به گزارش اکوایران، با ادامه تمرکز سرمایه‌گذاران بر تحولات خاورمیانه و افزایش تلاش‌های دیپلماتیک برای کاهش تنش‌ها میان اسرائیل و حماس، قیمت نفت در روز دوشنبه (1 آبان) با کاهش همراه شد.

به نوشته رویترز، قیمت آتی نفت خام برنت با کاهش 24 سِنتی به 91 دلار و 92 سنت به ازای هر بشکه رسید و قیمت آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با افت 36 سِنتی به 87 دلار و 72 سنت کاهش پیدا کرد.

همچنین قراردادهای آتی هر بشکه نفت برنت و وست اینترمدیت تگزاس نسبت به هفته گذشته، یک دلار کمتر بوده است. این قراردادها در هفته گذشته و برای دومین هفته متوالی، با افزایش بیش از 1 درصدی همراه شده بودند که دلیل آن‌، نگرانی از اختلال احتمالی در روند تأمین نفت در صورت گسترش جنگ حماس و اسرائیل بوده است.

اکنون بازار نفت به دلیل احتمال خودداری اسرائیل از انجام حمله زمینی گسترده به نوار غزه، با آسودگی نسبی همراه شده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، که اخیرا از اسرائیل بازدید کرده،‌ روز یکشنبه و پس از صحبت با نخست‌وزیر اسرائیل و همچنین پاپ فرانسیس، با رهبران کانادا، فرانسه،‌ آلمان و ایتالیا تماس تلفنی داشت. رهبران فرانسه و هلند قرار است طی هفته جاری به اسرائیل سفر کنند.

از سوی دیگر، خطر کاهش ذخایر نفت در صورت افزایش تنش‌ها در خاورمیانه،‌ تا حدی با اقدام آمریکا برای برداشتن موقت تحریم‌های نفتی علیه ونزوئلا - یکی از اعضای اوپک -‌ کاهش یافته است.

در همین حال، تولید نفت خام نروژ در ماه سپتامبر به 1/64 میلیون بشکه در روز کاهش یافت که کمتر از تولید 1/79 میلیون بشکه‌ای در ماه آگوست و پایین‌تر از پیش‌بینی تولید روزانه 1/73 میلیون بشکه بوده است.