شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#آمریکا#روسیه#سازمان ملل

دیپلمات روس: به جای گفتگو در مورد آینده غزه باید به فکر نجات حال حاضر غزه بود

دیپلمات روس: به جای گفتگو در مورد آینده غزه باید به فکر نجات حال حاضر غزه بود

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در واکنش به سخنان وزیر خارجه آمریکا در این باره نوار غزه در آینده چگونه باشد، گفت: «جامعه جهانی باید به فکر نجات مردم ساکن غزه در حال حاضر باشد، نه آنکه در مورد آینده این منطقه پس از پایان درگیری کنونی صحبت کند.»

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل شب گذشته در یک نشست مطبوعاتی، اعلام کرد که جامعه بین الملل باید زمان حال نوار غزه را نجات دهد، نه آنکه در مورد آینده این منطقه پس از پایان درگیری کنونی بین اسرائیل و فلسطین صحبت کند. 

نبنزیا گفت: «اکنون زمان مناسبی برای بحث درباره آینده غزه نیست، باید حال آن را حفظ کنیم، مردم اکنون در حال کشته شدن هستند.» این دیپلمات روس این مسئله را  در واکنش به سخنان آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که گفته بود دولت فلسطین باید نوار غزه و کرانه باختری را رهبری کند، توضیح داد.

پیش از این گزارش شد که ده‌ها نفر در نتیجه استفاده نظامیان اسرائیلی از فسفر سفید در جریان گلوله باران نوار غزه زخمی شده‌اند و تعداد زیادی از مردم که از  مشکلات تنفسی رنج می برند در بیمارستان الشفا بستری شدند.

در اواخر ماه اکتبر، ابراهیم کریشی، رئیس هیئت دیپلماتیک فلسطین در مقر سازمان ملل در ژنو، گفت که اسرائیل در حملات به نوار غزه از فسفر سفید ممنوعه استفاده کرده است. این واقعیت از سوی سازمان بین المللی حقوق بشر دیده بان حقوق بشر نیز تایید شده است.

ابراز تأسف روسیه از عدم پیشرفت در تصویب قطعنامه مربوط به غزه

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز شب گذشته اعلام کرد که هنوز هیچ پیشرفتی در دستیابی به توافق بر سر متن قطعنامه مربوط به مناقشه فلسطین و اسرائیل پیشنهادی ده عضو غیردائم شورای امنیت سازمان ملل متحد حاصل نشده است. او در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: "تا جایی که من می‌دانم هنوز هیچ توافقی در این باره وجود ندارد."

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز شب گذشته در مصاحبه با رویترز گفت: هنوز برای صحبت در مورد احتمال تشکیل ماموریت حافظ صلح سازمان ملل در نوار غزه خیلی زود است. وی در پاسخ به این سوال که آیا مذاکراتی با اسرائیل درباره این موضوع انجام شده؟ گفت: «این مسئله مورد بحث قرار نگرفته است.» گوترش اعتراف کرد که سازمان ملل قدرت یا ابزاری برای جلوگیری از نسل کشی کنونی در نوار غزه ندارد، اما این پلتفرم در تلاش است تا راه حلی برای بحران کنونی بیابد.

گوترش روز گذشته همچنین تایید کرد که از آغاز تشدید درگیری فلسطین و اسرائیل، 92 کارمند سازمان ملل کشته شده‌اند. به گفته وی، تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی در منطقه محصور شده غزه نشان می‌دهد که در عملیات نظامی اسرائیل «چیزی اشتباه» است.

پیش از این، در 25 اکتبر، شورای امنیت سازمان ملل پیش نویس قطعنامه پیشنهادی روسیه درباره اوضاع غزه که عناصری از پیش نویس برزیل را در نظر گرفته بود و هفته قبل تصویب نشده بود، را رد کرد. چهار کشور موافق و 9 کشور رای ممتنع دادند. به گفته واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه، اعضای شورای امنیت شهامت نشان دادن عقل سلیم راهبردی  را پیدا نکردند.

انتهای پیام/