شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#بورس#دریای سرخ#چهارشنبه#جزایر

جزایر سبز؛ در دریای سرخ بورس چهارشنبه

فردای اقتصاد: شاخص کل بورس امروز با افت ۰/۵۴ درصدی به ارتفاع یک میلیون و ۹۷۰ هزار واحدی رسید. امروز ۷۱ درصد از نمادها در محدوده منفی تابلو دادوستد شدند. از علل اصلی ریزش بورس امروز، می‌توان به تشدید مجدد ریسک‌های سیستماتیک با افزایش درگیری‌ها در منطقه اشاره کرد. البته ناظر بازار اعلام کرد تا بازارگردان‌ها تا اطلاع ثانوی ملزم به ایفای تعهدات در سفارشات فروش نیستند. به نظر می‌رسد تلاش ناظر بازار که در جهت حمایت از شاخص‌ها به عمل آمد، اثر منفی بیشتری بر بازار گذاشت؛ چرا که وظیفه اصلی بازارگردان در بازار نزولی، کمک به حفظ تعادل بازار و تنظیم عرضه و تقاضا است. در واقع از بازارگردان انتظار می‌رود در هنگامی که اغلب نمادهای بازار در حال فروش هستند، با ثبت سفارش خرید، بازار را به تعادل برساند. اما همچنان به بازارگردان‌ها این اختیار داده شده است که در سمت فروش سفارش وارد کنند. در کل؛ این گونه نظارت‌ها، چندان کمکی به بازار و سهامداران نمی‌کند.

با نگاهی به نقشه بازار، در میان دریایی از نمادهای سرخ، مثبت شدن نمادهایی مثل بین‌المللی‌توسعه‌ساختمان (ثاخت)، سرمایه‌گذاری اعتبار ایران (واعتبار) و سایپا دیزل (خکاوه) خودنمایی می‌کرد. به علاوه، ارزش معاملات خرد به ۳۵۶۰ میلیارد تومان رسید. شاخص کل هموزن به ارتفاع ۶۶۰ هزار و ۲۵۳ واحد رسید و ۱/۴۹ درصد افت داشت. شاخص کل فرابورس هم با افت ۱/۰۱ درصدی به ارتفاع ۲۴ هزار و شصت و سه واحد رسید.

قدرت نمایی حقوقی‌ها

نقش حقوقی‌ها در خریدهای امروز پررنگ بود. برای مثال، سهم خرید حقوقی در شستا ۸۵/۵ درصد، در خساپا ۷۴/۴ درصد و در وبملت ۷۸/۴ درصد بود. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد حقیقی‌ها همچنان در مرحله ترس و دلسردی از چرخه احساسات سرمایه‌گذاری هستند. بنابراین، منتظر فرصت مناسب برای ورود به بازار هستند.