شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ایران#وزیر اقتصاد#بانک

دیدار وزیر اقتصاد با رئیس بانک توسعه اسلامی/ بررسی آخرین وضعیت پروژه‌های مشترک با ایران

دیدار وزیر اقتصاد با رئیس بانک توسعه اسلامی/ بررسی آخرین وضعیت پروژه‌های مشترک با ایران

وزیر اقتصاد در ادامه رایزنی های فشرده دو سال اخیر با بانک توسعه اسلامی و با هدف پیشبرد برنامه های مشترک همکاری دو طرف، در مراکش با رئیس بانک توسعه اسلامی دیدار و درباره اجرای پروژه‌های در دست اجرای این بانک در کشورمان گفت‌وگو کرد.

- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، احسان خاندوزی در حاشیه نشست سالانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در مراکش با محمد الجاسر رئیس بانک توسعه اسلامی گفت‌وگو کرد.

این دیدار در ادامه رایزنی‌های فشرده دو سال اخیر با بانک توسعه اسلامی و با هدف پیشبرد برنامه‌های مشترک همکاری دو طرف است.

در این ملاقات آخرین وضعیت پروژه‌های در دست اجرای بانک توسعه اسلامی در ایران مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت و رئیس بانک توسعه اسلامی از ابتکارات وزیر اقتصاد و تیم همراه وی در دو سال گذشته برای حل مسأله بدهی‌های بجا مانده از سالهای گذشته ایران به بانک تشکر و قدردانی کرد. 

رئیس بانک توسعه اسلامی اظهار داشت: در دوره فعلی علیرغم باقی ماندن مسائل مرتبط با تحریم؛ به سبب تغییر رویکرد جدی دولت به تقویت روابط خود با بانک به عنوان یکی از مهمترین سهامداران آن؛ به صورتی محسوس شرایط همکاری دو طرف تغییر کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد با استمرار این روند موضوعات اندک باقیمانده بین طرفین نیز حل و فصل شده و زمینه اجرای پروژه های جدید بین دو طرف در سال جاری فراهم آید. 

در این ملاقات برنامه جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در حوزه های جدیدی نظیر حوزه سلامت و حوزه های فن آوری و علمی و اجرای پروژه های مرتبط با این حوزه ها؛ برای رئیس و مسئولان بانک توسعه اسلامی تشریح شد که مورد استقبال رئیس بانک توسعه اسلامی قرار گرفت.

در دو سال گذشته بیش از 250 میلیون یورو از بدهی های گذشته کشور به بانک توسعه اسلامی پرداخت شده و با اصلاح روابط با بانک؛ زمینه اجرای مجدد پروژه های متوقف شده بانک توسعه اسلامی در ایران به ارزش بیش از هفتصد میلیون یورو فراهم شده است.

عربستان سعودی، لیبی و جمهوری اسلامی ایران به ترتیب سه سهامدار عمده بانک توسعه اسلامی هستند. این بانک وابسته به سازمان همکاری های اسلامی است. مجلس شورای اسلامی اخیرا لایحه افزایش سهام جمهوری اسلامی ایران در بانک توسعه اسلامی را به تصویب رسانده و از این طریق کمک قابل ملاحظه ای به اجرای برنامه های دولت برای بهبود و بازسازی روابط کشور با بانک توسعه اسلامی کرده است.

انتهای پیام/