شهرخبر

رسانه عبری: تمام اسرائیل گروگان غزه است/جنگ طولانی یعنی بازی با جان اسرا

رسانه عبری: تمام اسرائیل گروگان غزه است/جنگ طولانی یعنی بازی با جان اسرا

به اعتقاد یک رسانه پرتیراژ صهیونیستی، امکان شکست سریع حماس وجود نداشته و در جنگ طولانی مدت هم با جان اسرای اسرائیلی بازی خواهد شد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه عبری خبرگزاری تسنیم، رون لیشیم تحلیل‌گر روزنامه یدیعوت آحرانوت در یادداشتی که در شماره امروز دوشنبه این رسانه عبری زبان منتشر شد، اعتراف کرد، ارزیابی‌های موجود حکایت از آن دارند که برای شکست دادن حماس باید یک سال زمان صرف کرد و سپری کردن این مدت به معنای بازی با جان اسرای اسرائیلی در اختیار حماس خواهد بود.

او به کسانی که تاکید می‌کنند که جنگیدن بر توافق مبادله اسرا ارجحیت دارد هم توصیه کرد، به جان ده‌ها و شاید صدها نفر اسرائیلی توجه کنند که در زمان نزدیک شدن ارتش اسرائیل به مناطق نگهداری آنها کشته خواهند شد، از اینرو شاید ارتش اسرائیل در جنگ غزه به پیروزی برسد اما در کل این اسرائیل است که بازنده این جنگ خواهد بود.

در ابتدای این گزارش نویسنده آورده است: شاید چند دهه دیگر به عقب نگاه کنیم و ببینیم که ما گروگان‌ها را قربانی کرده‌ایم، شکست و احساس گناه جامعه اسرائیل را بیش از هر ننگ دیگری دنبال خواهند کرد.

سرنوشت اسرا هویت ما را مشخص خواهد کرد، این سرنوشت بیش از تیغ تیز کشتار دامن ما را خواهد گرفت، سر هر چهارراهی به صورت یکدیگر خواهیم نگریست و سعی خواهیم کرد که خود را متقاعد کنیم که گزینه دیگری پیش روی ما نبود، اما این یک دروغ است، ما با دست خود این کار را انجام می‌دهیم گرچه همچنان فرصت باقی است.

در بخش دیگری از این نوشتار آمده است: حمله 7 اکتبر در همان روز به پایان نرسید بلکه تا زمانی که ما کسانی را در اختیار آنها داریم این تهاجم ادامه دارد چاقوی تیز شوک همچنان همچنان در حال فرو رفتن در جسد است، اگر گروگان‌ها کشته شوند، خشم وحشیانه درون مان در کنار احساس گناه راه شکل‌گیری یک یا دو دهه خونین را هموار خواهد کرد، سال‌‌هایی که از کنترل خارج خواهند شد، این دقیقا همان هدفی است که حماس دنبال می‌کند، جنگی چند ساله و واکنش‌های اسرائیلی که از آن بوی نکبت به مشام رسیده و جبهه‌های دیگری را هم به جنگ با اسرائیل کشانده و ده‌ها هزار موشک بالستیک دقیق را هم به سوی ما راهی کند.

از نظر برخی از کارشناسان این تازه فصل اول داستان است، شیشه نوشیدنی گاز دار عواطف و احساسات ما در حال تکان خوردن است، اما وقتی درب آن باز شود دیگر از کنترل خارج خواهد شد و امکان بازدارندگی هم وجود نخواهد داشت، حتی کسانی در جانب ما هم پیش بینی جنگ یاجوج و ماجوج را دارند، پرسش اینجاست که چه کنیم تا در زمین آنان باز نکنیم.

حماس فقط اقدام به ربودن اسرائیلی‌ها نکرده است که آنها را برای آزادی اسرایش به کار بگیرد بلکه به دنبال از بین بردن ما از درون است، فقط کافی است که آنها را برای دو سال نزد خود نگه داشته و چند توافق را به شکست منجر کند.

نویسنده در بخش دیگری از یادداشت خود به شکست‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در مقابل حماس پرداخته و می‌نویسد: مسئله فقط بازی روحی روانی السنوار با ما نیست، بلکه رفتارهای ما هم جای سئوال دارد، چگونه طی سال‌های اخیر ارتش اسرائیل بارها و بارها از وارد کردن ضربات مهلک به تونل‌های حماس سخن می‌گفت و در روز اول جنگ به ما خبر رسید که حماس شبکه‌ای از تونل‌ها را به طول 500 کیلومتر زیر زمین احداث کرده و در آن مهمات و آذوقه جهت مقاومت 5 ماهه قرار داده است.

حال امروز نیز ادعا می‌کنند که حماس به طور بالفعل به مشکل خورده و کنترل خود را بر غزه از دست داده است از اینرو خواهان جنگی قبل از ورود به تونل‌ها هستند و حاضر نیستند بهای سنگین توافق مبادله اسرا پرداخته شود، کسانی که در کابینه به مخالفت با این توافق می‌پردازند باید مسئولیت خون اسرا را به عهده بگیرند.

انتهای پیام/