شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#تهران#شهرداری تهران#آنلاین

هفت میلیون نفر در کشور دیابت دارند

 حمید صاحب مدیرکل سلامت شهرداری تهران در همایش بزرگ پیاده روی هفته دیابت که با شعار سلامتی را قدم بزن در دریاچه شهدای خلیج فارس برگزار شد، با اشاره به نقش پررنگ ورزش در کنار اصلاح شیوه های زندگی و تغذیه برای مقابله با دیابت، افزود: شهرداری تهران امکانات خود را در حوزه های مختلف برای ترویج شیوه های زندگی سلامت در دسترس شهروندان قرار داده است و تلاش می کند، با افزایش این امکانات دسترسی ارزان و آسان مردم به خدمات شهری خصوصا امکانات ورزشی را فراهم کند. 

 

 


وی اضافه کرد: بسیاری از شهروندان اطلاعی از ابتلای خود به دیابت ندارند و از این رو در مرحله پیش دیابت قرار دارند. با توجه به اینکه دیابت نشانه روشنی ندارد ضرورت دارد با افزایش آگاهی عمومی در مورد این بیماری و راه های پیشگیری از بروز آن به گونه ای عمل کنیم که بتوانیم شهروندانی سالم داشته باشیم.

 

 

 

بیشتر بدانید : 

 

 
 
 

کوروش اعتماد مدیرکل دفتر بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت نیز در این همایش گفت:  اکنون ۷ میلیون نفر معادل ۱۴ درصد جمعیت  بالای ۳۰ سال کشور به دیابت مبتلا هستند که برای جلوگیری از افزایش این تعداد نیازمند اصلاح شیوه های سبک زندگی مردم هستیم. 

 

 

اعتماد گفت: برای تغییر شیوه زندگی مردم انجام فعالیت های ورزشی نیز دارای اهمیت است و می توان با تحرک بیشتر و انجام ورزش تا ۷۰ درصد از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

 

 

 

وی اضافه کرد: هر فرد در روز با ۳۰ دقیقه ورزش می تواند خود را در برابر این بیماری ایمن کند.

 

 

علی خلیلی رئیس فدراسیون ورزش های همگانی نیز در این همایش گفت: این فدراسیون با طراحی پروژه ای با عنوان ۳۰*۳۰ به دنبال اجرای ۳۰ برنامه با مخاطب انبوه در ۳۰ استان کشور تا با نهادینه کردن ورزش همگانی به سلامتی مردم کمک کند. 

 

 

خلیلی با بیان اینکه ورزش همگانی ارزانترین و در دسترس ترین امکان برای کاستن از بیماری های مانند دیابت است، افزود: براساس آمارها هم اینک بیش از ۸۰ درصد مردم دچار کم تحرکی هستند. این موضوع سبب شده است که ۱۴ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال کشور در مرحله پیش دیابت قرار داشته باشند که با توسعه ورزش های همگانی می توانیم از افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری جلوگیری کنیم. 

 

 

به گفته وی، طراحی برنامه های ورزشی برای کارکنان دولت در استان ها، طراحی ورزش های صبحگاهی و عصراهی با مخاطب انبوه و طراحی مسابقات فوتبال خیابانی از دیگر برنامه های است که در راستای ترویج ورزش همگانی در دستور کار فدراسیون ورزش های همگانی قرار دارد.

گفتنی است در همایش بزرگ پیاده روی هفته دیابت، گروه های ورزشی و هنرمندان در قالب برنامه صبح و نشاط به اجرای برنامه پرداختند.