شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ایران#جدید#طالبان#افغانستان

توضیحات جدید طالبان درباره حقابه ایران | ما خودمان مشکل داریم!

دوشنبه ۶ آذر ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۶

سخنگوی طالبان گفت در صورتی که آب به میزان کافی وجود داشته باشد، افغانستان به معاهده حقابه ایران از هلمند متعهد است.

ذبیح الله مجاهد

به گزارش همشهری آنلاین از طلوع نیوز، ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی طالبان، می‌گوید بر اساس توافق‌نامه سال ۱۳۵۱ حقابه بین ایران و افغانستان، ایران حق دارد از هلمند آب دریافت کند.

ذبیح‌الله مجاهد افزود: درحال حاضر در کشور خشکسالی وجود دارد و افغان‌ها با مشکل کمبود آب روبه‌رو هستند.

در همین حال، رسانه‌ها گزارش دادند برای نخستین‌بار کارگروه مشترکی بین دو کشور با هدف پی‌گیری مسأله حقابه تشکیل شده است.

سخنگوی طالبان تصریح کرد: در مجموع امارت اسلامی افغانستان به معاهده‌ای که در گذشته بین افغانستان و ایران در مورد آب برقرار شده است وفادار است؛ ولی در صورتی که آب باشد و خشکسالی نباشد. ما تلاش می‌کنیم حقابه ایران را بدهیم. اکنون خود افغان‌ها با مشکل آب در کشور روبه‌رو هستند.

بنا به گزارش طلوع نیوز، بر اساس معاهده حقابه بین افغانستان و ایران که در سال ۱۳۵۱ امضا شده است، ایران حق دارد در صورت موجودی آب سالانه بیش‌تر از ۸۲۰ میلیون متر مکعب، از افغانستان آب دریافت کند.

پیش از این نیز معاون اقتصادی رئیس‌الوزرای طالبان در سفر اخیر خود به ایران گفته بود خشک‌سالی تأثیر منفی بر منابع آبی منطقه به ویژه افغانستان گذاشته و آب‌های زیرزمینی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

بر پایه این گزارش، هامون تالابی مرزی بین ایران و افغانستان در استان سیستان و بلوچستان است که گستردگی آن در زمان پرآبی ۵ هزار و ۶۶۰ کیلومتر بود که از این وسعت ۳ هزار و ۸۲۰ کیلومتر مربع آن در خاک ایران و بقیه در خاک افغانستان است.

اکنون هامون به علت اینکه حقابه آن از رودخانه هیرمند رها سازی نمی شود و سیلاب ها هم پشت سد انحرافی کمال خان در ولایت نیمروز افغانستان گرفتار می شود، کاملا خشک شده و زندگی مردم این منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.

پیش از این و در دیدار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با معاون رییس‌الوزرای طالبان، ملا برادر عبدالغنی پذیرفت که حقابه ایران را به‌محض شروع بارندگی‌ها و پرآب شدن هیرمند، رهاسازی کنند.