شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ایران#فوتبال#فوتبال ایران

محمدی: عملکرد تیم نوجوانان بالاتر از جایگاه فوتبال ایران بود/ بازیکنان بازی با ازبکستان را ساده تصور کردند

سرمربی پیشین تیم جوانان عملکرد نوجوانان کشورمان در جام جهانی زیر ۱۷ سال را قابل قبول دانست و گفت که عملکرد آنها بالاتر از امکانات فوتبال ایران بود.

- اخبار ورزشی -

اکبر محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم درباره شکست تیم نوجوانان ایران مقابل مراکش در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی زیر 17 سال و حذف از این تورنمنت، اظهار داشت: در 5 دوره از 19 دوره این رقابت‌ها حضور داشتیم و تجربه خوبی از دوره‌های پیش داریم. نوجوانان ایران دو مرتبه در دوره‌های دوستی‌مهر و چمنیان از مرحله یک هشتم نهایی هم صعود کرده بود.

وی عنوان کرد: اگر در مرحله گروهی بازی را واگذار کنید بتوانید در بازی‌های بعد نتیجه را جبران کنید؛ اما در بازی حساس چنین شرایطی وجود ندارد. در این مسابقه همه چیز کنترل شده پیش رفت. در نیمه اول سوار بازی بودیم اما در نیمه دوم بر خلاف روند بازی و فرصت‌هایی که مراکش داشت، ما به گل رسیدیم و در جریان بازی گل زدیم.

* بعد از گل مراکش از نظر ذهنی شکست خوردیم

سرمربی پیشین تیم جوانان ایران ادامه داد: بعد از ثبت گل‌مان برای حفظ نتیجه و بازی پیش رفتیم که در دقایق پایانی به دلیل افت فیزیکی و عدم تمرکز لازم ذهنی، گل خوردیم. بعد از گل به لحاظ روحی- روانی افت کردیم و حتی نزدیک بود گل دوم را دریافت کنیم.  در واقع از نظر ذهنی باخته بودیم و در نهایت با همین ذهنیت به ضربات پنالتی رفتیم و نتوانستیم آنطور که باید و شاید اقدام کنیم.

تیم ملی فوتبال ایران , تیم فوتبال نوجوانان ایران ,

* عملکرد تیم نوجوانان قابل دفاع بود

محمدی تصریح کرد: عملکرد تیم نوجوانان در این مسابقات قابل قبول و قابل دفاع بود. نقطه عطف ما پیروزی مقابل برزیل و نمایش خوب مقابل انگلیس بود که در دقایق پایانی روی اشتباه فردی شکست خوردیم. روی بازی کالدونیا خیلی صحبت نمی‌کنم چون این تیم خیلی سطح بالایی نداشت. در نهایت مقابل مراکش در ضربات پنالتی شکست خوردیم. بازی مراکش محک جدی برای ما بود و با این باخت هر چند جام جهانی زیر 17 سال برای ما به پایان رسید؛ اما دنیا به پایان نرسیده است.

مربی پیشین تیم جوانان ایران درباره راهکار استفاده مناسب از این رده سنی گفت: باید برای این نفرات برنامه بلند مدت داشته باشیم و برای حفظ استعدادهای‌مان تلاش کنیم. از همین نفرات می‌توان در رده سنی جوانان و المپیک بهره گرفت. به استعدادیابی گلخانه‌ای اعتقاد ندارم و معتقدم باید بازیکنان مستعد دیگری به این تیم اضافه شوند و در رده‌های سنی بالاتر به کار گرفته شوند.

* نتیجه نوجوانان فراتر از زیرساخت، امکانات و جایگاه  فوتبال ایران بود

وی در پاسخ به این سؤال که باخت نوجوانان ایران مقابل انگلیس و مراکش شباهت زیادی به هم داشت، گفت: این رده سنی مشغول کسب تجربه هستند و خیلی نمی‌شود به آنها خرده گرفت. ضمن اینکه باید به نسبت جایگاه فوتبال ایران پیش برویم. نباید پیروزی مقابل برزیل و شکست نزدیک مقابل انگلیس ما را فریب بدهد. هنوز از نظر ساختاری و زیر ساختی با فوتبال جهان فاصله داریم. در مجموع بابت صعود تا مرحله یک هشتم نهایی باید به نوجوانان ایران خسته نباشید بگوییم اما جایگاه فوتبال ایران به لحاظ امکانات و زیرساخت حتی در حد مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی هم نیست.

* بازیکنان بازی با ازبکستان را ساده تصور کردند

محمدی در ادامه گفت‌وگو با تسنیم درباره تساوی تیم ملی بزرگسالان مقابل ازبکستان در مرحله انتخابی جام جهانی، خاطرنشان کرد: بازی برای ما خوب شروع شد اما خوب پیش نرفت. بعد از به ثمر رسیدن گل دوم، بازیکنان بازی را ساده تصور کردند. در فوتبال نتیجه 2 بر صفر خطرناک است. ضمن اینکه ازبکستان از امتیاز میزبانی، حضور هوادارانش و انگیزه بازیکنان بهره گرفت. با احترام به کادر فنی تیم ملی، باید تعویض‌های کادر فنی به کمک تیم ملی می‌آمد و ملاحظه بیشتری روی این موضوع صورت می‌گرفت.

* بعد از تعویض آزمون فضای بیشتری در اختیار ازبکستان قرار گرفت

وی ادامه داد: مهدی ترابی را باید به خط هافبک منتقل می‌کردیم و از میلاد محمدی در دفاع چپ بهره می‌گرفتیم. ضمن اینکه می‌توانستیم از سردار آزمون دقایق بیشتری در زمین بهره بگیریم. در واقع بعد از تعویض آزمون و قبل‌تر از آن، خروج قدوس، استراتژی تیم ناخواسته دفاعی شد و تیم عقب رفت. بعد از تعویض سردار آزمون و ورود روزبه چشمی در نیمه دوم با 5 دفاع، 4 هافبک و  یک مهاجم بازی کردیم. همین سیستم و چینش ترکیب تیم باعث شد فضای بیشتری در اختیار بازیکنان ازبکستان قرار بگیرد و آنها در نیمه دوم فرصت بیشتری برای خلق موقعیت داشته باشند.

* ازبکستان از تجربه خوب مربی و انگیزه بازیکنانش استفاده کرد

سرمربی تیم فوتبال مس کرمان درباره گل دوم ازبکستان تصریح کرد: بعد از اینکه فضای بیشتری به حریف دادیم و آنها گل اول‌شان را به ثمر رساندند، روی یکی دو اشتباه و عدم سازماندهی خوب گل دوم را دریافت کردیم. با این حال یک امتیاز از این بازی هم برای ما ارزشمند است. فراموش نکنیم ازبکستان از امتیاز میزبانی، تجربه خوب مربی و انگیزه بازیکنانش به خوبی استفاده کرد.

تیم ملی فوتبال ایران , تیم فوتبال نوجوانان ایران ,

* قدوس ایده برجسته کادرفنی بود

وی درباره عملکرد قدوس مقابل ازبکستان گفت: سامان قدوس ایده برجسته کادر فنی تیم ملی مقابل ازبکستان بود. او نظم خوبی به خط هافبک تیم داد و بازی خوبی ارائه کرد اما به دلیل مصدومیت ناچار به خروج از زمین مسابقه شد. بعد از مصدومیت قدوس بازیکنی با مختصات وی در ترکیب یا نیمکت نداشتیم که جایگزین کنیم. بقیه هافبک‌های وسط تیم هم تقریباً شبیه هم و یک مدل هستند. 

* جابه‌جایی زیاد ملی‌پوشان را سردرگم کرد

محمدی یادآور شد: در نیمه دوم جابه‌جایی زیادی در پست بازیکنان داشتیم و آنها سردرگم شدند. این بازی تمام شد و عبرت‌های آن برای ما باقی ماند. هر چند این امکان وجود داشت که با همین ترکیب پلن‌های بهتری به کار بگیریم که بازی دو بر صفر را با تساوی به پایان نرسانیم. در واقع ما نتوانستیم پلن‌های دوم خوبی برای بازیکنان کناری و جایگزین قدوس داشته باشیم.

انتهای پیام/