سازمان ملل خواستار بررسی بمب های انفجاری قوی در غزه شد

ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه به وقت محلی در نشستی خبری گفت که اسرائیل باید به استفاده از چنین سلاح‌هایی در منطقه پرجمعیت که محل سکونت ۲.۳ میلیون فلسطینی است، پایان دهد.

این مقام سازمان ملل که به امان پایتخت اردن سفر کرده است، افزود: بمباران گسترده غزه توسط اسرائیل، از جمله استفاده از سلاح‌های انفجاری قوی در مناطق پرجمعیت به وضوح تأثیرات انسانی و حقوق بشری ویرانگری داشته است.

وی ادامه داد: این حملات باید مورد بررسی قرار گیرند. این حملات نامتناسب و ناقض قوانین بشردوستانه بین المللی هستند و ما بسیار نگران هستیم.

ولکر ترک همچنین به خبرنگاران گفت که اسرائیل باید اقدامات فوری برای حفاظت از فلسطینیان در کرانه باختری اتخاذ کند، زیرا از زمان آغاز درگیری با حماس در ماه گذشته، آنها هدف خشونت‌های بیشتری از سوی شهرک‌ نشینان اسرائیلی قرار گرفته اند.

این مقام سازمان ملل گفت که از ابتدای ماه اکتبر سال جاری، حداقل ۱۷۶ فلسطینی از جمله ۴۳ کودک و یک زن در حوادث مربوط به نیروهای امنیتی اسرائیل در کرانه باختری کشته شده اند و دست کم هشت فلسطینی نیز توسط شهرک نشینان اسرائیلی کشته شده اند.

 در حالی عملیات طوفان الاقصی وارد سی و پنجمین روز خود شده که پیشتر سخنگوی وزارت بهداشت نوار غزه با اشاره به وضعیت فاجعه‌بار بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این شهر، از افزایش آمار شهدای کادر درمان این شهر تا ۱۹۵ نفر خبر داده بود.

«اشرف القدره» سخنگوی وزارت بهداشت غزه بعد از ظهر امروز در این باره اعلام کرد: تعداد شهدای تجاوزات رژیم صهیونیستی در روز سی و پنجم به ۱۱۰۷۸ شهید رسیده است. در میان شهدا ۴۵۰۶ کودک، ۳۰۲۷ زن و ۶۷۸ سالمند وجود دارند.

القدره همچنین گفت که تعداد مجروحان جنایات رژیم صهیونیستی در ۳۵ روز اخیر نیز به ۲۷۴۹۰ تن افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، گروههای مقاومت فلسطین روز شنبه ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳ عملیات غافلگیر کننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اشغالگر قدس آغاز کردند و این رژیم برای تلافی و جبران شکست خود و توقف عملیات گروههای مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

حمایت امنیتی و نظامی غرب به ویژه ایالات متحده آمریکا از رژیم صهیونیستی به بهانه دفاع از خود، عملا چراغ سبز و مجوزی به تل آویو برای کشتار بی‌رحمانه کودکان و زنان فلسطینی است.