شهرخبر

ارمنستان: برای امضای توافقنامه صلح با آذربایجان آماده‌ایم

ارمنستان: برای امضای توافقنامه صلح با آذربایجان آماده‌ایم

آرمن گریگوریان دبیر شورای امنیت ارمنستان گفت که ایروان آماده برگزاری مذاکرات صلح و امضای توافق با جمهوری آذربایجان در واشنگتن است.

به گزارش مشرق، گریگوریان سه‌شنبه در مصاحبه با تلویزیون دولتی ارمنستان اظهار کرد: ما آماده‌ایم که گفت‌وگوها درباره نهایی کردن توافق صلح را ادامه دهیم.

وی تاکید کرد: ما آماده هستیم که در صورت امکان توافقنامه صلح را تا پایان سال جاری امضا کنیم. همچنین این امکان وجود دارد که گفت‌وگوها را در هر سطحی در واشنگتن برگزار کنیم.

قره‌باغ بعد از سقوط امپراطوری روسیه در سال ۱۹۱۷ مورد ادعای ارمنستان و جمهوری آذربایجان قرار گرفت و در اوایل دهه ۱۹۹۰ طی یک جنگ از جمهوری آذربایجان جدا افتاد.

جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۲۰ و دومین جنگ با ارمنستان، بخشی از اراضی قره‌باغ را باز پس گرفت و اخیرا نیز پس از حملات باکو به بخش‌های باقی‌مانده از قره‌باغ، ارمنی‌های حاضر در این منطقه به شروط جمهوری آذربایجان مبنی بر خلع‌ سلاح این منطقه تن دادند.

مقامات دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان بارها طرف مقابل خود را به کارشکنی در برابر ابتکارات صلح جامعه بین‌المللی و رفع اختلاف مناقشه بیش از ۳۰ ساله دو کشور بر سر قره باغ متهم کرده‌اند. این در حالی است که ارمنستان بارها جمهوری آذربایجان را به نسل‌کشی نیز متهم کرده است.

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان اخیرا تصریح کرد: بیش از ۱۰۰ هزار ارمنی از قره باغ کوهستانی تخلیه شده‌اند و همچنین حدود ۲۰ هزار ارمنی دیگر از این منطقه پس از جنگ ۴۴ روزه در سال ۲۰۲۰ به ارمنستان گریخته‌اند. وظیفه فوری ما تمرکز بر تامین هر چه سریع تر نیازهای بشردوستانه این افراد است.

منبع: ایرنا