شهرخبر

افشاریان: سازمان لیگ باید تجهیزات سیستم رادیویی داوران را می‌خرید/ در داوری خیلی خوب پیش می‌رویم

افشاریان: سازمان لیگ باید تجهیزات سیستم رادیویی داوران را می‌خرید/ در داوری خیلی خوب پیش می‌رویم

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال معتقد است که سازمان لیگ موظف بود که سیستم رادیویی داوری را برای داوران کشورمان تهیه کند.

- اخبار ورزشی -

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، خداداد افشاریان پس از پایان مراسم بدرقه ملی‌پوشان فوتبال بانوان ایران به استرالیا، برای شرکت در مرحله انتخابی المپیک 2024 پاریس اظهار داشت: از اینکه در خدمت دختران ایران بودیم، خوشحال هستم. امیدوارم آنها با دست پُر و رفتار حرفه‌ای و شیک به مسابقات بروند و آنچه که شایسته فوتبال ایران است، رقم بخورد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اعضای هیئت رئیسه فدراسیون و مهدی تاج به‌خاطر احترام به دختران ایرانی، بر حضور در مراسم تأکید داشتند. ان‌شاءالله این اتفاق سرمشق همه رفتارهای ما در حوزه بانوان باشد و تیم کشورمان صرف نظر از هر نتیجه، مسابقات را تمام کنند تا آنچه که شایسته دختران ایران است، برای ما رقم بخورد.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال درباره استفاده از سیستم کمک داور ویدیویی (VAR) در رقابت‌های انتخابی المپیک 2024 بیان کرد: گفتید مصاحبه‌ای غیرچالشی داریم، اما مسئله VAR را رها نمی‌کنید! همه مسابقات با استفاده از این سیستم برگزار می‌شود که البته از جزئیات آن مطلع نیستم.

افشاریان در این مورد که گفته شد داوران فوتبال با هزینه شخصی خودشان اقدام به خرید تجهیزات سیستم رادیویی کرده‌اند، گفت: در هیئت رئیسه فدراسیون تصویب کردیم که 18 سیستم توسط سازمان لیگ برای داوران خریداری شود و آنها در بحث خرید تجهیزات هستند. برخی دوستان مسابقات خارج از کشور دارند یا می‌خواهند در بازی‌ها راحت‌تر باشند، خودشان سیستم را خریداری کرده‌اند که مشکلی ندارد!

وی با بیان اینکه فدراسیون موظف است تجهیزات سیستم رادیویی را تهیه کند، عنوان کرد: تا در برزخ VAR هستیم، شاید اتفاقاتی بیفتد. با این حال مطابق چیزی که روی میز است، این اتفاق (خرید تجهیزات سیستم رادیویی) حتماً برای سازمان لیگ می‌افتد.

رئیس کمیته داوران در مورد اینکه قرار بود تعدادی از داوران کشورمان امروز (شنبه) برای حضور در کلاس‌های آموزشی کمک داور ویدیویی عازم عربستان شوند، بیان کرد: این داوران از قبل ویزا گرفته بودند و بلیت آنها هم آماده است. سفر داوران مطابق برنامه انجام می‌شود.

افشاریان درباره تأثیر تعطیلی لیگ برتر در آمادگی داوران اظهار داشت: داوران مانند تیم‌ها تمرین می‌کنند و برنامه‌ریزی خود را مطابق بازی‌ها انجام می‌دهند. وقتی مسابقات تعطیل می‌شود، تمرینات آنها هم فرسایشی خواهد شد. اگر لیگ ما پویا باشد، داوران هم پویا هستند و واقعاً خوب جلو می‌رویم. این هفته‌ها مشکلات بسیار بسیار کمی داشتیم و داوری فقط در یکی دو بازی خیلی بد بود. نسبت به سال گذشته خیلی امیدوارتر هستم که اتفاقات بهتری بیفتد.

وی با بیان اینکه اشتباهات داوری کاملاً شفاف است، تصریح کرد: برخورد با داوران یا تشویق آنها، مطابق نظر ناظران داوری انجام می‌شود. مطابق استانداردی که وجود دارد، به هر داوری که در نتیجه موثر باشد، استراحت می‌دهیم و تلاش می‌کنیم حق تیم‌ها خورده نشود. می‌خواهیم این اتفاق برای داوری که اشتباه می‌کند، تلنگری شود تا او با روحیه و تمرکز بیشتری بازگردد.

رئیس کمیته داوران در پاسخ به این پرسش که چه زمانی طلسم استفاده از کمک داور ویدیویی در لیگ برتر می‌شکند، عنوان کرد: دو دستگاه VAR در کشور وجود دارد و در ورزشگاه‌های آزادی و نقش جهان است. با این حال نمی‌توانیم از آنها استفاده کنیم که این موضوع به رفتارهای اداری و حقوقی برمی‌گردد. وگرنه تجهیزات فیزیکی این سیستم در کشور وجود دارد و ما آماده هستیم.

افشاریان با اشاره به تلاش‌ها برای استفاده از VAR در مسابقات داخلی خاطرنشان کرد: با رایزنی تاج، ان‌شاءالله با همان شرکتی که وجود دارد، کار کنیم و AFC به ما کمک کند. امیدواریم این دو دستگاه VAR از کشور خارج نشود و دو دستگاه دیگر به ایران بیاوریم تا اتفاقات خوبی بیفتد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا داوران ایرانی آموزش نهایی استفاده از کمک داور ویدیویی را در عربستان می‌بینند یا خیر، گفت: بچه‌ها با دو یا سه مدرس آموزش می‌بینند که این کلاس‌ها، مقدمه‌ای برای اتفاقات نهایی VAR خواهد بود.

انتهای پیام/