شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ایران#ترکیه#عراق#میراث فرهنگی#وزارت

امکان ورود گردشگران خارجی با خودروی شخصی به ایران فراهم شد

معاون وزارت میراث فرهنگی گفت: تاکنون ورود گردشگران خارجی باخودور برای کشورهای عراق و ترکیه به نتیجه رسیده و برای ارمنستانی‌ها نیز تا ماه آینده اعلان عمومی می‌شود.

امکان ورود گردشگران خارجی با خودروی شخصی به ایران فراهم شد
به گزارش سلام نو به نقل از تسنیم، علی‌اصغر شالبافان ظهر امروز در حاشیه بهره‌برداری یک هتل در این کلانشهر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در نیمه دوم سال گذشته با بروز ناآرامی‌ها، شاهد کاهش ورود گردشگران خارجی به کشور بودیم، اما از اسفند ماه دوباره روند روبه رشدی را در گردشگری داشتیم و امسال تا کنون شاهد رشد قابل توجهی در این زمینه بوده‌ایم.

میزان گردشگرپذیری کنونی متناسب با ظرفیت‌های کشور نیست

وی با تصریح بر این نکته که اینکه این وجود میزان گردشگرپذیری کنونی متناسب با ظرفیت‌های کشور نیست، افزود: بخشی از ظرفیت ورودی در ارتباط با همسایگان پیگیری شده و با اقدامات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فعال شده است.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ابراز امیدواری کرد که با برنامه‌های دولت شاهد نتیجه بخش بودن برنامه‌های سیاست تنوع بازار و تسهیل تردد گردشگران خارجی با خودرو باشیم و ادامه داد: تاکنون ورود گردشگران خارجی باخودور برای کشورهای عراق و ترکیه به نتیجه رسیده و برای ارمنستانی‌ها نیز تا ماه آینده اعلان عمومی می‌شود.

جذب 291 میلیون دلاری‌ سرمایه‌گذاری خارجی

شالبافان همچنین از جذب 291 میلیون دلاری‌ سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه گردشگری طی دو سال فعالیت دولت سیزدهم خبر داد و گفت: بخشی از سرمایه‌گذاری خارجی انجام شده توسط سرمایه‌گذاران ایرانی خارج از کشور بوده است.

وی در ادامه سخنان خود به اجرای 2500 مورد پروژه گردشگری در کشور خبر داد و گفت: این پروژه‌ها با سرمایه‌گذاری بیش از 370 هزار میلیارد تومانی در حال ساخت هستند.

برنامه‌ دولت برای ‌حمایت از سرمایه‌گذاران گردشگری

شالبافیان افزود: از این بین 187 پروژه با حجم سرمایه گذاری حدود 18 هزار میلیارد تومان متعلق به فارس است که مهمترین آن‌ها سه هتل پنج ستاره و پنج هتل چهار ستاره است که در آینده نزدیک افتتاح می‌شود.

وی همچنین در خصوص برنامه‌های دولت برای تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاران گردشگری، گفت: یکی از برنامه‌ها برای تشویق سرمایه گذاری در این بخش که در برنامه هفتم توسعه نیز تصویب شد امکان در نظر گرفتن کاربری‌های ترکیبی در فضاهای گردشگری است که امکان تجاری، اداری و مسکونی در کنار کاربری‌های گردشگری را فراهم می‌کند و به گونه‌ای تامین مالی از محل پروژه گردشگری محسوب می‌شود ومشوق خوبی برای ورود سرمایه گذاران به حوزه گردشگری است.

شالبافیان خاطرنشان کرد: فروش و پیش فروش برخی از بخش‌های تاسیسات گردشگری و امکان بهره‌برداری فازبندی آن‌ها مشوقی دیگر برای سرمایه گذاران این بخش است و همچنین به بهره‌برداری زودتر طرح‌های نیمه تمام نیز کمک می‌کند.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین از شناسایی 1500 فرصت سرمایه‌گذاری با استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج ار کشور خبر داد و گفت: 210 بسته از بین 1500 فرصت انتخاب شدند و برخی از این‌ها با هماهنگی استانداری‌ها به صورت بی‌نام مجوز گرفتند، به نحوی که همه مراحل اداری و بروکراسی پیچیده طی شده و نیاز به طی مراحل ندارد و آماده سرمایه‌گذاری هستند.

به گفته شالبافان، این بسته‌ها در سال آینده در همایش سرمایه‌گذاری که به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود، ارائه خواهد شد. استان فارس در کشور مسئولیت چند میز گردشگری را به عهده دارد، که گردشگری ادبی و گردشگری عشایری از جمله آنهاست.

معاون وزیر میراث فرهنگی در خاتمه از رونمایی فعالیت‌های میز ملی عشایر به میزبانی استان فارس برای اولین بار هم خبر داد و افزود: هدف این میز، معرفی ظرفیت‌های فرهنگی بی نظیری است که عشایر کشور دارند.

با افتتاح این هتل در شیرازاز سوی معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امکان اقامت 160 نفر به ظرفیت اقامتی گردشگری شیراز افزوده شد.