شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#مجلس#نماینده مجلس#رئیس‌جمهور
نیم قرن با اقتصاد ایران؛23 آبان

حمایت 150 نماینده مجلس از اقدامات رئیس‌جمهور در مبارزه با گرانفروشی

اقتصادنیوز:«نیم قرن با اقتصاد ایران» به سال چهارم رسید. ما در این بخش‌ تلاش می‌کنیم روندهای اقتصاد ایران و جهان را به‌صورت گذرا و در میان اخبار و گزارش‌های منتشرشده در مطبوعات مرور کنیم:
حمایت 150 نماینده مجلس از اقدامات رئیس‌جمهور در مبارزه با گرانفروشی

بررسی روندی موضوعات و اخبار اقتصادی کمک می‌کند تا درک درستی از وضع امروزمان در حوزه اقتصادی داشته باشیم.در این بررسی تاریخی برخی موضوعات، نهادها و اشخاص به صورت خاص مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.

در سال 1402، اقتصادنیوز در نیم‌قرن با اقتصاد ایران با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1353، 1363، 1373، 1383 و 1393 تقدیم مخاطبان می‌شود.

23 آبان 1353

نخست‌وزیر برای حل مشکل تراکم کالا به خرمشهر رفت

مقارن ساعت 10 صبح امروز اقای امیرعباس هویدا، نخست‌وزیر با هواپیما وارد فرودگاه آبادان شد و مورد استقبال آقای مجتبایی، استاندار خوزستان قرار گرفت.

هویدا در حالی که آقایان جواد شهرستانی وزیر راه و ترابری، هوشنگ انصاری وزیر دارایی، فریدون مهدوی وزیر بازرگانی و تیمسار آزموده رئیس‌کل گمرکات و رئیس سازمان بنادر و کشتیرانی ایشان را همراهی می‌کردند، از فرودگاه عازم خرمشهر شد.

نخست‌وزیر پس از ورود به خرمشهر به بازدید از انبارها، تاسیسات گمرک، بندر و اسکله‌های این شهر پرداخت.

در سفر آقای هویدا به خوزستان مساله تراکم کالا در گمرکات و نیز افزایش روزافزون حجم محصولات وارداتی در اسکله‌ها و بنادر خرمشهر و شاهپور موردبحث و گفت‌و‌گو قرار گرفت.

 

23 آبان 1373

تعاونی‌ها موظف به عرضه کالاها با نرخ‌های جدید شدند

اتاق تعاون استان تهران با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرد: تمامی تعاونی‌ها موظف به اعلام موجودی کالاهای خود هستند و آن دسته کالاهای شرکت‌های تعاونی خریداری‌شده در گذشته باید براساس قیمت‌های جدید سازمان حمایت از مصرف‌کننده توزیع شوند.

در این بخشنامه آمده است، در راستای اجرای سیاست‌های جدید دولت در امر مبارزه با پدیده گرانفروشی و احتکار به منظور جلوگیری از هرگونه اجحاف به مصرف‌کنندگان، تمامی تعاونی‌های استان مکلف به همکاری با سازمان تعزیرات حکومتی و ستاد تنظیم بازار و اجرای قیمت‌های اعلام‌شده ازسوی سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده هستند.

در این بخشنامه تاکید شده است، تمامی خرید و فروش‌های شرکت‌های تعاونی تهران باید با فاکتور کامل و درج قیمت باشد. همچنین تمامی تعاونی‌ها باید در اسرع وقت موجودی کالاهای انبار تعاونی را اعلام و جهت توقف کالا در انبار فروشگاه را بررسی کنند و در حداقل زمان ممکن کالاها را در اختیار اعضای مصرف‌کننده قرار دهند.

 

حمایت 150 نماینده مجلس از اقدامات رئیس‌جمهور در مبارزه با گرانفروشی

بیش از 150 تن از نمایندگان مجلس با امضای نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهوری که در پایان جلسه علنی بعد از ظهر دیروز خوانده شد، حمایت خود را از آقای هاشمی رفسنجانی در امر مبارزه با گرانفروشی اعلام کردند.

در این نامه با اشاره به سخنان امیدبخش و هشداردهنده رئیس‌جمهوری درباره مبارزه با گرانفروشی آمده است: عده معدودی باورشان نیامد و از کنار این تصمیم یا بی‌تفاوت گذشتند و یا مغرضانه درباره ناکام ماندن این مبارزه به داوری نشستند.

در قسمت دیگری از این نامه اضافه شده است که بازداشت محتکران و شناسایی و توقیف انبارهای مواد غذایی و کالاهای ضروری، بخشی از اقدامات انجام‌شده برای مبارزه با هیولای تورم و گرانفروشی است.

 

23 آبان 1383

کل تعهدات خارجی کشور 33.5 میلیارد دلار است

تعهدات خارجی قطعی کشور در پایان سال 82 معادل 12 میلیارد و 100 میلیون دلار بوده که 2 میلیارد و 850 میلیون دلار نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته است.

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعلام کرد با احتساب تعهدات بالقوه، تعهدات قطعی و احتمالی کشور به 335 میلیارد دلار می‌رسد.

همچنین افزایش بدهی‌های خارجی به طور عمده از افزایش بدهی‌های کوتاه‌مدت ناشی از افزایش اعتبارات اسنادی بوده است.