واردات خودروی کارکرده به بازار ثبات می‌بخشد

  مجتبی یوسفی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاثیر واردات خودروهای کارکرده بر ثبات بازار خودرو ، اظهار داشت: مجلس در این دوره تلاش کرد تا به دغدغه های اصلی مردم بپردازد. یکی از این دغدغه ها بحث خودرو است. مردم یا از خودروی شخصی استفاده کرده و یا مجبور هستند از خودروهای عمومی استفاده کنند. از این جهت قطعا خودرو یکی از کالاهای تاثیرگذار در زندگی مردم است. در حوزه خودرو با مشکلات ساختاری جدی مواجه بودیم.

وی افزود: این مشکلات به قیمت و کیفیت خودروها باز می گردد. مشکل کیفیت که به چند دهه گذشته باز می گردد. مشکل قیمت نیز به دنبال عرضه کم خودرو به بازار اضافه شد. تنها راه برای کنترل قیمت و کیفیت خودرو، واردات است. در عین اینکه این مجلس قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان را مصوب کرد اما از روز اول برای ایجاد رقابت در بازار خودرو و جلوگیری از انحصار و اجحاف در حق مصرف کننده تلاش کرد.

واردات خودروی کارکرده به بازار ثبات می‌بخشد

عضو هیات رئیسه مجلس، تصریح کرد: مجلس در ابتدا واردات خودروهای نو را علی رغم وجود همه مخالفت ها به تصویب رساند و سپس به دلیل ایجاد مشکلات ارزی، مجلس واردات خودروهای کارکرده را هم به تصویب رساند. مجلس هزینه ان را پرداخت کرد. حتی خبر این مصوبه باعث شد تا قیمت خودروها 40 تا 50 درصد کاهش پیدا کند. خودروی ایرانی که به ناحق در بازار 900 میلیون خرید و فروش می شد به 600 میلیون تومان کاهش یافت. با نهایی شدن آئین نامه واردات خودروی کارکرده از سوی وزارت صمت و تصویب آن در هیات دولت این ثبات در بازار خودرو بیشتر هم خواهد شد.