شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#آمریکا#اوپک پلاس#صادرات نفت#واردات

کاهش صادرات نفت اوپک پلاس به آمریکا

کاهش صادرات نفت اوپک پلاس به آمریکا

کل واردات دریایی نفت خام آمریکا در ماه اکتبر به طور متوسط برابر با ۲.۴۷ میلیون بشکه در روز بوده است یعنی پایین‌تر از ۲.۹۲ میلیون بشکه‌ای که در سپتامبر وارد شده بود.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، واردات دریایی نفت خام آمریکا از اعضای ائتلاف اوپک پلاس از جمله عربستان طی یک سال گذشته رو به کاهش بوده است. بدین ترتیب عرضه نفت در آمریکا محدودتر شده، اما از سایر بازارها از جمله اروپا حمایت شده است.
سطح واردات نفت خام آمریکا از اوپک و سایر صادرکنندگان و صادرات نفت این کشور به اروپا تاثیر مستقیمی بر قیمت جهانی نفت دارد.
کاهش واردات نفت آمریکا همزمان شده با پایین آمدن عرضه اوپک، روسیه و سایر متحدین این گروه و همچنین تمدید کاهش تولید داوطلبانه عربستان و روسیه تا پایان سال جاری میلادی که روی هم رفته به 1.3 میلیون بشکه در روز می‌رسد.
 تصمیم عربستان و روسیه برای تمدید کاهش تولید، قیمت نفت را در اواخر سپتامبر تا بیش از 90 دلار در هر بشکه بالا برد و عرضه نفت مخصوصاً درجات ترش آن را در آستانه فصل سرما پایین آورد.

طبق اطلاعات شرکت کپلر، کل واردات دریایی نفت خام آمریکا در ماه اکتبر به طور متوسط برابر با 2.47 میلیون بشکه در روز بوده است یعنی پایین‌تر از 2.92 میلیون بشکه‌ای که در سپتامبر وارد شده بود. واردات نفت این کشور از تولید کنندگان عضو ائتلاف اوپک پلاس از جمله نیجریه، الجزایر و عربستان کاهش یافته است.
در این بین، اطلاعات کپلر نشان می‌دهد صادرات نفت خام عربستان به آمریکا در ماه اکتبر تا 241 هزار بشکه در روز پایین آمد، یعنی کمتر از 286 هزار بشکه‌ای که در ماه سپتامبر ثبت شده بود و بسیار پایین‌تر از 410 هزار بشکه در روز صادر شده در اکتبر سال گذشته میلادی.
یکی از دلایل این کاهش واردات می‌تواند پایان فصل اوج تقاضای بنزین در آمریکا یعنی فصل تابستان باشد که پالایشگاه‌ها وارد فصل تعمیرات و نگهداری می‌شوند. اما دلایل دیگری هم وجود دارد.
عربستان در عوض نفت بیشتری به چین صادر می‌کند. صادرات نفت خام عربستان به این کشور در ماه سپتامبر تا حدود 1.6 میلیون بشکه در روز افزایش داشت، یعنی بالاتر از 1.2 میلیون بشکه صادر شده در ماه اوت و 1.37 میلیون بشکه صادر شده در ژوئیه.
پالایشگاه‌های وست کوست آمریکا از جمله پالایشگاه ریچموند شرکت شورون در کالیفرنیا و پالایشگاه‌های منطقه لس آنجلس نفت خام کمتری در ماه سپتامبر از عربستان وارد کردند.
از طرف دیگر، صادرات نفت آمریکا به اروپا هم کاهش یافته است. صادرات نفت خام این کشور به اروپا در ماه سپتامبر تا 1.86 میلیون بشکه در روز پایین آمد، در حالی که در ماه ژوئیه برابر با 2.01 میلیون بشکه در روز بود.
انتهای پیام/