد و رگبار پراکنده همراه خواهد بود.

طبق پیش بینی هواشناسی،شرایط جوی مازندران در آخرین روز هفته جمعه نیز نیمه ابری بتدریج ابری، همراه باکاهش دما و در بعضی ساعات با بارندگی و وزش باد و از شب با کاهش ابر پیش بینی شده است.