شهرخبر
دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۹

سررلشکر سلامی گفت: ورزشکاران محبوب‌ترین اقشار هر جامعه‌ای هستند و دلیل این امر این است که قهرمانان ورزشکار با تحمل سختی‌ها و تلاش‌ها و تمرینات فوق طاقت یک انسان می‌توانن در میادین بین‌المللی بدرخشند و در یک رقابت سخت نام یک کشور را پرآوازه کنند.

حسین سلامی

به گزارش همشهری آنلاین، سردار سلامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخشی از مراسم تقدیر از ملی پوشان کشتی گفت: خیلی از کشورها بواسطه ورزشکارانشان مورد احترام هستند. فکر می‌کنم در جریان جام جهانی ۹۸ در لبنان بودم. در آنجا مرسوم است هر خانواده‌ای که دوست دارد یک کشور پیروز شود پرچم آن کشور را از پنجره خانه هایشان آویزان می‌کردند و ما دیدیم در آن ایام فقط پرچم دو کشور ایران و برزیل از خانه‌ها آویزان بود.

وی تصریح کرد: کشتی ورزشی استثنایی است که همه اعضای بدن در آن درگیر هستند. شخصیت ورزشکار یک شخصیت آرمانی و ستودنی است و مهمتر از همه فراموش نشدنی است. ما افتخارآفرینی پیشکسوتان عزیزی که اینجا حضور دارند را فراموش نمی‌کنیم. البته ما آن زمان تلویزیون نداشتیم، اما از رادیو گزارش‌های مرحوم عطا بهمنش را می‌شنیدیم و در حالیکه در روستا گندم درو می‌کردیم به همراه مرحوم پدرم این گزارش‌ها را گوش می‌کردیم و از پیروزی آن‌ها خوشحال می‌شدیم.

فرمانده سپاه پاسداران، افزود: شما هیچوقت پوریای ولی را از یاد نمی‌برید یا شخصیت جهان پهلوان تختی یک شخصیت بزرگ برای همه است. یا شهید هادی، صدرزاده و ۱۵۰۰ شهیدی که از جامعه کشتی تقدیم ملت شده اند از یاد نمی‌روند. شخصیت یک کشتی گیر دو بعد قوی دارد، یکی بعد قدرت و مقاومت جسمانی است که با هم تفاوت دارند. البته ما، چون کار نظامی کنیم بیشتر تفاوت این دو واژه را درک می‌کنیم. یک کشتی گیر دارای شخصیت فیزیکی فوق العاده‌ای است.

وی اضافه کرد: وقتی یک کشتی گیر روی پل می‌رود گردن باید فشار بسیار زیادی را تحمل کند تا دوارم بیاورد. وقتی روی پل می‌روند فشار سنگین روحی و روانی و جسمی به آن‌ها وارد می‌شود و یک کشتی گیر باید قدرت و مقاومت زیادی داشته باشد تا از آن پیروز بیرون بیاید. شاید ۸ سال زمان ببرد تا یک کشتی گیر در ۶ دقیقه عملکرد خیلی خوبی داشته باشد و تحت تاثیر نام حریف، داوری، انتظارات یک ملت و فشار تماشاگران قرار نگیرد. اگر کشتی گیر از شکوه حریف بترسد نمی‌تواند قابلیت‌های خود را به نمایش بگذارد. اگر تمرکز ذهنی نداشته باشد نیز نمی‌تواند آماده مبارزه باشد. ما، چون مسلمان هستیم فرمول ساده‌ای از قرآن می‌گویم که می‌فرماید با ذکر خدا قلب‌ها آرامش پیدا می‌کند. وقتی شما به کبریای الهی فکر می‌کنید دیگر شکوه نام یک کشور یا یک کشتی گیر حتی قهرمان بلامنازع جهان باشد.

فرمانده کل سپاه افزود: بعضی وقت‌ها حسن آقای عزیز ما با کشتی گیر آمریکایی که ظاهرا شکست کمی داشته است اگر یاد خدا کرد حتما موفق می‌شود. حریف هم همان تمریناتی که شما انجام می‌دهید را انجام می‌دهید. گاهی ممکن است از ناداوری گله کنیم، اما همه چیز معمولا مساوی است. این را بدانید او هم دقیقا هم وزن شماست، اما نگران نباشید شما مسلمان هستید. با دو رکعت نماز بچه‌ها شاداب می‌شوند و حتی بعضی وقت‌ها با شادابی می‌بازند. ورزشکار قوی کسی است که در پیروزی لطیف باشد و در شکست عزیز باشد. باخت اگر توام با عزت باشد زیباست. حتی اگر می بازید وسط تشک نخوابید و سریع بلند شوید. این پایان داستان نیست و آغاز یک ماجراست.

وی اضافه کرد: طعم تلخ شکست و طعم شیرین پیروزی را ما خیلی در میدان جنگ درک کردیم. اگر خودمان را دست کم بگیریم کم می‌آوریم. وقتی کشتی می‌بینم از استرس زیاد به صندلی فشار می‌آورم یا با وزنه بردارمان بلند می‌شوم. بچه‌ها می‌گویند بابا چرا اینطور می‌کنیم می‌گویم این یک نفر تمام ایران است که روی تشک رفته است. برد و باخت کمترین مسئله ورزش است. هر وقت می‌روید برای برد بروید و از هیچ چیز هم نگران نباشید. گاهی یک یا علی وسط میدان به شما دو برابر انرژی می‌دهد.

وی ادامه داد: مقاله‌ای می‌خواندم بهترین کار این است کشتی گیر برنده دست بازنده را بگیرد. این‌ها به شخصیت کشتی گیر ارتفاع می‌دهد. جوانمردی در ورزش خیلی مهم است. هنوز دنیا در ابهام گلی است که مارادونا با دست زده است. همیشه می‌گویم‌ای کاش وقتی ورزشکار ما خطا کرد و داور ندید به آن اقرار کنیم. این یعنی شجاعت و کمک می‌کند حقی از حریف ضایع نشود. تا المپیک بعدی فاصله زیادی نیست. بچه‌ها باید ایران را پرستاره کنید. نام شما معادل قهرمانی جهان است و هیچ چیز کم ندارید. خدا را شکر وزیر فرمودند و آقای دبیر هم امکانات خوبی را فراهم کرده است. آقای کیهانی هم از ورزشکاران خوب است که حداقل دو عضو خانواده ما را عمل کرده و بزودی هم احتمالا خدمت ایشان خواهیم رفت. گاهی وقت‌ها برای مبارزه شما دویست سیصد تا صلوات می‌فرستم.