شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#آنلاین

اسرار بویینگ فاش شد

اسرار بویینگ فاش شد

گروه هکری «لاک بیت» داده های داخلی بویینگ (یکی از بزرگترین پیمانکاران دفاعی و فضایی آمریکایی) را در فضای آنلاین منتشر کرد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  هکرها در ماه اکتبر اعلام کردند به انبوهی از داده‌های حساس از این شرکت دست یافته اند و اگر بویینگ باج را تا 2 نوامبر پرداخت نکند، آنها را منتشر می‌کنند. طبق پستی در وب سایت گروه هکری لاک بیت، داده‌های بویینگ در نخستین ساعت روز جمعه منتشر شده است. تاریخ بیشتر فایل‌های افشا شده اواخر اکتبر است.

شرکت بویینگ یکی از بزرگترین پیمانکاران دفاعی و فضایی آمریکایی چندملیتی است، که در سال 1916 توسط «ویلیام بوئینگ» در شهر سیاتل، واشینگتن تأسیس شد.

در طول دهه‌های گذشته همواره تمرکز اصلی این شرکت بر تولید هواپیماهای مسافربری معطوف بوده است. شرکت بوئینگ در سال 1997 با خریداری شرکت مک‌دانل داگلاس به بزرگترین شرکت هوافضای جهان تبدیل شد. این شرکت دومین شرکت صنایع دفاعی جهان پس از لاکهید مارتین می‌باشد، همچنین بزرگترین صادرکننده کالا و خدمات در ایالات متحده محسوب می‌شود.

بویینگ درخصوص این مشکل در بیانیه‌ای تأیید کرد بخش‌های قطعات و توزیع این شرکت تحت تأثیر حمله سایبری قرار گرفته اند.

در بیانیه این شرکت آمده است: ما از این امر آگاه هستیم. یک گروه باج افزاری اطلاعاتی را منتشر کرده که از سیستم‌های ما سرقت شده است. ما همچنان مشغول بررسی این رویداد هستیم و با نیروهای مجری قانون، مقامات رگولاتوری و شرکت‌های قربانی در تماسیم.

بویینگ همچنین اعلام کرد که اطمینان دارد رویداد مذکور تهدیدی برای هواپیماها یا پروازهای آن نیست اما از اظهار نظر درباره آنکه آیا داده‌های حساس دفاعی یا غیره به دست هکرها افتاده یا خیر، خودداری کرد.

باج افزار لاک بیت نخستین بار در یک انجمن امنیت سایبری روسی زبان در ژانویه 2020 میلادی مشاهده شد و از آن زمان ردپای آن در در سازمان‌هایی در آمریکا، هند و برزیل دیده شده است.

طبق اطلاعات آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت آمریکا(CISA)این گروه هکری 1700 سازمان آمریکایی را هک کرده است.

انتهای پیام/