به گزارش اکوایران، دموکرات‌های سنای آمریکا در روز سه‌شنبه از تلاش جمهوری‌خواهان برای جلب موافقت سریع جهت تصویب لایحه کمک‌های اضطراری به اسرائیل که هفته گذشته در کنگره تصویب شده بود، اما شامل هیچ کمکی برای جنگ اوکراین نمی‌شود، جلوگیری کردند.

به نوشته رویترز، راجر مارشال، سناتور جمهوری‌خواه گفت: «زمان حیاتی است و سنا نباید در ارسال این کمک‌ها به اسرائیل یک روز دیگر تأخیر کند».

دموکرات‌ها با جلوگیری از رأی‌گیری بر سر بسته پیشنهادی، بر اهمیت ارائه کمک به اوکراین، علاوه بر کمک‌های بشردوستانه، بودجه امنیت مرزی و بودجه لازم برای تقابل با نفوذ فزاینده چین در اقیانوس هند و اقیانوس آرام تأکید کردند. این درخواست‌ها در لایحه بودجه ۱۰۶ میلیارد دلاری جو بایدن که ماه گذشته به کنگره ارسال کرد، لحاظ شده بود.

دموکرات‌ها همچنین جمهوری‌خواهان کنگره را متهم کردند که با بحران اسرائیل بازی سیاسی کرده و با به تعویق‌انداختن کمک‌ها به اسرائیل، به دنبال قطع بودجه سازمان امور مالیاتی هستند.

لایحه کنگره شامل ۱۴.۳ میلیارد دلار کمک مالی برای اسرائیل به عنوان پاسخ به حمله ۷ اکتبر حماس است؛ اما قرار است این پول از راه کاهش بودجه سازمان مالیاتی فدرال تأمین شود. این بودجه شامل ۴ میلیارد دلار برای خرید سامانه‌های دفاعی گنبد آهنین و دیوید اسلینگ برای مقابله با تهدیدات راکتی کوتاه‌برد و همچنین انتقال تجهیزات از ذخایر آمریکا است.

سناتور پتی موری که ریاست کمیته تخصیص سنا را بر عهده دارد، گفت: «متحدان ما در اوکراین نمی‌توانند بیش از متحدان ما در اسرائیل تأخیر را تحمل کنند».

رأی مثبت کنگره به این بسته عمدتا حزبی بود. دموکرات‌ها کاهش پیشنهادی سازمان مالیاتی را یک «قرص سمی» با انگیزه سیاسی خواندند که با کاهش جمع‌آوری مالیات، کسری بودجه ایالات متحده را افزایش می‌دهد. آنها همچنین گفتند که ادامه حمایت از اوکراین ضروری است.

برای تبدیل شدن به قانون، این بسته باید در سنای تحت کنترل دموکرات‌ها و همچنین کنگره با اکثریت جمهوری‌خواه تصویب شده و توسط بایدن امضا شود. کاخ سفید گفته بود بایدن لایحه کنگره را وتو خواهد کرد.

رهبران سنا در حال نوشتن لایحه بودجه تکمیلی خود هستند و امیدوارند که آن را به زودی در این هفته معرفی کنند.