شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#پلیس راهور#تهران#شهر تهران#تعداد

فعالیت ۲۳۰۰ وانت‌بار در تهران/ ورود پلیس راهور برای جریمه متخلفین

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع شهر تهران با اشاره به اینکه ۲۳۰۰ وانت‌بار در سطح شهر تهران فعالیت دارند، گفت: از این تعداد ۹۰۰ وانت‌بار که موقعیتشان مورد گلایه مردم بود شناسایی و اطلاعاتشان به پلیس راهور داده شده و به‌زودی برایشان اخطار صادر خواهد شد.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌ سعید بیگی امروز در نشست خبری با اشاره به موضوع ون‌کافه‌ها و ساماندهی آنها اظهار کرد‌: در سال 1400 تعداد این ون‌کافه‌ها حدود 200 عدد بود که برخی از آنها کانکس بودند و به صورت ماشینی نبودند و همین امر موجب گلایه‌های شهروندان بوده است.

وی تصریح کرد: بحث مدیریت و ساماندهی ون‌کافه‌ها در این دوره از مدیریت شهری با تاکید شهردار تهران و البته با رعایت همه جوانب و موضوع کاسبی آنها در دستور کار قرار گرفت و ما نیز این مسئله را پیگیری کردیم.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع شهر تهران با تاکید بر اینکه قطعا شهرداری تهران از ون‌کافه‌هایی که از استانداردهای لازم و موارد را رعایت کنند حمایت خواهد کرد، گفت: ما مشکلی در این زمینه نداریم و با توجه به شرایط اقتصادی از آنها حمایت می‌کنیم اما آنها نیز موظفند موارد و استانداردهای اعلام شده را رعایت کنند.

بیگی گفت: در طی چند ماه گذشته گزارشاتی از سوی مردم مبنی بر تخلف‌های گسترده از ون‌کافه‌ها از فروش اقلام خلاف به شرکت ساماندهی اعلام شد البته ناگفته نماند که بسیاری از کسانی که در ون‌کافه‌ها کار می‌کنند انسان‌های شریفی هستند اما در این میان افرادی نیز هستند که کارهای نامناسبی انجام می‌دهند.

وی افزود: اوایل سال 1401 اقدامات لازم برای صدور فعالیت ون‌کافه‌ها در دستور کار قرار گرفت و آنها موظف بودند بر اساس نرخ مصوبه شورای شهر تهران مبلغی را به شهرداری تهران پرداخت کنند که بر اساس مصوبه شورای شهر تهران هر ون‌کافه برای هر متر مبلغ 10 هزار تومان را پرداخت می‌کند.

مدیر عامل شرکت ساماندهی صنایع شهر تهران ادامه داد: در حال حاضر با اقداماتی که انجام شده از 200 ون‌کافه 38 ون‌کافه مجوز خود را دریافت کرده‌اند که این مجوز بر اساس ضوابط و مقررات و استانداردها است و پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده تعداد ون‌کافه‌های مجاز به 59 ون‌کافه برسد.

بیگی گفت: در حال حاضر فرایند صدور مجوز به این شکل است که این افراد به شهرداری‌های مناطق مراجعه و درخواست خود را ارائه و در ادامه این موضوع به شرکت ساماندهی ارجاع داده می‌شود و با توجه به محل‌هایی که از قبل در نظر گرفته شده ون‌کافه‌ها در این محل‌ها مستقر می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه در فرآیند ساماندهی ون‌کافه‌ها اماکن، اصناف و بهداشت نیز پای کار آمده‌اند، گفت: از 200 ون‌کافه‌ای که اشاره شد 50 الی 60 ون‌کافه نیز در قالب سوخترسان سیار فعالیت می‌کردند که در این زمینه نیز تمهیداتی برای نظام‌مند کردن آنها با وزارت نفت انجام گرفت که در این خصوص نیز 34 سوخترسان سیار مجوز لازم را دریافت کردند و در حال حاضر 90 ون‌کافه و سوخت‌رسان در سطح شهر تهران فعال هستند.

مدیر عامل شرکت ساماندهی صنایع شهر تهران در پاسخ به این سؤال که‌ آیا محدودیتی برای صدور ون‌کافه‌ها وجود ندارد گفت: در این زمینه هیچ محدودیتی وجود ندارد و افراد می‌توانند از طریق شهرداری‌های مناطق نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند. البته ما در فرآیند صدور مجوز ون‌کافه‌ها خیلی از موارد را سخت‌گیری نمی‌کنیم و در صورتی که درخواست‌کنندگان ون‌کافه‌ها موضوعات اولیه را رعایت کنند مجوز آنها را صادر می‌کنیم.

بیگی ادامه داد: مدت زمان مجوز ون‌کافه‌ها هر سه ماه یک بار است و افراد می‌توانند پس از این بازه زمانی مجددا مراجعه و درخواست خود را مطرح و در نهایت مجوز دیگری را دریافت کنند.

وی گفت: البته ما بنا داریم در آینده نزدیک و با توجه به مذاکراتی که با وزارت اقتصاد و سایر بخش‌ها داشته‌ایم صدور مجوزها را از درگاه صدور ملی مجوزها انجام بدهیم که تا عملی شدن این طرح همچنان صدور مجوز ون‌کافه‌ها با مراجعه به شهرداری‌های مناطق انجام می‌شود.

مدیر عامل شرکت ساماندهی صنایع شهر تهران افزود: یکی دیگر از موضوعاتی که به صورت ویژه در دستور کار شرکت ساماندهی قرار دارد بحث ساماندهی وانت‌بارها در پایتخت است که بنا بر آمار 2300 وانت در شهر تهران فعال هستند که هیچ‌کدام از اینها مجوز فعالیت ندارند و همین امر منجر به گلایه و نارضایتی شهروندان شده است.

بیگی ادامه داد: بنا بر بررسی‌های انجام شده برخی از این وانت‌بارها که در معابر خیابان پارک شده‌اند اسکلت ماشین هستند و حتی موتور هم ندارند و ما اقدام به شناسایی این تعداد وانت‌بار کرده‌ایم. همچنین افرادی شناسایی شده‌اند که حداقل 50 وانت‌بار در سطح شهر تهران را دارند و فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه از 2300 وانت‌‌بار 900 وانت‌بار مورد شکایت مردم قرار گرفته‌اند افزود: اطلاعات این افراد اخذ شده است و با هماهنگی‌ با پلیس راهور برای آنها اخطار صادر می‌شود و مورد جرائم قرار می‌گیرند.

وی افزود: زمینی را در نقاطی در شهر تهران فراهم می‌کنیم تا این افراد بتوانند کسب درآمد کنند اما بر اساس قوانین و مقررات و در همین ارتباط طرح‌های خوبی با اتحادیه باربران در حال آماده‌سازی است.

بیگی به موضوع ساماندهی برخی از فعالیت‌ها در بازار تهران اشاره کرد و گفت: این ساماندهی به تولیدکنندگان کفش بر می‌گردد که بیشتر در مناطق 11 و 12 مستقر هستند و از مواد قابل اشتغال‌ برای تولیداتشان استفاده می‌کنند که به لحاظ ایمنی دچار چالش هستند.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع شهر تهران گفت: سال گذشته شهرک صنعتی تهران برای تولیدکنندگان در زمینی 11 هزار متری آماده شده است تا این افراد بتوانند پس از مقدمات کار به این شهرک نقل مکان بکنند.

وی گفت: تولیدکنندگان پوشک از دیگر مشاغلی هستند که باید برای آنها تمهیداتی در خارج از بازار در نظر گرفته شود که در همین ارتباط نیز با توجه به درخواست آنها قرار است در 4 نقطه از تهران جای آنها دیده شود.

انتهای پیام/