شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#میلیارد دلار#وزن#سال گذشته

آمار ۸ ماهه ۱۴۰۲ تجارت خارجی/ چرا تراز تجاری غیرنفتی منفی است؟

آمار 8 ماهه 1402 تجارت خارجی/ چرا تراز تجاری غیرنفتی منفی است؟

در ۸ ماهه امسال ۹۰ میلیون تن صادرات غیر نفتی به ارزش بیش از ۳۲ میلیارد دلار داشته‌ایم که در مقایسه با سال گذشته ۲۷ درصد افزایش وزن و ۱.۶ درصد به لحاظ ارزشی افزایش داشته است.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آمار 8 ماهه 1402 تجارت خارجی نشان می‌دهد که در این بازه زمانی مجموعا 24.7 میلیون تن واردات به ارزش 42.1 میلیارد دلار داشته‌ایم که به لحاظ وزنی واردات حدود 4 درصد افزایش و به لحاظ ارزشی حدود 12 درصد افزایش داشته است.

 

در 8 ماهه امسال 90 میلیون تن صادرات غیر نفتی به ارزش بیش از 32 میلیارد دلار داشته‌ایم که در مقایسه با سال گذشته 27 درصد افزایش وزن و 1.6 درصد به لحاظ ارزشی افزایش داشته است.گرچه بر اساس این آمارها به ظاهر تراز تجاری غیر نفتی ما، مثبت نیست اما با لحاظ نفت، تراز تجاری کشور بیش از 10 میلیارد دلار مثبت بوده است.

چرا تراز تجاری غیرنفتی منفی است؟

طبق گزارش شادا، بخش مهمی از کسری‌های تراز تجاری غیر نفتی ناشی از کاهش قیمت های جهانی به ویژه در حوزه محصولات پتروشیمی است که بخش عمده‌ای از صادرات غیر نفتی ما را تشکیل می‌دهد و حدود 40 درصد کاهش قیمت جهانی داشتند.

به همین دلیل است که گرچه 27 درصد افزایش وزن در صادرات غیر نفتی نسبت به مدت مشابه سال قبل داشتیم اما کاهش قیمت‌های جهانی موجب شده که به لحاظ ارزشی تنها 1.6 افزایش داشته باشیم.علاوه بر این عدم پیچیدگی فناوری در اقتصاد ایران موجب شده که متوسط ارزش یک وزن ثابت از کالاهای صادراتی کمتر از واردات به همان وزن باشد.

انتهای پیام/