شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#آمریکا#سنای آمریکا#مکزیک#مهاجران

ارئه طرح محدود کردن ورود مهاجران به آمریکا از مرز مکزیک در سنا

ارئه طرح محدود کردن ورود مهاجران به آمریکا از مرز مکزیک در سنا

سه جمهوری خواه برجسته سنای آمریکا طرحی را برای محدودکردن ورود مهاجران به خاک آمریکا از مرز مکزیک، ارائه کردند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سه جمهوری خواه برجسته سنای آمریکا روز گذشته طرحی را برای محدودکردن عبور مهاجران از مرز مکزیک و ورود به خاک آمریکا ارائه کردند.

در این طرح یک صفحه‌ای که از سوی لیندسی گراهام، تام کاتن و جیمز لنکفورد ارائه شده شامل ادامه ساخت دیوار مرزی و نگه داری از پناهجویان در خارج از مرزهای آمریکا در فرآیند بررسی درخواست پناهندگی آنهاست.

این طرح پس از آن ارائه شد که مایک جانسون رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا با اعضای سنا دیدار و طرح جامع خود برای مرتبط کردن کمک ها به اوکراین تا قانون مصوب جمهوی خواهان کنگره با نام HR-2 را ارائه کرد که در آن قانون، دسترسی مرزی محدود شده و محدودیت های بیشتری در مورد پناهجویان اعمال می شود.

جان تیون مرد شماره 2 جمهوری خواهان سنا در جمع خبرنگاران اظهار کرد طرح جانسون مورد حمایت شمار زیادی از جمهوری خواهان در سنا قرار گرفته و طرحی قوی است.

این در حالی است که کنگره آمریکا به پایان مهلت زمانی تصویب بودجه موقتی برای نهادهای فدرال که 17 نوامبر است، نزدیک می شود و زنگ خطر تعطیلی دولت به صدا درآمده است. علاوه بر این برخی جمهوری خواهان کنگره خواستار سختگیرانه تر شدن قوانین موقتی مرزی شدند تا از این راه مانع از ورود هزاران مهاجر غیرقانونی به خاک آمریکا شده و دولت بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.

در این طرح آمده است این راهکارها از قانون HR-2 برگرفته شده و اصلاحات سیاسی مهم و چشمگیری را در اولویت قرار می دهد که برای تضمین امنیت مرزها بسیار حیاتی است.

بر این اساس در طرح پیشنهادی جمهوری خواهان سنا، ساخت دیوار مرزی که در دوران ریاست جمهوری ترامپ آغاز شده بود، ادامه می یابد و شمار زیادی از مهاجران شرایط لازم برای درخواست پناهندگی را ندارند. همچنین در این طرح یک سیاست بحث برانگیز احیا شده که در آن از پناهجویان خواسته می شود تا زمان پایان رسیدگی به درخواست پناهندگیشان، در مکزیک بمانند.

این در حالی است که روز گذشته کاروانی متشکل از دستکم صدها مهاجر از شهر تاپاچولا در جنوب مکزیک به سمت مرز جنوبی آمریکا حرکت کردند.

براساس این گزارش، این کاروان کوچک در نظر دارد به کاروان بزرگتری از مهاجران ملحق شود که 6 روز قبل این منطقه را ترک کرده است. سازمان دهندگان این کاروان گفتند کاروان اولیه بزرگی که از این منطقه به راه افتاد متشکل از حدود 7 هزار مهاجر بود در حالی که مقامات دولتی در شهر جنوبی چیاپاس این گروه را حدود 3500 نفر تخمین زدند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که نامزد دموکرات ها برای شرکت در انتخابات 2024 است، تحت فشار مضاعفی برای کاهش تعداد مهاجران غیرقانونی است که از طریق مرز مکزیک وارد خاک آمریکا می شوند.

هفته پیش نیز یک قاضی آمریکایی با صدور یک حکم موقتی، مقامات اداره مهاجرت فدرال را از تخریب سیم های خاردار کشیده شده در سراسر مرز این کشور با مکزیک منع کرد.

براساس این حکم، مقامات اداره مهاجرت اجازه ندارند این سیم های خاردار را که در مرز بین ایالت تگزاس با کشور مکزیک به منظور جلوگیری از عبور مهاجران غیرقانونی از طریق رودخانه ریو گراند و ورود به خاک آمریکا کشیده شده، جمع آوری و تخریب کنند.

سیم های خاردار مرز مکزیک با آمریکا با هزینه گارد ملی تگزاس و در راستای بخشی از عملیات ستاره تنها(لقب ایالت تگزاس) کشیده شده که ابتکاری از سوی گرگ ابوت فرماندار جمهوری خواه این ایالت بود که در سال 2021 با هدف جلوگیری از عبور غیرقانونی مهاجران از این مرز کشیده شد.

علاوه بر این، چندی قبل براساس یک سند منتشر شده از سوی اداره مهاجرت و گمرکات آمریکا، جو بایدن دستور تعطیلی برخی مراکز نگه داری از مهاجران را به دلیل هزینه‌های بالای آنها داده است.

جو بایدن در دوران کمپین ریاست جمهوری سال 2020، وعده اصلاح و بازنگری در روند نگه داری از مهاجران را داده بود اما با افزایش چشمگیر مهاجرت به آمریکا و تلاش برای عبور غیرقانونی از مرزهای آمریکا با مکزیک، تحقق به این وعده مشکل شد. شکست دولت بایدن در تلاش برای اصلاح این مراکز نشان دهنده چالشی است که بایدن برای کمپین انتخاباتی خود برای سال 2024 با آن مواجه است.

دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری خواهان برای انتخابات 2024، پیشتر در یک ویدئوی تبلیغاتی جو بایدن رئیس جمهور فعلی آمریکا و جدی ترین رقیب دموکرات خود را به دلیل اعمال سیاست های نادرست در قبال مهاجران و هجوم بی سابقه آنها برای عبور غیرقانونی از مرز طی سال های اخیر را مورد انتقاد قرار داد و حق شهروندی برای کودکانی که در خاک آمریکا به دنیا آمده‌اند را یک جاذبه خواند. ترامپ تاکید کرد که بسیاری از کشورها شهروندی حق تولد را برای کودکان مهاجران محدود کرده‌اند.

ترامپ در کمپین های انتخاباتی سال 2016 نیز سیاست های سختگیرانه‌ای را در قبال مهاجران داشت و بعدها پروژه ساخت دیوار در سراسر مرز مکزیک با آمریکا را همانطور که وعده داد بود، عملیاتی کرد.

گفتنی است موضوع مهاجران غیرقانونی در آمریکا و تلاش آنها برای ورود به خاک این کشور از طریق مرزهای مکزیک تبدیل به یکی از موضوعات چالش برانگیز و بحرانی جدی برای دولت جو بایدن شده است.

از زمان روی کار آمدن جو بایدن در ژانویه 2021، تا کنون دو بار به صورت متوالی رکورد عبور غیرقانونی مهاجران از مرزهای جنوبی آمریکا شکسته شده است. بر اساس آمار گمرک و حفاظت مرزی آمریکا، بیش از دو میلیون عبور غیرقانونی ورود به ایالات متحده در سال 2022 ثبت شده است.

انتهای پیام/