بازگشت دوباره آنتونی بلینکن به خاورمیانه/ ملاقات با مقامات اسرائیل در دستور کار

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،  متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سه‌شنبه گفت: بلینکن جمعه به اسرائیل سفر خواهد کرد و با مقامات آن  ملاقات می‌کند. وی سپس چند توقف دیگر در منطقه خواهد داشت.

پس از آغاز عملیات الاقصی حماس، بلینکن به سرزمین‌های اشغالی سفر کرد تا حمایت آمریکا را از رژیم صهیونیستی اعلام کند. وی همچنین به چند کشور عربی از جمله اردن، عربستان و امارات و مصر سفر کرد و دوباره به سرزمین‌های اشغالی بازگشت. بلینکن، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا را نیز در سفر به سرزمین‌های اشغالی همراهی کرد.

همزمان با اعلام برنامه سفر بلینکن به منطقه، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا سه‌شنبه در تماسی تلفنی با یوآو گالانت وزیر جنگ صهیونیست‌ها گفت‌وگو کرد. وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه در جلسه استماع سنای آمریکا از برنامه‌ریزی این کشور در مورد نحوه اداره غزه سخن گفت و ادعا کرد تشکیلات خودگردان بهترین گزینه برای اداره این منطقه است. وی در جلسه استماع کمیته تخصیص سنا گفت: تشکیلات خودگردان فلسطینی مؤثر و احیا شده، باید حکومت و در نهایت مسئولیت امنیتی در غزه را بر عهده داشته باشد و این امر منطقی است.

به ادعای وزیرخارجه آمریکا، حماس یا اسرائیل نمی‌توانند اداره غزه را به عهده داشته باشند. او ادعا کرد که اگرامکان اداره غزه توسط تشکیلات خودگردان فلسطین وجود نداشته باشد، می‌توان حکومت موقت و ترتیبات امنیتی به رهبری دیگر کشورهای منطقه یا آژانس‌های بین‌المللی درنظر گرفت اما در نهایت، باید راه‌کار دو کشوری وجود داشته باشد.