شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#حماس#غزه#قدیمی#کارشناسان

شکست بزرگ اسرائیل در غزه به روایت تحلیلگران صهیونیست: تل‌آویو بدون حتی یک دستاورد تسلیم حماس شد

شکست بزرگ اسرائیل در غزه به روایت تحلیلگران صهیونیست: تل‌آویو بدون حتی یک دستاورد تسلیم حماس شد

کارشناسان صهیونیست به ارزیابی چالش‌های پیش روی این رژیم بعد از آتش‌بس موقت در غزه پرداخته و اعلام کردند اسرائیل بدون کسب حتی یک دستاورد مجبور به پذیرش خواسته‌های حماس شد و آزادی اسرای قدیمی فلسطینی مانند حسن سلامه، کابوس بزرگی برای سران اسرائیلی است.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، با وجود اتفاق نظر همه صهیونیست‌ها درباره لزوم آزادسازی همه اسرای اسرائیلی که در دست مقاومت فلسطین هستند، برآوردهای تحلیلگران نظامی رژیم صهیونیستی در خصوص سازوکارهای این امر و روند و تحولات جنگ متفاوت بوده و اغلب آنها معتقدند که آتش بس، عواقب زیادی برای اسرائیل به ویژه در زمینه اهداف آن در جنگ دارد.

تحلیلگران صهیونیست معتقدند که آتش‌بس کنونی که در غزه برقرار شده، نشان دهنده پیروزی حماس و عقب‌نشینی اسرائیل بوده و در نتیجه شکست کابینه بنیامین نتانیاهو در آزادی اسرای اسرائیلی حاصل شد. بر همین اساس است که می‌بینیم اسرائیل با احساس شادی و پیروزی از اسرای خود استقبال نمی‌کند؛ بلکه آنها را در سکوت تحویل می‌گیرد و این بیانگر میزان شکستی است که سران سیاسی اسرائیل از حماس خورده‌اند و مجبور شدند بعد از شکست در عملیات زمینی برای آزادسازی اسرا، معامله تبادل اسرا را بپذیرند.

اسرائیل حتی یک دستاورد هم کسب نکرد

«ناحوم بارنیا» تحلیلگر سیاسی در روزنامه عبری یدیعوت آحارانوت در مقاله‌ای تحت عنوان «ما آنها را بی‌صدا می‌پذیریم» اعلام کرد که جنگ با ورود به هفته هشتم خود و اجرایی شدن آتش‌بس موقت به اوج خود رسیده است. ارتش اسرائیل جنگ نامحدودی را علیه غزه آغاز کرد اما زمانی که آتش‌بس برقرار شده سوالات زیادی مطرح می‌گردد، مانند اینکه به کدام سو می‌رویم؟ اینجا چه می‌کنیم، این وضعیت تا چه زمانی ادامه دارد و ...

این کارشناس صهیونیست با اشاره به اینکه اعضای کابینه جنگ اسرائیل برخلاف چیزی که از خود نشان می‌دهند و در بیانیه‌های مطبوعاتی خود می‌گویند، اختلافات عمیقی و تلخی با هم دارند تاکید کرد، معامله تبادل اسرا از سوی اسرائیلی‌ها با اکراه پذیرفته شد ؛ زیرا ما عملا در عملیات نظامی به هیچ یک از اهداف اعلام شده نرسیدیم و حتی یک دستاورد هم نداشتیم. بنابراین بعد از مرحله اول تبادل اسرا اسرائیل نمی‌تواند بر طبل پیروزی بکوبد.

وی افزود، پیام‌هایی که نتانیاهو به دنبال تبلیغ آن بود، این است که اسرائیل به دستاورد بزرگی در مذاکرات رسیده؛ ادعایی که دور از واقعیت است. نتانیاهو ترجیح می‌دهد سرش را در شن فرو کند؛ چرا که هر بحثی درباره موضوع آتش‌بس، کابینه او را در معرض فروپاشی و سقوط قرار می‌دهد.

اسرائیل مجبور به پذیرش خواسته‌های حماس شد

«تسوی برئیل» تحلیلگر امور عربی در روزنامه عبری هاآرتص نیز با تایید نظر ناحوم بارنیا اعلام کرد که معامله تبادل اسرا دروقع یک «سند بیمه» برای رهبران حماس در برابر عملیات‌های تروری است که نتانیاهو تبلیغ می‌کرد.

وی با اشاره به اینکه نهاد سیاسی اسرائیل مجبور به پذیرش خواسته‌های حماس و دادن امتیاز شد گفت، مهمترین امتیازی که اسرائیل در این توافق داد، موافقت با عقب‌نشینی نیروهای ارتش از خیابان صلاح‌الدین بود که محور مرکزی در نقطه ارتباطی شمال غزه به جنوب آن محسوب می‌شود و این تنها راه عبور هزاران آواره از شمال غزه است. بر این اساس اسرائیل متعهد شد که به آوارگان و همه کسانی که از این جاده عبور می‌کنند نزدیک نشود، حتی اگر آنها درحال حرکت به سمت شمال باشند.

این کارشناس صهیونیست افزود، این نگرانی بزرگ وجود دارد که اعضای حماس در دوره آتش‌بس بتوانند آزادانه تردد کنند. مفاد توافقنامه آتش بس معضلات دشواری پیش روی اسرائیل به ویژه با توجه به ماهیت و مدت آتش بس قرار می‌دهد و به حماس فرصت بیشتری برای سازماندهی نیروهای خود خواهد داد. همچنین آتش‌بس در وضعیتی برقرار شده که هیچ صحبتی درباره بازگرداندن اجساد اسرای اسرائیلی انجام نگرفته است.

اسرائیل روزهای سختی پیش رو دارد

«عاموس هرئیل» کارشناس نظامی برجسته رژیم صهیونیستی در روزنامه هاآرتص نیز به نوبه خود اعلام کرد، بازگشت تعداد کمی از اسرای اسرائیلی منجر به شادی در جامعه اسرائیل نخواهد شد و روزهای سختی در رابطه با ادامه مذاکرات در انتظار ماست تا بتوانیم تعداد بیشتری از اسرا را آزاد کنیم. همچنین تکلیف ادامه جنگ هنوز روشن نشده است و نمی‌دانیم توافق آتش‌بس چه تاثیری بر آینده عملیات زمینی در غزه خواهد داشت.

وی تصریح کرد، با وجود توافق آتش‌بس و انجام مرحله اول تبادل اسرا هنوز چالش‌های زیادی در رابطه با اهداف اعلام شده اسرائیل در جنگ یعنی نابودی حماس و قدرت نظامی آن و آزادی همه اسرای اسرائیلی وجود دارد. همچنان تعداد زیادی از اسرائیلی‌ها از جمله نظامیان، اسیر حماس هستند و حماس و گروه‌های فلسطینی به سایر مانورهای جنگی خود ادامه داده و جنگ روانی علیه اسرائیلی‌ها را تشدید خواهند کرد تا به یک توافق جامع برای تبادل اسرا و پایان دادن به جنگ برسند.

آزادی اسرای قدیمی فلسطینی کابوس بزرگ مقامات اسرائیلی است

اما در سطح نظامی، «یوآو لیمور» تحلیلگر نظامی صهیونیست در روزنامه اسرائیل هیوم معتقد است که جنبش حماس سیاست «طناب کشی تا پایان» را اتخاذ خواهد کرد تا برای رسیدن به اهداف خود زمان بخرد و آتش‌بس را طولانی کند.

وی با اشاره به شکست اسرائیل در تحقق اهداف اعلام شده خود در جنگ غزه گفت، متاسفانه در حال حاضر امکان دستیابی به توافق بهتر برای بازگشت اسرای اسرائیلی وجود ندارد و با پیشرفت مذاکرات، خواسته‌های حماس نیز افزایش خواهد یافت و به موازات آن معضل اسرائیل نیز عمیق‌تر می‌شود.

این تحلیلگر صهیونیست تاکید کرد، ما اکنون درباره معاملات احتمالی برای تبادل اسرا و شاید یک توافق جامع صحبت می‌کنیم. افکار عمومی اسرائیل باید درک کنند ما با وضعیت تلخی روبرو هستیم که در آن درباره آزادی قدیمی‌ترین اسرای فلسطینی از جمله حسن سلامه، مهند شریم، عباس السید، ابراهیم حامد و عبدالله البرغوثی صحبت می‌شود و این یک کابوس بزرگ برای مقامات اسرائیل است.

وی در پایان گفت، طولانی شدن آتش‌بس و تمدید آن برای آزادی تعداد بیشتری از اسرای اسرائیلی و خارجی، به حماس این امکان را می‌دهد که زمان آتش‌بس را طولانی کند و به موازات آن، اسرائیل در برابر چالش بزرگتری قرار می‌گیرد که مستلزم توقف جنگ است.

انتهای پیام/