عادی سازی با اسرائیل از دستور کار خارج نشده است

خالد الفالح وزیر سرمایه گذاری عربستان سعودی اعلام کرد که عادی سازی روابط این کشور با رژیم اسرائیل همچنان روی میز است، اما همیشه مشروط به دستیابی به راه حل مسالمت آمیز برای مسئله فلسطین خواهد بود.

طبق گزارش اسپوتنیک، خالد الفالح در جلسه مجمع اقتصاد جدید بلومبرگ که در سنگاپور برگزار شد، در پاسخ به سوالی در مورد عادی سازی روابط عربستان سعودی و رژیم اسرائیل گفت: این موضوع روی میز بوده و هنوز هم روی میز قرار دارد؛ حوادثی که طی ماه گذشته رخ داده، نشان داد که چرا عربستان اصرار دارد حل و فصل مناقشه در مورد فلسطین باید بخشی از عادی سازی باشد.

وزیر سرمایه گذاری عربستان افزود: حقوق اولیه مردم فلسطین سلب شده و حق ایجاد کشور و موجودیت مسالمت آمیز به آن‌ها داده نشده است. اکنون که این وضعیت وحشتناک رخ داده، زمان آن رسیده که روی این موضوع متمرکز شویم و مسئله را حل کنیم.

عادی سازی با اسرائیل از دستور کار خارج نشده است

وی همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود تأکید کرد: پادشاهی عربستان در حال حاضر امکان استفاده از تسلیحات نفتی برای فشار به منظور حصول توافق آتش بس در نوار غزه را بررسی نمی‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ریاض از ابزار‌های اقتصادی از جمله قیمت نفت برای فشار برای دستیابی به توافق آتش بس در غزه استفاده خواهد کرد یا خیر، گفت: این موضوع امروز مورد بحث ما نیست و عربستان در تلاش است تا صلح از طریق گفتگو‌های مسالمت آمیز برقرار شود.