شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#هنرمندان#فرهنگ

تشکیل ۲ هزار گروه هنری در سطح کشور با حضور بسیج هنرمندان

جانشین سازمان بسیج هنرمندان کشور گفت: در حال حاضر با بیش از ۲ هزار گروه هنری در سطح شهرستان های کل کشور و بیش از ۲۵۰ انجمن هنری در رشته های مختلف در خدمت توسعه و رشد فرهنگ جامعه بالاخص فرهنگ مقاومت بوده ایم.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سعید بهرامی، جانشین سازمان بسیج هنرمندان کشور در برنامه «مثنوی حماسه» رادیو مقاومت با اشاره به هفته بسیج و چهل و چهارمین سالروز تشکیل آن گفت: بسیج بنا بر فرمایش مقام معظم رهبری، فتح الفتوح حضرت امام (ره) بود. امام (ره) فرمودند تشکیل بسیج در نظام مقدس جمهوری اسلامی یقینا از برکات و الطاف خداوند متعال بود که به ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد.

جانشین سازمان بسیج هنرمندان با بیان این که گفتمان سازی فرهنگ مقاومت علاوه بر حضور در میدان های نبرد علیه استکبار جهانی با رویکرد و تفکر بسیجی، نیازمند ابزار موثر و پر نفوذی همچون هنر است، اظهار کرد: ما در سازمان بسیج هنرمندان با بیش از 17 سال سابقه شکل گیری از این قشر فرهیخته و پر اثر در عرصه اقشار بسیج، موفقیت های چشمگیری در بین بسیجی های هنرمند داشته ایم. در حال حاضر با بیش از 2 هزار گروه هنری در سطح شهرستان های کل کشور و بیش از 250 انجمن هنری در رشته های مختلف ادبیات داستانی، شعر، تئاتر و نمایش، عکس، فیلم کوتاه، هنرهای تجسمی، صنایع دستی در خدمت توسعه و رشد و فرهنگ جامعه بالاخص فرهنگ مقاومت در راستای خدمات بسیج بوده ایم.

وی با اشاره به این که بسیج هنرمندان آیین تجلیل از برگزیدگان کشوری را در یازدهمین جشنواره ادبیات داستانی تحت عنوان «ادب» در بازه زمانی پنجم تا هفتم به میزبانی استان یزد برگزار خواهد کرد، گفت: در این جشنواره بزرگ ملی نزدیک به 3 هزار اثر برگزیده به مرحله کشوری راه یافته اند که 80 درصد در حوزه بزرگسال، 20 درصد در بخش ویژه و 40 درصد هم در بخش کودک و نوجوان به مرحله داوری نهایی رسیده اند.

بهرامی در مصاحبه تلفنی با رادیو مقاومت از افزایش آثار در حوزه حمایت مقاومت در غزه گفت و ادامه داد: هرچند در آثار هنرمندان ما موضوع مقاومت و فرهنگ مقاومت همیشه برجسته بوده ولی امسال با توجه به حوادثی که اتفاق افتاد و جنایت های وحشیانه ای که رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم غزه و جریان مقاومت انجام داده غالب این آثار به سمت حمایت از مردم مظلوم فلسطین و غزه و محکومیت جنایت اسرائیل هدایت شده و آثار قابل توجه و ارزشمندی را شاهد بودیم.

وی با بیان این که رسالت اصلی بسیج هنرمندان در دو حوزه است، عنوان کرد: رسالت اول هدایت هنرمندان در عرصه هنر و تولیدات هنری به سمت تفکر بسیجی و حمایت از امنیت و منافع ملی، حفظ فرهنگ و تمدن بزرگ اسلامی و زدودن مباحث سخیف فرهنگی از هنر متعالی اسلامی است. در بخش دوم توانمند سازی بسیجیانی است که استعداد هنری دارند تا استعدادهایشان شکوفا شود. به همین منظور دوره های متعدد توانمند سازی آموزشی در حوزه تئاتر، شعر، ادبیات داستانی، هنرهای تجسمی و صنایع دستی را برگزار می کنیم. غالب دو هزار گروه هنری در سطح شهرستان ها که مطرح شد حاصل زحمات اساتید ما در حوزه هنری است. مثلا در استان ایلام بیش از 3 هزار هنرمند بسیجی داریم.

وی با اشاره به برخی از فعالیت های بسیج هنرمندان در حوزه فرهنگ مقاومت عنوان کرد: در عرصه فرهنگ مقاومت تولیدات تئاتر خوبی صورت گرفته است. در راستای هنرهای تجسمی، هنرمندان ما در این حوزه تندیس ها و سردیس های زیادی از شهدای مدافع حرم تهیه کردند و در میادین اصلی شهر، در موزه ها و در نمایشگاه ها در عرصه نمایش قرار داده اند. در حوزه ادبیات داستانی متن های فاخر و ارزشمندی را در راستای تجلیل از جریان مقاومت و معرفی شهدا تولید شده است. بیش از 1500 اثر از بین 3 هزار اثری که در جشنواره ما شرکت کرده اند با رویکرد حمایت از مردم مظلوم غزه و محکومیت جنایت های اسرائیل بوده که قابل توجه است و نسبت به دوره های قبل افزایش چشمگیری داشته است.

انتهای پیام/