شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#قوه قضائیه#قوه قضاییه#رئیس قوه قضائیه

شفاف سازی قوه قضاییه درباره پرونده شهادت شهید روح‌الله عجمیان | روند دادگاه و حکم متهمان

یکشنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۲

به تازگی یک تشکل دانشجویی در بیانیه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه با اشاره به اظهارات اخیر پدر شهید عجمیان نکاتی را نسبت به این پرونده مطرح کرده است که طرح نکاتی در این موضوع حائز اهمیت است.

قوه قضائیه - داداگاه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رسانه قوه قضاییه، این مرکز با تشریح جزییات پرونده شهید عجمیان اعلام کرد: این پرونده با توجه به دستورهای رئیس قوه قضاییه و پیگیری‌های ویژه دادگستری کل استان البرز، همزمان با گذراندن روال قانونی با سرعت بالا رسیدگی شد و عاملان شهادت بسیجی مظلوم بسزای عمل خود رسیدند.

به تازگی یک تشکل دانشجویی در بیانیه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه با اشاره به اظهارات اخیر پدر شهید عجمیان نکاتی را نسبت به این پرونده مطرح کرده است که طرح نکاتی در این موضوع حائز اهمیت است؛ در این بیانیه در حالی از رسیدگی کند و غیر شفاف نسبت به این پرونده انتقاد شده است که پرونده شهادت مظلومانه شهید عجمیان از همان ابتدا با دستور ویژه رئیس قوه قضائیه و پیگیری‌های دستگاه قضایی استان البرز مورد رسیدگی قرار گرفت.

از ابتدای رسیدگی به این پرونده رئیس قوه قضائیه دستورات ویژه‌ای جهت تسریع در شناسایی و دستگیری متهمان و رسیدگی و صدور حکم صادر کرد و تاکید کرد که همه متهمان شناسایی و مطابق قوانین و مقررات مربوطه به اتهام هریک از آن‌ها با دقت و رعایت مقررات رسیدگی و احکام مربوطه صادر و اجرا شود.

شهید عجمیان در جریان اغتشاشات و ناامنی‌های ۱۲ آبان سال گذشته آزاد راه کرج - قزوین در محدوده بهشت سکینه (س) کرج به شهادت رسید.

در پی وقوع این حادثه دردناک، رئیس قوه قضائیه بلافاصله در تماس تلفنی، دستور تسریع در شناسایی و دستگیری متهمان و نیز رسیدگی و صدور حکم را صادر کردند و بلافاصله هم پرونده‌ای در این مورد در دادگستری کل استان البرز تشکیل شد.

بلافاصله پس از این جنایت، دستگاه قضایی استان البرز ورود جدی به این حادثه داشت و با تلاش شبانه‌روزی دادگستری کل استان و سربازان گمنام امام زمان (عج) در اداره کل اطلاعات استان البرز، متهمان به سرعت شناسایی و دستگیر شدند.

با پیگیری و تلاش جهادی مقامات قضایی و ضابط خاص پرونده، ۲۰ آبان ماه و هشت روز بعد از این جنایت، کیفرخواست متهمان پرونده از سوی دادسرای عمومی و انقلاب کرج صادر و جهت رسیدگی به دادگاه انقلاب اسلامی استان البرز ارجاع شد.

در فاصله کمتر از ۲۰ روز از صدور کیفرخواست، یعنی در روز ۹ آذر، روند رسیدگی به این پرونده در دادگاه با حضور خانواده شهید، متهمان و وکلای آن‌ها به صورت علنی و با حضور اصحاب رسانه آغاز شد.

پس از رسیدگی به این پرونده با اتهاماتی از قبیل «افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرایم متعدد علیه امنیت کشور، حمله به مامورین نیروی مقاومت بسیج و فراجا»، «جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به شهادت بسیجی حافظ امنیت، سید روح الله عجمیان شد» و «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور»، حکم بدوی در تاریخ ۱۵ آذر ماه صادر و ۲ تن از متهمان به اعدام محکوم شدند.

برهمین اساس و پس از طی تمام مراحل قانونی و تایید رای از سوی دیوان عالی کشور، حکم اعدام محکومان محمد مهدی کرمی و سید محمد حسینی ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱ اجرا شد.

روندی که نشان می‌دهد در کمتر از سه ماه به این پرونده مهم رسیدگی و احکام متهمان اصلی شهادت روح الله عجمیان پس از طی تشریفات قانونی اجرا شده است.

یکی دیگر از مواردی که از سوی این تشکل دانشجویی مورد انتقاد قرار گرفته، عدم شفافیت و ابهام در پرونده است.

این انتقاد نیز در حالی مطرح شده است که از ابتدای تشکیل پرونده، اطلاع‌رسانی شفاف در رابطه با طی مراحل مختلف پرونده صورت گرفته است.

جلسات دادگاه نیز به صورت علنی با حضور خبرنگاران برگزار و محتوای جلسات به همراه اسناد و مدارک مرتبط با پرونده منتشر شده و افکار عمومی در جریان رسیدگی به این پرونده به صورت کامل قرار گرفتند.

در جلسات دادگاه متهمان صراحتا نحوه شهادت سید روح‌الله عجمیان را تشریح و به نقش خود در این جنایت اعتراف کردند همچنین تصاویر و اسناد میدانی مرتبط با این واقعه نیز در دادگاه به نمایش درآمد.

در پرونده شهید عجمیان، دادگاه بدوی برای پنج نفر به اتهام، افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور، حمله به مامورین نیروی مقاومت بسیج و فراجا و جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد که موجب اخلال شدید در نظم عمومی و ناامنی در کشور و منتهی به شهادت بسیجی حافظ امنیت، سید روح الله عجمیان حکم اعدام صادر کرد.

پس از اعتراض متهمان در دیوان عالی کشور مورد بررسی مجدد قرار گرفت و رای دیوان عالی کشور پس از بررسی دقیق پرونده درخصوص فرجام‌خواهی پنج نفر از متهمان پرونده شهادت سیدروح‌الله عجمیان صادر شد.

در این بررسی، فرجام‌خواهی محکومان محمد مهدی کرمی و سید محمد حسینی وارد و موجه تشخیص داده نشد و حکم صادره شده از دادگاه به استناد بند الف ماده ۴۶۹ قانون آئین دادرسی کیفری تایید و ابرام شد و این دو نفر محکوم به اعدام شدند.

دیوان عالی کشور در مورد فرجام‌خواهی سه متهم دیگر به نام‌های حمید قره حسنلو، حسین محمدی و رضا آریا به استناد بند ۲ از شق ب ماده ۴۶۹ قانون مجازات اسلامی، ضمن پذیرش فرجام‌خواهی، پرونده را به منظور رسیدگی مجدد و تکمیل تحقیقات و صدور رای مقتضی به دادگاه صادر کننده حکم، اعاده کرد.

رسیدگی مجدد به پرونده ۱۴ نفر از متهمان

پس از پذیرش فرجام‌خواهی برخی از متهمان، جلسات دادگاه برای ۱۴ متهم با حضور متهمان و وکلای انتخابی آن‌ها برگزار شد و بعد از رسیدگی و اعطای مهلت برای ارسال لوایح تکمیلی از سوی وکلا، در نهایت حکم پرونده صادر و ابلاغ شد.

براساس این گزارش در طول فرایند دادرسی، هیچ فردی در این پرونده له یا علیه متهمان دخالت و یا توصیه به صورت شفاهی و یا کتبی نداشته است.

حکم سایر متهمان نیز پس از رسیدگی و صدور احکام مجدد، در نهایت شهریور سال جاری مورد تایید دیوانعالی کشور قرار گرفت که بر این اساس آرای صادره قطعیت یافت و بدین ترتیب «حمید قره حسنلو» به ۱۵سال حبس نفی بلد؛ «رضا آریا»، «حسین محمدی» و «مهدی محمدی» هر کدام به ۱۰ سال حبس نفی بلد محکوم شدند؛ متهمان «محمد امین اخلاقی ساوجبلاغی»، «امین مهدی شکراللهی» و «فرزانه قره حسنلو» هر کدام به پنج سال حبس نفی بلد و «علی معظمی گودرزی» به سه سال حبس نفی بلد محکوم شدند.

متهم «آرین فرزان نیا» نیز با توجه به نیاز به بررسی مجدد و تکمیل تحقیقات، همانند سایر محکومان از ابتدای دستگیری تاکنون در زندان به سر می‌برند.

در حال حاضر نیز، «حمید قره حسنلو» در حال تحمل پانزده سال نفی بلد در زندان یزد است؛ همچنین نفی بلد ۱۰ سال در زندان کرمان برای «حسین محمدی»، «رضا آریا»، «مهدی محمدی»؛ پنج سال نفی بلد در زندان مشهد برای «محمد امین اخلاقی ساوجبلاغی»، «امین مهدی شکراللهی» و «فرزانه قره حسنلو» و سه سال نفی بلد در زندان قم برای «علی معظمی گودرزی» در حال اجراست.